Nájdeš nás aj na:

Novinky

Prečo si na palube musíme zapnúť na zariadeniach režim lietadlo?

Prečo si na palube musíme zapnúť na zariadeniach režim lietadlo?

Vypnutie mobilov či tabletov alebo minimálne zapnutie režimu lietadlo je už dlhé roky súčasťou každého letu. Hoci nás k tomu letušky vyzvú, robíme to už celkom automaticky. Zamyslel(a) si sa niekedy, prečo je to vlastne dôležité a prečo nie je úplne v poriadku, keď vidíš aj po vyzvaní svojho suseda s mobilom v klasickom režime v ruke?

Reklama

Možno si pamätáš časy, keď si pasažieri museli svoje telefóny vypnúť v lietadle úplne. Nebolo to až tak dávno – naposledy v roku 2012, píše Condé Nast Traveler. Od roku 2013 po dohode s pilotmi, pasažiermi a výrobcami lietadiel Federálna letecká správa rozhodla, že pasažieri môžu mať svoje mobilné telefóny zapnuté, pokiaĽ sú v lietadlovom režime.

Prečo je nutný režim lietadlo?

Podľa technického leteckého tímu aeroliniek British Airways mal letecký priemysel niekoľko hlásení porúch systémov, ktoré súviseli s používaním telefónov. Hoci sa tieto systémy postupne zlepšujú, stále je dôležité dbať na bezpečnosť. Signály mobilov môžu zasiahnuť do navigačných a pristávacích systémov lietadiel.

Typický mobilný telefón alebo tablet komunikuje s niekoľkými mobilnými vežami a pokúša sa neustále udržiavať spojenie. Ak sú veže ďaleko, telefón alebo tablet musí zosilniť svoj signál, aby mohol s vežami komunikovať. Tento druh komunikácie môže interferovať so senzormi lietadla a potenciálne spôsobiť problémy citlivému navigačnému zariadeniu.

Hoci sa niektoré zodpovedné osoby vyjadrili v zmysle, že zásah mobilného signálu je zriedkavý, nie je nemožný, a preto treba s elektronickými zariadeniami na palube narábať opatrne. Efekt môže byť zosilnený aj používaním viacerých zariadení naraz.

Dokáže posádka zistiť, že si si režim lietadlo nezapol(a)?

Posádka letu nedokáže s presnosťou určiť, na ktorom sedadle sedí majiteľ zapnutého telefónu, pokiaľ však je takýchto ľudí viac, pilot môže nahlásiť rušenie systému. V takomto prípade môžu letušky opakovane upozorniť pasažierov, že dostali od pilota hlásenie o rušení systému a je nutné, aby boli všetky elektronické zariadenia v režime lietadlo.

Čo sa stane, ak prídu členovia posádky na porušenie tohto pravidla?

Letecká spoločnosť British Airways sa pre magazín vyjadrila, že porušenie tohto pravidla berú veľmi vážne. Každé nevhodné použitie mobilného zariadenia nahlasujú zodpovedným úradom. Neuposlúchnutie posádky je právny priestupok.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    1/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Maurícius na 10 nocí s letenkami, 4*adults only hotelom a polpenziou za 1505€ https://t.co/2j1LEN83Q4 #dovolenky2 dni dozadu
Zaži Dubaj zhora: 9 peckových rooftop barov https://t.co/Zecqy61FEP #cestopisy2 dni dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy: leť na jeseň od perfektných 34€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy2 dni dozadu
Za bohatou históriou a dlhými plážami: Letenky do Jordánska od 33€! https://t.co/cfrzwQJBQq #cestopisy2 dni dozadu
Varšava z Viedne alebo Košíc od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky2 dni dozadu
Najlepšie mestá v Európe pre rok 2021: Istanbul je víťazom https://t.co/eufztLFgs6 #letenky2 dni dozadu
Izrael sa od 1. novembra otvorí zaočkovaným turistom z celého sveta. Horúci Tel Aviv láka lacnými letenkami https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia eHranica https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore