Nájdeš nás aj na:

Afrika

TAP Air Portugal: nové lietadlá, vysoké štandardy bezpečnosti a lacné letenky do Ameriky

TAP Air Portugal: nové lietadlá, vysoké štandardy bezpečnosti a lacné letenky do Ameriky

TAP Air Portugal sú – ako ich názov napovedá – portugalskými aerolinkami, no aj v našich končinách sú veľmi obľúbené. Kombinujú zaujímavé ceny s príťažlivými destináciami po Afrike i Amerike a aktuálne zažívajú boom aj vďaka svojim lacným letom na Madeiru a Azory. Jedlo na palube je fajn bonus, dostanete ho zadarmo dokonca aj na krátkych linkách, v cene letenky je potom samozrejmosťou príručná batožina. Portugalčania tešia cestovateľov aj veľmi mladou leteckou flotilou a vysokými štandardmi bezpečnosti. Poďme sa spolu pozrieť na to, prečo sa oplatí lietať s TAP Air Portugal.

Reklama

Na Azory, Madeiru a do Ameriky za „pár šupov“

TAP Air Portugal lietajú z Viedne, Budapešti, Prahy aj poľských letísk cez Lisabon najmä do Afriky a Ameriky. Medzi najpopulárnejšie spoje z Lisabonu patrí Funchal na Madeire, Azorské ostrovy – Terceira a Sao Miguel s letiskom v Ponta Delgade a veľmi výhodne možno letieť aj do Cancúnu, Miami, New Yorku, brazílskych destinácií – Fortaleza, Natal, Recife, či destinácií na africkom kontinente – Accra, Banjul, Conakry, Dakar, Maputo, Sao Tome a mnohých ďalších.

Dve príručné batožiny zdarma

Dve príručné batožiny ku každej letenke zadarmo sú už akýmsi štandardom pri tradičných aerolinkách akými sú TAP Air Portugal. V cene je teda 1 veľká batožina s rozmermi max. 55 × 40 × 20 cm a hmotnosťou 8 kg a druhá, menšia, s rozmermi max. 40 × 30 × 15 cm a hmotnosťou 2 kg. Výnimkou sú lety z/do Južnej Ameriky, kde je povolená len jedna veľká príručná batožina s rozmermi max. 55 × 40 × 20 cm a hmotnosťou 10 kg.

Podpalubná batožina s hmotnosťou 23 kg je v cene každej letenky s výnimkou tarifu „Discount“, resp. najlacnejších leteniek, kedy podpalubná batožina podlieha poplatku 24 až 95€. To, či je súčasťou letenky aj batožina sa dá na Pelikáne zistiť po výbere konkrétne dátumu u konkrétnej letenky (stačí na lište hore vpravo kliknúť na info o batožine).

Nové lietadlá, nová kabína, nové zážitky

Aerolinky TAP Air Portugal sa môžu pochváliť tým, že pridali do flotily nové lietadlá typu A330neo a A321LR. TAP bola tiež prvou spoločnosťou na svete, ktorá prevádzkovala pohodlnejší, efektívnejší a ekologickejší Airbus A330neo.

S novou kabínou Airspace ponúka toto lietadlo vysoko komfortné lety s menšou hlučnosťou, systémom Moodlight LED, ktorý by mal redukovať jet lag pasažierov a ďalšie moderné technológie. Nechýba nový multimediálny zábavný systém a ďalšia zaujímavá inovácia pre všetkých pasažierov letu: TAP Air Portugal sú prvou európskou leteckou spoločnosťou, ktorá poskytuje bezplatne webové správy na diaľkových letoch.

Letecká spoločnosť TAP Air Portugal ponúka tradičné cestovanie v triedach Economy a Business, pričom prvá menovaná garantuje pohodlie, zábavu na palube a výber chutných jedál a let v triede biznis je komfortnejší a oddychovejší. Pre lepšiu predstavu odporúčame túto videorecenziu:

Biznis trieda ponúka moderné a plne rozkladacie sedadlá, ktoré možno kedykoľvek premeniť na plnohodnotnú posteľ. Ekonomická trieda je rozdelená na zelenú oblasť so štandardnými sedadlami a červenú oblasť, ktorá ponúka priestor na nohy, extra sklápacie sedadlá a špeciálne priehradky nad hlavou v tichšej zóne kabíny.

Napríklad sedadlá v lietadle A330 sa dajú roztiahnuť do lôžkovej polohy a sú vybavené elektrickými zásuvkami pre notebooky. Pasažieri majú k dispozícii aj veľkú vlnenú prikrývku, antialergické vankúše, moderné elektronické slúchadlá redukujúce hluk, klapky na oči, zátky do uší, ponožky či kozmetiku. Okrem toho sú niektoré ďalšie lietadlá s triedou biznis vybavené satelitnými telefónmi.

Let je len časťou zážitku

V duchu hesla „let je len časťou zážitku” ponúkajú aerolínie TAP svojim cestujúcim v oboch triedach chutné menu, pozostávajúce z teplých aj studených pokrmov, nealko nápojov či vína. Ponuka jedál závisí nie len od cestovnej triedy, ale aj od letovej trasy či aktuálneho času. Ak cestujúci trpia alergiami, intoleranciou rôzneho druhu, prípadne žiadajú špeciálne upravené jedlá a pokrmy pre deti a dojčatá, možno svoje požiadavky nahlásiť v dostatočnom predstihu.

Lietadlá flotily aerolínií na dlhých letoch sú vybavené interaktívnym multimediálnym systémom. Vďaka nemu majú cestujúci prístup k celovečerným filmom, dokumentom, seriálom, aktuálnym správam, hrám, hudbe či rádiu. Niektoré stroje portugalského dopravcu sú vybavené externou kamerou, prostredníctvom ktorej je možné na monitoroch sledovať štart, zostup či samotné pristávanie lietadla. Navyše sú počas letu na interaktívnej mape k dispozícii priebežné informácie o letových podmienkach, teplote, plánovanom čase príchodu či o cieľovej destinácii.

TAP Air Portugal ako jedna z prvých leteckých spoločností v Európe spustila platenú Wi-Fi komunikačnú službu, vďaka ktorej môžu cestujúci počas letu surfovať na internete, sociálnych sieťach a odosielať a prijímať emaily. Táto služba je dostupná pri letoch z Európy do Ameriky.

Bezplatný online check-in od 72 hodín

Pri letoch s portugalskými aerolíniami je možné využiť online check-in už 72 hodín pred plánovaným odletom. Táto časová lehota sa však nevzťahuje na lety do USA – v tomto prípade je online check-in k dispozícii 24 hodín pred odletom, s ďalšou výnimkou pre lety z Frankfurtu, Mníchova, Záhrebu, Ženevy a Zürichu, pri ktorých sa online check-in spúšťa 23 hodín pred plánovaným odletom.

Najdôležitejšie letisko v regióne južnej Európy

Lisabonské letisko, známe ako Medzinárodné letisko Lisabon-Portela, nie je len najdôležitejším a najväčším letiskom v Portugalsku, ale v celom regióne južnej Európy. Nachádza sa len 7 kilometrov od centra hlavného mesta krajiny – ide o jedno z mála letísk starého kontinentu, ktoré leží takmer v samom centre mesta. V priestoroch letiska cestujúci nájdu množstvo reštaurácií, barov, kaviarní, obchodov či auto-požičovní, tak isto ale aj stanovištia s prístupom na internet.

Bezplatný stopover v Lisabone či Porte

Aerolinky TAP Air Portugal uviedli nový stopoverový program pre pasažierov, ktorí chcú počas svojej dlhej cesty vidieť krásy Portugalska. Môžu si vybrať, či sa chú zastaviť v Lisabone alebo Porte. Za stopover neplatia nič navyše.

Jedna z najmladších flotíl na svete

TAP Air Portugal sa umiestnili vysoko v rebríčku najlepších dvadsiatich najbezpečnejších leteckých spoločností sveta AirlineRatings.com za rok 2022.

Dnes je letecká spoločnosť prevádzkovateľom výhradne Airbusu s vekom flotily iba 8,1 roka.

V prieskume AirlineRatings.com pre rok 2022 sa TAP Air Portugal umiestnil na 5. mieste.

Pri hodnotení najbezpečnejších leteckých spoločností na svete berie AirlineRatings.com do úvahy komplexnú škálu faktorov, medzi ktoré patria:

 • pád leteckej spoločnosti za 5 rokov
 • záznam o závažných incidentoch počas dvoch rokov
 • audity od riadiacich a priemyselných orgánov letectva,
 • vládne audity,
 • popredné bezpečnostné iniciatívy v tomto odvetví
 • vek flotily a
 • bezpečnostné protokoly COVID-19

Povinný test pred odletom

Od 29. novembra 2021 aerolinky znovu vyžadujú od všetkých cestujúcich na území pevninského Portugalska (vr. tranzitu) predloženie negatívneho AG/PCR testu na COVID-19 nie staršieho 48 hodín pred odletom. Výnimku majú deti mladšie ako 12 rokov. Po odbavení musia všetci cestujúci vyplniť online formulár.

Všetky letenky vystavené od 1. decembra 2021 do 28. februára 2022 sú flexibilné. Cestovatelia môžu neobmedzene meniť itinerár, zatiaľ čo sú oslobodení od poplatku za zmeny (dopláca sa iba prípadný rozdiel v cene letenky).

TAP Air Portugal fungujú od roku 1945

Transportes Aéreos Portugueses, bežne známa ako TAP Air Portugal, je portugalská národná letecká spoločnosť založená v roku 1945. TAP Portugal je v úplnom vlastníctve štátu a základňu má na letisku Portela Airport in Santa Maria dos Olivais v Lisabone. 14. marca 2005 spoločnosť oslávila 60. výročie založenia a od toho istého dňa je členom najväčšej leteckej aliancie, Star Alliance.

Sieť liniek TAP Air Portugal zahŕňa viac ako 100 destinácií v 79 mestách 34 krajín po celom svete. Jej hlavné letisko v Lisabone slúži ako križovatka do Afriky, Južnej Ameriky a Severnej Ameriky.

TAP tak isto zdieľa kódové označenia na letoch s viacerými spoločnosťami, medzi inými aj s LOT Polish Airlines.

Zaujímavosti o TAP Air Portugal

 • na dizajne uniforiem pre stevardky sa v roku 1970 podieľal dizajnér Louis Feraud, ktorý v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia obliekal také hviezdy filmového neba (Brigitte Bardot, Ingrid Bergman, Elisabeth Taylor či Grace Kelly)
 • prvá žena-pilotka sa v službách TAP Portugal objavila v roku 1989
 • TAP Air Portugal má svoje vlastné múzeum v Lisabone, ktoré bolo otvorené na štyridsiate výročie založenia firmy
 • portugalské aerolinky boli v roku 1967 prvou európskou leteckou spoločnosťou, ktoré prešli na prúdový pohon lietaiel a v roku 1972 tiež privítali do flotily prvú kráľovnú nebies – Boeing 747
 • letecká spoločnosť má v súčasnosti flotilu 82 Airbusov, ktorú tvoria práve A320 a A330 a bola prvým zákazníkom pre A330neo.

Akciové letenky TAP Air Portugal


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore