Nájdeš nás aj na:
phu quoc

Cestopisy

6 dôvodov, prečo dovolenkovať na vietnamskom ostrove Phu Quoc

Zavri oči a predstav si dovolenku v exotike. Tyrkysové more, teplý piesok pod nohami, naokolo zeleň a vôňa lokálnych dobrôt. Vyzerá to nejak takto? Tak si si práve vysníval(a) Phu Quoc. Je to najväčší vietnamský ostrov a práve vďaka plážam s bielym pieskom ho nazývajú aj Perlovým ostrovom. To však nie je všetko, čo na Phu Qocu nájdeš. Známy je tiež úsilím o ochranu životného prostredia a pre jeho kultúrne dedičstvo, napríklad aj v podobe rybacej omáčky. V kombinácii s novou linkou z Bratislavy a krásnymi rezortmi za peckové ceny sa Phu Quoc stáva ideálnym dovolenkovým útočiskom pre tých, ktorí chcú zažiť slnečné počasie, skutočný oddych, prírodu a dobré jedlo.

Reklama

1. Pláže a nádherný oceán

No, 150 kilometorv pobrežia je veľa pobrežia. Na Phu Quocu môžeš aj každý deň stráviť na inej pláži. Na východe nájdeš hotovú pohľadnicu – pláž Bai Sao. Tá je ako stvorená aj na vodné športy, napríklad windsurfing či jet ski. Na západe na Long Beach si zasa môžeš vyberať z kaviarní, klubov a zažiješ tu aj krásne západy slnka. A to ani nehovoríme o krásnej čírej vode. Je pokojná a hrá úžasnými farbami. Šnorchlovanie a potápanie je na tomto mieste jedno z najlepších vo Vietname.

Long Beach, zdroj: Shutterstock/DreamArchitect
Pláž Bai Sao

2. Rozmanitá príroda

Viac ako polovica ostrova Phu Quoc je chráneným UNESCO územím. Vyber sa do národného parku Phu Quoc alebo sa odvez loďou a zaži morskú rezerváciu. Máš rád(a) pešiu turistiku? Vyjdi si na jeden z vrcholov, ktoré sa ťahajú od juhu po sever. Ak preferuješ pohodové tempo, choď sa pozrieť na Suoi Tranh vodopád.

Národný park Phu Quoc

3. Luxusná 5*dovolenka za super ceny

Autentická príroda a k tomu peckový komfort v krásnom rezorte. Ak je toto tvoj obľúbený typ dovolenky, vitaj v tvojej ďalšej destinácii. Phu Quoc dokonca v roku 2019 hosťoval Gala večierok World Travel Awards (cestovateľské ocenenia) a rezorty na tomto vietnamskom ostrove získali medzinárodné ocenenie za štýl a služby svetovej úrovne. V našich pobytových balíkoch máš v cene okrem ubytovania v rozprávkových rezortoch aj letenky, stravu vo forme all inclusive, veľkú batožinu a letiskový transfer.

5*Melia Vinpearl

4. Skvelé miesto pre milovníkov dobrého jedla

Vedel(a) si, že vietnamský ostrov Phu Quoc je známy po celom svete pre svoju rybaciu omáčku a všeobecne morské príšerky na tanieri? Pre unikátny zážitok navštív nočný trh, kde nájdeš jedlá vlastné len pre toto miesto. Pokiaľ ťa zaujala rybacia omáčka, vyber sa na prehliadku továrne, kde ju vyrábajú a daj si ochutnávku rôznych verzií. Názov Rybia omáčka Phu Quoc sa vzťahuje na všetky rybie omáčky vyrobené v meste Phu Quoc v provincii Kien Giang. Ide o známu vietnamskú značku na medzinárodnom trhu. Remeslo výroby rybej omáčky Phu Quoc existuje na tomto tropickom ostrove už viac ako 200 rokov. V roku 2021 získalo uznanie ako národné nehmotné kultúrne dedičstvo vietnamským ministerstvom kultúry, športu a turizmu. Je to gastronomický poklad. Uvidíš.

Nočný trh, zdroj: Shutterstock/Diego Fiore

5. Unikátna lanovka na Ananásový ostrov

Jednou z TOP atrakcií na ostrove je lanovka a nie len taká hocijaká. Konkrétne najdlhšia non-stop trojsmerná lanovka na svete. Phu Quoc spája s ostrovom Hon Thom, ktorý je známy tiež ako Ananásový ostrov. Dráha lanovky meria 8 kilometrov a je zapísaná do Guinnessovej knihy rekordov. Vyráža zo stanice An Thoi a o približne 15 minút dorazí do stanice Hon Thom.

Na trase premáva 69 kabín, každá má kapacitu 30 pasažierov. Dostupná je v nich WIFI a večer sú kabíny vysvietené, takže si ich cestujúci môcť využiť celodenne. V najvyššom bode dráhy sa ocitneš vo výške 174 metrov, takže o nádherných výhľadoch si ani nemusíme hovoriť. V niektorých bodoch sa kabína asi na minútu zastaví a mierne vyrotuje. Hoci lanovka môže byť jemnou výzvou pre tých, ktorí majú strach z výšok, možno vás upokojí fakt, že využíva namodrejnejšiu technologiu, vďaka čomu je veľmi bezpečná. Systém trojkáblovej lanovky je dokonca najbezpečnejší zo všetkých. Vstup stojí približne 23€ jednorazový na osobu alebo 27€ spiatočný na osobu.

Hon Thom je malý ostrov na juh od Phu Quocu. Je známy nedotknutou prírodou, zelenými kokosovými hájmi, bielymi plážami a krištáľovo modrú vodu. Nádherné koraly lákajú milovníkov šnorchlovania. Slávny je mys Mui Ky Lan alebo Mys jednorožca. Vody dosahujú až 30 metrov, takže so tu na svoje prídu aj potápači. Rodiny s deťmi sa môžu vybrať do populárneho vodného parku Sun World Hon Thom s mnohými tobogánmi a inými vodnými atrakciami.

6. Autentické zážitky a história ostrova

Dynamická história ostrova Phu Quoc je zaznamenaná vďaka monumentom ako je napríklad Kokosové väzenie, kde tisíce vojenských väzňov žili každý deň so strachom. Na mieste starého väzenia postavili múzeum. Vietnamci sa pokúsili pomocou realistických figúrok obnoviť tamojší život a ukázať všetky útrapy väzenského života.

Kokosové väzenie, zdroj: Shutterstock/hanohiki

Po ukážke neľahkej minulosti si poď vyčistiť hlavu na vrchol pagody Ho Quoc s nádherným panoramatickým výhľadom na oceán a les. Vedie sem 222 schodov. Na konci dňa sa vydaj na Dinh Cau, svätyňu, kde bohyňa s výhľadom na more dohliada na rybárov. Svätyňa sa nachádza na kúsku ostrovčeka a vyčnieva priamo do ústia rieky Duong Dong do mora. Dinh Cau sa stále využíva ako duchovné miesto, kde sa rybári prichádzajú modliť za úspešné výlety na pokojnej vode. Zažiješ tu krásny západ slnka.

pagoda Ho Quoc
Dinh Cau


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (1 vote)
  Komentáre

  Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

  Hore