Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Od Budapešti po Šanghaj: zaujímavé múzeá vo svete

Od Budapešti po Šanghaj: zaujímavé múzeá vo svete

Vo všeobecnosti sa ľudia delia na dve skupinky ľudí… nadšencov kultúry, múzeí a galérií a tých, ktorí by tam sami od seba nikdy nešli. Dobou sa menia aj trendy a tak neustále vznikajú moderné múzeá, ktoré prinášajú mnohé inovácie. Podvodné akváriá a múzeá voskových figúrin sú tak už minulosťou a my dnes vieme navštíviť múzeá o ktorých by sa nám kedysi ani len nesnívalo. Niektoré sú príjemným spestrením výletu, ale nájdeme medzi nimi aj bizarnejšie expozície.

Reklama

Muzem sladkostí

Pre milovníkov sladkého, ale teda najmä pre dievčatá. Za mňa nesie toto múzeum prívlastok “instagramové múzeum”. Niekoľko miestnosti, ktoré sú priam ako stvorené na dokonalé, sladké zábery. Ak by si mal záujem navštíviť toto múzeum nachádza sa priamo v Budapešti. Museum of Sweets & Selfies je otvorené len niekoľko mesiacov, ale za to sa teší veľkej obľube. Medzi najlepšiu inštaláciu rozhodne patrí bazén s miniaturnými cukríkmi, ktoré sú ale bohužiaľ nejedlé. 

Vajíčkové múzeum 

Pri sladkostiach to nekončí, podobné múzeum,ktoré sa taktiež skladá z rôznych inštalácií sa momentálne presúva po rôznych štátoch. Navštíviť ste ho mohli zatiaľ v Shanghai, New Yorku a Los Angeles a momentálne sa nedočkavo čaká sa v ktorej krajine sa objaví najbližšie. Je to raj pre milovníkov vajíčok, alebo tých, ktorí chcú oživiť svoj instagramový profil, či sa jednoducho iba zabaviť. Za mňa ide o naozaj originálny námet  a rada by som toto múzeum niekedy navštívila. 

Múzeum Ramenu

Kto iní ako Japonec môže vymyslieť takúto šialenosť? Pre milovníkov ramenu, alebo uletených vychytávok je toto múzeum správnou voľbou. V skutočnosti ide o interaktivný park. Na prvom poschodí si môžeš pozrieť dôkladnú históriu vzniku ramenu, na ďalšom si namiešať svoj vlastný ramen a celým múzeom ťa budú sprevádzať steny obložené obalmi z instantných polievok z celého sveta. Ramen je tu na stene, na tanieri, na televíznych obrazovkách, všade.

Podvodné múzeum

Milovníci potápania si rozhodne prídu na svoje. Na samotnom ostrove Bali nájdete hneď niekoľko podvodných galérií so soškami, medzi najznámejšie patrí práve Nest at Bask na ostrove Gili Meno. Tieto sošky si už rozhodne videl na fotkách z tohto raja. Mám pre teba však tip aj na podvodnú galériu v Európe a to na ostrove Lanzarote. Múzem sa volá Museo Atlántico a je to prvé podvodné múzeum v Európe. Podobné múzeuá vieš nájsť taktiež aj v Cancúne.

Múzeum rozpadnutých vzťahov

Nie, toto nie je vtip. Toto múzeum naozaj existuje a nachádza sa v Chorvátskom Záhrebe. Ako expozície si vieš pozrieť rôzne predmety, ktoré vyjadrujú práve rozpadnuté vzťahy. Pritom môže ísť o vzťah milenecký, priateľský či o vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Predmety tú nájdeš rôzne od plyšových hračiek, cez sošky až po knihy, pričom pri každom predmete je krátky, či dlhý príbeh. Ľudia príbehy milujú, takže s nadšením chodia od exponátu k exponátu a doslova hltajú životné príbehy. Múzeum dokonca získalo v roku 2011 cenu najinovatívnejšieho múzeá v Európe. Nečudujem sa. Na ich webe si vieš dokonca pripnúť svoj vlastný rozchod na ich interaktívnu mapu. To už je celkom bizárne.

Zajačie múzeum

Ak patríš medzi milovníkov zajacov, alebo si len chceš pozrieť roztomilú zbierku tak tu mám pre teba múzeum zajacov. Manželia zbierajú zajacov už od roku 1993 a za tento čas zozbierali viac než 35 000 exponátov,čo predstavuje neuveriteľné množstvo. Všetky zajačiky si môžeš prezrieť práve v múzeu (medzi nimi aj živých). Múzeum sa nachádza v Kalifornskom meste Altadene. 

Múzeum hranoliek

Belgičania sú na svoje hranolky hrdí a tak majú aj vlastné Múzeum hranoliek, ktoré môžeš navštíviť v meste Brugy. Pozrieť a odfotiť sa tak môžeš s množstvom hranoliek. Prípadne sa dozvieš odpovede na „hranolkové“ otázky, ktoré ti doteraz vŕtali v hlave. A neboj sa hladný určite neodídeš!

Múzeum vodky

Pre milovníkov vodky tu mám tip na Múzeum vodky v Moskve. Súčasťou prehliadky je aj degustácia viac ako desiatich rôznych druhov vodky. V múzeu sa nachádza viac ako 50 tisíc fliaš pričom niektoré majú aj viac ako 200 rokov.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Hore