Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách Davida Bowieho – toto boli zásadné miesta v jeho živote

Zdroj titulnej fotografie – chrisdorney / Shutterstock.com

Reklama

„David Bowie, podobne ako Miles Davis v jazze, nebol len nositeľom nových hudobných trendov, ale tiež symbolizoval moderný rock ako formu, ktorá spája umenie, módu, štýl, objavovanie sexuality a spoločenský komentár dovedna,“ píše o anglickom spevákovi časopis Rolling Stones magazine. Vyberte sa spolu s nami po stopách Davida Bowieho, na zásadné miesta v jeho živote.

Rock´n´rollový chameleón v tom najlepšom slova zmysle

Ziggy Stardust, Aladdin Sane, Thin White Duke, Major Tom a ďalší. To všetko sú charaktery, ktoré spája jeden človek. David Bowie si za svojho života vytvoril, osvojil, rozvíjal a nakoniec i opustil viacero osobností, ktoré boli jeho alter egami. Jednotvárny nebol ani vo svojej umeleckej tvorbe. Mnohí ho poznajú predovšetkým vďaka jeho speváckej kariére. Bol však i skladateľom, multiinštrumentalistom, maliarom, producentom a hercom. Nesporne génius vo svete umenia;  v roku 2006 dostal cenu Grammy za celoživotné dielo.

plagaty-david-bowie

Zdroj fotografie – 360b / Shutterstock.com

„Keď je všetko stratené, ešte ostáva budúcnosť.“

Bol dvadsaťtri rokov ženatý so somálskou modelkou Iman Abdulmajid. O ich manželstve sa raz údajne vyjadril: „Povedali by ste si, že rocková hviezda ženatá so supermodelkou, to musí byť jedna z najfantastickejších vecí na svete. A naozaj to tak je.“ Mal dve deti, syna a dcéru. Medzi preživšími však tiež ostáva vďaka jeho hudbe, filmom, fanúšikom a jeho priamemu presahu z pop rockera na zbožňovanú a inšpiratívnu ikonu. Ako sám v roku 1971 spieva v piesni Quicksand: „Nie som prorok, ani starý muž, som len smrteľník s potenciálom nadčloveka. A žijem ďalej.“ Aj tu môžete stále cítiť čosi z jeho magičnosti. Zrejme ten najznámejší výrok od neho znie: „Keď je všetko stratené, ešte ostáva budúcnosť.“ Ako teda jeho cesta smerom k budúcnosti začala?

Prvé kapely, prvé úspechy

Spočiatku hrával ako saxofonista, v roku 1964 – 1965 pôsobil s kapelami King Bees, Manish Boys či Lower Third. Až s poslednou spomenutou z nich sa v roku 1966 dočkal úspechu. Bolo to vďaka piesni Can´t Help Thinking About Me. Po rozchode s kapelou sa Bowie rozhodol osamostatniť a nahral svoj prvý album. V roku 1968 zakladá trio Feathers, neskôr skupinu The Spiders From Mars. Zásadným je The Rise And Fall of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars, prvý z dlhej rady úspešných albumov.

Ako mu Spojené štáty prenikli pod kožu

V USA žil David Bowie od 80. rokov. „V tom čase, keď som sa dostal do New Yorku, žil som ako kráľ,“ spieva Bowie v poslednom single, ktorý mu za života vyšiel – Lazarus. V najznámejšej scéne dokumentu BBC o spevákovi – Cracked Actor, sedí v čiernej limuzíne, ktorá ho vezie naprieč púšťou blízko Los Angeles. „Odkedy si bol v Amerike, vyzerá to tak, že si vyberáš mnoho idiómov a námetov práve z americkej hudby a americkej kultúry,“ podotkne Alan Yentob. Bowie, schudnutý, s iskrou v očiach, tmavým štýlovým klobúkom na hlave, popíja mlieko z kartónu a počúva pesničku Natural Woman od Arethy Franklin. Vraví: „V mojom mlieku pláva mucha. Je v ňom cudzie telo, ktoré sa snaží získať toho mlieka čo najviac. Nejako podobne som sa cítil aj ja – bol som tam cudzincom a nemohol som pomôcť, nasával som to, čo som tam našiel.“  Na albume Young Americans spolupracoval s Johnom Lennonom. Jeho hit Fame dominoval v rebríčkoch po celých Spojených štátoch.

bowie-star

Zdroj fotografie – Ritu Manoj Jethani / Shutterstock.com

Pozrite sa na miesta v New Yorku, kde spevák rád chodieval

V New Yorku žil niečo cez dvadsať rokov. Udomácnil sa tam, žil prevažne v SoHo alebo v jeho okolí. Rád sa prehraboval  v knihách v McNally Jackson Books (52 Prince Street) či v The Strand (828 Broadway). V roku 2003 napísal: „Niekedy je nemožné nájsť knihu, ktorú nájsť chcete, ale vždy nájdete knihu, o ktorej ste netušili, že ju chcete.“ Medzi jeho obľúbené knihy patril Mechanický pomaranč od Anthonyho Burgessa či kniha od Junota Díaza – Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda (žiaľ, zatiaľ nie je preložená do slovenčiny) a iné. Vďaka veľkosti New Yorku sa tu Bowie ľahko stratil v dave, a tak si rád vyrazil najesť sa s rodinou. Raňajky či kávu si často doprial v Caffè Reggio (119 Macdougal Street) a jeho najobľúbenejším jedlom v Olive’s (120 Prince Street) bol kurací sendvič so žeruchou a paradajkami. Na týždenný nákup chodieval rád do Dean & DeLuca (560 Broadway). „Umenie bolo to jediné, čo som kedy chcel vlastniť,“ povedal v rozhovore pre The Times v roku 1998. „Vždy pre mňa bolo trvalou výživou. Umenie používam. Ono dokáže meniť to, ako prežívam rána.“ Navštívte Metropolitan Museum of Art (1000 Fifth Avenue) a prizrite sa jeho obľúbeným maliarom bližšie. Patril medzi nich napríklad Picasso, Tintoretto či Rubens. Miloval tiež prechádzky. Ako uviedol pre The Independent, najradšej sa túlal po Washington Square Park. Keď sa 10. januára rozšírila správa o jeho smrti, Bowieho fanúšikovia sa začali schádzať na Lafayette Street, kde žil a vytvorili tam pre neho dočasný pamätník.

bowie-memorial

Zdroj fotografie – a katz / Shutterstock.com

Berlín, mesto jeho vnútornej slobody

V čase, kedy jeho kariéra eskalovala, sa roku v roku 1976 sťahuje do Berlína a mení svoj hudobný štýl. V podstate tu unikal pred svojou drogovou závislosťou a slávou. Nahral tu trojicu albumov, tzv. „Berlin Trilogy“; teda Low (1977), Heroes (1977) a Lodger (1979), na ktorých pracoval s Brianom Enom. Počas rokov v Berlíne žil spolu so spevákom Iggym Popom v apartmáne na ulici Haupstrasse 155 v Schönebergu. Veľa času spolu strávili vo vedľajšej „gay-friendly“ kaviarni. V tom čase niesla názov Anderes Ufer, v súčasnosti Neues Ufer. No dnes sa táto kaviarnička nemôže pochváliť práve najlepším espressom. Bowie a Iggy zvykli navštevovať i berlínsku časti Kreuzberg, ktorá, žiaľ, turistom nie je až tak známa; je to skutočne výnimočné miesto. Boli tu častými návštevníkmi klubu SO36.

so36

Zdroj fotografie – hinterhof / Shutterstock.com

V Berlíne žili skromnejšie, no ak si chceli vyhodiť z kopýtka, navštívili Paris Bar, drahú francúzsku kaviareň v Charlottenburgu. Časť Neukölln je dnes jedna z najtrendovejších oblastí mesta. V sedemdesiatych rokoch to však bolo trochu inak. Bowie ju aj napriek tomu miloval, rád objavoval tvár vtedajšieho západného Berlína. Momentálne máte v Berlíne možnosť navštíviť výstavu Gavina Evansa – „The Trinity“, v ktorej môžete vidieť nielen portréty Davida Bowieho ale i Iggyho Popa a Nicka Cavea, a to do konca októbra. Prístupná verejnosti je od stredy do nedele, od druhej poobede do siedmej hodine večernej. Nájdete ju na Holzmarktstrasse v budove The Institute Berlin.

Londýn Davida Bowieho

Vráťme sa ešte do miesta jeho narodenia. V Brixtone, na adrese 40 Stansfield Road, SW9 sa 8. januára v Londýne zrodil život Davida Roberta Jonesa, neskôr známeho pod menom David Bowie. Jeho mama Peggy pracovala ako čašníčka v kine a jeho otec John bol zamestnaný v detskej charitatívnej organizácii Barnardo´s. Keď mal David šesť rokov, jeho rodina sa presťahovala do susedstva Bromley. V roku 1960 sa jedného dňa prechádzal po Manchester Street. Neďaleko, na Scala Street, W1T tu vtedy objavil múzeum Pollock´s Toy Museum, plné klaunov, viktoriánskych potlačí a iných malých pokladov, ktoré boli inšpiráciou pre jeho tvorivú myseľ. Naproti stanici metra Brixton sa na boku nákupnej pasáže Morleys nachádza zrejme najznámejšie miesto v Londýne, s týmto umelcom spojené. Je to nástenná maľba jeho alter ega Ziggyho Stardusta, ktorej autorom je pouličný umelec James Cochran.

brixton-mural

Zdroj fotografie – Savo Ilic / Shutterstock.com

Od 1. do 10. novembra máte možnosť v Sotheby´s New Bond Street galleries vidieť unikátnu súkromnú umeleckú zbierku Davida Bowieho. Surrealizmus, taliansky dizajn či súčasné africké umenie. To všetko ho zaujímalo. Detaily otváracích hodín nájdete na oficiálnej stránke aukčnej spoločnosti Sotheby´s, menia sa takmer každý deň, máte tu tiež možnosť zažiť niektoré z kultúrnych akcií, zameraných na Bowieho tvorbu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore