Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo by ste mali Omán navštíviť práve teraz

Zdroj titulnej fotografie – ChameleonsEye / Shutterstock.com

Reklama

Krajina starých pevností, púští a pláží. V súčasnosti patrí Omán medzi údajne najbezpečnejšie krajiny sveta. Ležiaci medzi Saudskou Arábiou, Spojenými Arabskými Emirátmi a Jemenom a v prostredí Stredného východu ponúka autentický kultúrny zážitok. Hlavným mestom je „Muškátový kvet“, čo je slovenský preklad názvu mesta Maskat. Metropola je fúziou opojnej romantiky a bohatej histórie. Za adrenalínovým zážitkom sa vyberte do mohutných hôr, nekonečnej púšte či na jedno z mnohých piesočných pobreží. V tomto článku vám prinášame hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste mali Omán navštíviť práve teraz.

Súr, mestečko s námornou minulosťou

Ománska námorná minulosť a súčasnosť je najlepšie viditeľná v meste, ležiacom severne od Muscatu, známom budovaním lodí – Súr. Pozorujte remeselníkov, pracujúcich na lodeniciach arabského typu a vdychujte vôňu cédrového dreva, ktoré sa pri stavbe týchto plavidiel používa (lokálne známy ako safeena). Nájdete tu tiež múzeum arabských plachetníc, kde sa nachádza i krásna zrekonštruovaná loď Fatih Al-Khair, postavená v Súre pred sto päťdesiatimi rokmi. Za výhľadom na mesto a pobrežie vystúpte do výšok majáku Al Ayjah.

Muscat Festival – festival farieb

Oslava umenia, remesiel , hudby a kultúry. Muscat Festival sa odohráva každoročne od druhej polovice januára do začiatku februára. Od svojho vzniku v roku 1998 vyrástol do akéhosi fóra, spájajúceho kultúry, zahŕňajúci rôzne multilingválne aktivity. V okamihu, kedy sa rozoznie festivalová symfónia, jeho tancujúca podstata sa rozhýbe vo veselej a družnej atmosfére. Magická krása sultanátu, hlboká história a dedičstvo. Najfarebnejšie kostýmy, autentické arabské tradície a oslavujúci miestni. Tento festival je miestom, kde si naplno vychutnáte fúziu kultúrnych, umeleckých a tradičných aktivít a udalostí.

Zdroj fotografie – Katiekk / Shutterstock.com

 

Maskat, mesto poskladané z bohatej histórie a architektúry

Leží na pobreží Arabského mora, v strategickej blízkosti Hormuzského prielivu. Mix architektúry mesta rozpráva príbeh jeho cesty od búrlivejších časov po súčasné, moderné. Od pevností Al Jalali zo 16. storočia Al-Mirani, tiahnuce sa pozdĺž prístavu; po pobrežný modro-biely palác z roku 1972. Súčasnejším príkladom moslimskej architektúry je mešita Sultan Qaboos Grand Mosque, dokončená v roku 2001 a budova opery Royal Opera House Muscat, otvorená v roku 2011. Prístavné mesto Maskat sa tiahne tichými záhradami, k tržniciam souq a rušným rybím trhom. Ochutnávkou takéhoto tradičného  arabského trhu je Muttrah Souq; pôvodne rybárska dedina, ktorá sa počas rozpínania súčasného hlavného mesta stala jeho súčasťou. Nájdete tu takmer všetky poklady arabského sveta – korenie, parfumy, textílie, šperky, a dokonca i ománske striebro a zlato.

Zdroj fotografie – EQRoy / Shutterstock.com

Horúci vánok ománskych púští

Nie všetky piesky sú stvorené do rovnakých tvarov a aj tie ománske sa medzi sebou výrazne líšia. Neďaleko maskatskej mešity Sultan Qaboos Grand Mosque sa nachádza Bawshar Sands, skvelé miesto na zdolávanie dún na bicykloch či športových autách. Rovnako adrenalínovo si užijete i Ramlat Tawq. Pôvodný domov Beduínov – púšť A’Sharqiyah Sands (nazývaná tiež Wahiba Sands) je miestom bohatým na oázy a ideálnym na kempovanie či aktivity ako je púštne surfovanie. Ako jej meno napovedá, Empty Quarter má zas so zeleňou oázy spoločné máločo. Cez štyridsaťtisíc kilometrov štvorcových, tvoriacich najrozľahlejšie piesky púšte na svete sú stále v mnohých častiach nevybádané, a preto je najlepšie ich objavovať po boku skúseného sprievodcu.

Mohutná stavba mešity z bieleho mramoru a farebných mozaík

Niekedy je to druhé najlepšie celkom postačujúce. Medzi jednu z hlavných maskatských atrakcií bezpochyby patrí dychberúca stavba mešity Sultan Qaboos Grand Mosque, v ktorej objavíte druhý najväčší koberec vôbec (dosahujúci takmer trinásť kilometrov štvorcových) a druhý najväčší luster na svete (vo výške štrnástich metrov, zdobený šesťstotisíc Swarovski krištáľmi). Táto vysoká náboženská budova z bieleho mramoru, farebných mozaík a vyrezávaného dreva je pomenovaná po sedemdesiatšesťročnom sultánovi Qaboos bin Said al Said a dokončená bola v roku 2001. Štyri minarety a takmer päťdesiat metrov vysoká kupola sú zasadené do nízko položeného horizontu. Pre nemoslimov je návšteva možná každý deň okrem piatku, od ôsmej do jedenástej hodiny doobednej.

Zdroj fotografie – Richard Yoshida / Shutterstock.com

Plameniaky, rybárske lode a korytnačky ománskych vôd

S viac než tisícsedemsto kilometrami pobrežia sa ománske pláže natoľko rôznia, nakoľko sú očarujúce. Odľahlá a široká pláž Khalouf, nachádzajúca sa južne od mesta Maskat, je plná plameniakov, orlov a rybárskych lodí, ponevierajúcich sa po vodách Arabského mora. Najlepšie miesto na pozorovanie zelených korytnačiek zas nájdete na najvýchodnejšom bode krajiny, s názvom Ras al-Jinz. Vyberte sa sem v priebehu septembra až októbra, kedy je na to najlepší čas.

Odpočiňte si v rezorte Anantara Al Jabal Al Akhdar

Nachádza sa vo výške dvetisíc metrov nad morom, na hore Al Jabal (Zelená hora) a je dramaticky posadený nad roklinou. Väčšina zo stopätnástich izieb rezortu Anantara Al Jabal Al Akhdar svojim zákazníkom ponúka úchvatný výhľad na kaňon. Moderný dizajn s tradičnými elementmi, ako i dekoratívna mrežovina a svietidlá, zdobené plastickými rastlinnými ornamentmi. Na druhej strane exteriér odráža žltohnedé tiene okolitej krajiny. Jeho poloha ponúka množstvo rôznorodých aktivít; od horolezectva po zlaňovanie či horskú cyklistiku, ale i veľa možností aktívneho relaxu, zahŕňajúc pozorovanie hviezd či návštevu horských dediniek, kde sa destiluje ružová voda. Miestne ruže  sú tiež súčasťou Anantara Spa a jeho tureckých kúpeľov a procedúr.

Romantický zber ruží

Krajinomaľba Al Jabal Al Akhdar sa už tradične od konca marca do stredu mája premieňa na raj ruží. Kvety sú zberané počas skorých rán a prinášané do horských dediniek, vrátane Al-Aqr, Wadi Bani Habib, and Al-Fiqaine, kde sa už storočiami destiláciou premieňajú na ružovú vodu. Ako tento proces prebieha? Lístky ruže sa na bahennej peci, známej ako Al-duhjan, varia niekoľko hodín vo vode. Táto voda sa potom zbiera do medených nádob a asi mesiac sa skladuje vo veľkých hrncoch, nazývaných Al-karas. Ománska ružová voda je používaná v parfumoch a skrášľovacích produktoch, takisto ako na účely varenia, rituálne či medické účely.

Zdroj fotografie – Katiekk / Shutterstock.com

Najvyššia hora Jebel Shams

Jebel Shams („hora slnka“) je ománska najvyššia hora. No viac než tritisíc metrov nad morom tohto vrcholu turistov láka dramatický pohľad na Wadi Ghul, ománsky ekvivalent Grand Canyonu, ktorý je jediným kaňonom hlbším ako je ten v Ománe. Jebel Shams je súčasťou úchvatného horského hrebeňa na severe – Hajar, súbežného s oblúkom zálivu na ománskom pobreží.

Objavujte tajomno hrobky Bibi Maryam

Hrobka Bibi Maryam je súčasťou starovekého mestečka Qalhat, ležiaceho medzi Maskatom a Súrom. V 13. storočí bol ománskym najdôležitejším obchodným prístavom a pred príchodom islamu jeho prvým hlavným mestom. Toto opevnené vibrujúce mesto už storočiami láka mnohých zahraničných cestovateľov, vrátane Marca Pola, ktorý ho opisoval ako prosperujúce. Údajne bolo pod vplyvom Portugalska vypaľovaním zeme úmyselne zničené. Táto svätyňa vás zavedie do krypty  a cez tajomné podzemné chodby.

Zdroj fotografie  – ChameleonsEye / Shutterstock.com

Zaplávajte si v čistučkých vodách Hawiyat Najm

Takmer štyridsať metrov široká a dvadsať metrov hlboká diera, spôsobená eróziou (i keď romantickejšia verzia rozpráva o „padajúcej hviezde“, ako by sme do slovenčiny preložili názov Hawiyat Najm). Leží medzi Maskatom a Súrom a ponúka dokonalé osvieženie v tých najčerstvejších vodách. Južne od nej objavíte Wadi Shab, jedno z najkrajších miest na plávanie v krajine. Cesta pozdĺž horskej rokliny je lemovaná banánovými a datľovými palmami, zasadená v obklopení pieskovcových skál.

Ochutnajte tradičný mishkak

Nasledujte stúpajúci dym a lahodnú vôňu, ktoré vás s veľkou pravdepodobnosťou zavedú k pravému ománskemu mishkaku. Špízy s marinovaným mäsom a morskými plodmi, grilované na drevenom uhlí a podávané s pikantnou tamarind omáčkou sú predávané na miestach ako je napríklad nočný trh Muttrah Souq. Ománska kuchyňa je odrazom polohy krajiny, ktorá bola storočiami súčasťou starých ciest korenia. Preto spoločne s typickými ingredienciami Stredného východu ako sušené limetky, ružová voda či šafran, v jeho pokrmoch tiež objavíte i tie menej očakávané, napríklad kokos a muškátový oriešok.

Salalah, oáza zelene a parfumov

Pestrofarebné a subtropické. Hlavné mesto provincie Dhofar je najobľúbenejšou destináciou predovšetkým v období monzúnov (júl až september), kedy je jeho klíma najpríjemnejšia a zeleň jeho okolia hrá najžiarivejšími farbami. Ak vás zaujíma história mesta Salalah, jej čriepok tu nájdete takisto nadostač. Navštívte archeologický park Al Balid, tvorený ruinami starobylého mesta, zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je okrem iného známe i vďaka parfumom, ktorých odtienky vôní tu nájdete mnoho. Za suvenírmi a najčerstvejšími potravinami sa vyberte na trhovisko Haffa souq.

Wadi Shab, priezračná voda v obklopení skál a paliem

Nesie príhodné meno z arabčiny „Roklina medzi skalami“. Mnohí návštevníci o nej hovoria ako o jednej z najkrajších miest v Ománe. Wadi Shab ponúka mnoho nádrží na plávanie, i keď tie nižšie položené sú vyhradené ako zdroj pitnej vody. Najobľúbenejšou atrakciou v oblasti je vodopád smerujúci do jaskyne, ktorý je dostupný po asi štyridsiatich minútach chôdze a kde sú na plávanie dostupné tri prírodné vodné útvary. Pohľad na Wadi Shab z hôr, ktoré sa otvárajú do jazera hráškovo zelenej farby je naozaj výnimočný a určite hodný návštevy.

 

 

 

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore