Nájdeš nás aj na:
oslo

Cestopisy

Oslo a 6 zastávok, ktoré zvládneš hravo aj peši

Do jednej kategórie letných dovoleniek patria letné rezorty, kam turisti z celého sveta cestujú za oddychom na pláži či all inclusive službami. Patríš však skôr k ľuďom, ktorým horúčavy až tak nevoňajú? A čo tak si v lete vyraziť na sever? Juh Nórska v lete ponúka príjemné počasie do 25°C a polárny deň. V Osle nájdeš kombináciu tradičnej škandinávskej architektúry, ultramoderných stavieb a prímorskej atmosféry.

Reklama

Do unikátneho Osla môžeš letieť za pár eur priamo z Viedne alebo aj z Katowíc či Krakowa, kam sa vieš celkom jednoducho dostať autobusom. Z letiska Gardermoen sa do centra Osla dostaneš viacerými spôsobmi, najrýchlejšie však vlakom. Hlavná stanica je tiež perfektná východisková destinácia na návštevu všetkého, čo Oslo ponúka. V nasledujúci riadkoch si rozoberieme, čo všetko môžeš v Osle vidieť pešky bez využitia verejnej dopravy, ktorá patrí medzi najdrahšie v rámci Európy.

1. Štvrť Bjørvika

Priamo pred hlavnou vlakovou stanicu nájdeš Deichmanovu národnú knižnicu, ktorá je architektonickým skvostom zvonku aj zvnútra. Vedľa stojí Národná opera, dominanta Osla, z ktorej strechy môžeš pozorovať celú štvrť aj známu panorámu moderných stavieb Barcode area. Za zmienku stojí aj Munchovo múzeum, prezentujúce životnú tvorbu maliara Edvarda Muncha, medzi ktorého najznámejšie diela patrí napríklad aj expresionistický Výkrik.

oslo bjorvika

2. Pevnosť Akershus

Ochraňujúc Oslo už od 14.storočia, pevnosť Akershus je dodnes sídlom nórskej armády a tiež dôležitou kultúrnou pamiatkou. V jej hradbách sa nachádza múzeum ozbrojených síl a múzeum hnutia odporu, ukážka tradičnej nórskej architektúry, rozprávkový hrad s krásnym parkom, a tiež ponúka výhľady na Oslofjord.

pevnost akershus

3. Štvrť Aker Brygge

Prístavná časť Osla sa vyznačuje prímorskou atmosférou, reštauráciami ponúkajúcimi dary mora, obchodmi a bohatým nočným životom. Tehlovo-sklenená architektúra dodáva tejto štvrti jedinečnosť, vďaka ktorej je obľúbeným a nezabudnuteľným miestom pre veľa cestovateľov. Nájdeš tu aj Národné múzeum s galériou alebo Mestskú radnicu, ktorá je zaujímavá svojím dizajnom – dve vysoké úzke prepojené tehlové veže, známe z pohľadníc a pohľadov na Oslo.

aker brygge

4. Plavba Oslofjordom

Prístav v Aker Brygge je východiskovým bodom pre všetky plavby cez Oslofjord. Vo fjorde v blízkosti Osla sa nachádza viacero ostrovčekov ponúkajúcich nedotknutú prírodu, krásne pláže a typickú farebnú škandinávsku architektúru. Na jednotlivé ostrovy je možné sa dostať buď súkromnými plavbami, ktoré sú často sprevádzané aj výkladom alebo mestským trajektom. Ten je síce podstatne lacnejší (24h neobmedzený lístok na tzv. island hopping stojí 10€), ale v letných mesiacoch preplnený a človek sa často na loď v Aker Brygge nedostane na prvýkrát a musí čakať niekoľko desiatok minút.

oslofjord

5. Kráľovský palác

Kráľovský palác s rozsiahlymi záhradami plnými kvetov, vŕb a jazierok, ktoré ponúkajú v letných dňoch schladenie a oddych v tieni s pocitom, akoby sa človek nachádzal v rozprávke.

kralovsky palac oslo

6. Damstredet & Telthusbakken

Ďalej od pobrežia, ukryté v kopcoch historického centra mesta, sa nachádzajú dve malé šarmantné uličky so zachovanou drevenou farebnou architektúrou 18. a 19. storočia. Magickú atmosféru dotvára strmý náklon týchto ulíc vytvárajúci zaujímavú perspektívu, historická dlažba a množstvo kvetov vysadených v každej záhradke.

Damstredet & Telthusbakken

Autorkou článku je Simona Regecová.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore