Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tajomstvo charizmy Lisabonu

Tajomstvo charizmy Lisabonu

Rozmanité miesto, ktoré zaujme rozličné zmysly i chute. Ovplyvnený mnohými kultúrami, s bohatým historickým profilom, zanecháva v návštevníkoch akýsi priateľský vidiecky pocit. Tečie cezeň rieka Tejo, tá najdlhšia na Pyrenejskom ostrove. Nachádza sa tu tiež Most Vasco de Gama, ktorý je najdlhším mostom v Európe. Prvenstvo si drží i v najdlhšom jedálenskom stole, okolo ktorého si na tomto moste posadalo 15 000 ľudí. Toto hlavné a najväčšie mesto Portugalska má v sebe čosi naviac. Prečítajte si náš článok a objavte tajomstvo charizmy Lisabonu.

Lisabon most

Ako z pohľadnice

Za domov električiek sa považuje USA. I keď ich konštruktérske počiatky možno badať už vo Veľkej Británii, prvý dopravný prostriedok tohto druhu bol pre pasažierov predstavený v Spojených štátoch. Lisabonské električky boli vzhľadom na svoj pôvod pomenované „americanos“ a svoju prvú cestu absolvovali v roku 1873. Dnes je žltá električka jedným zo symbolov Lisabonu, nachádza sa takmer na každej z pohľadníc. Ďalšou ikonou mesta je nepochybne i biela veža na brehu rieky Tagus. Volá sa Torré de Belém a v minulosti slúžila ako colncina, žalár, maják či telegrafické centrum. Tento architektonický skvost bol v roku 2007 vybraný medzi Sedem divov Portugalska. Spočiatku to bola len veža chrániaca vstup do rieky. Dnes jedna z najnavštevovanejších, i keď trošku hrôzostrašných pamiatok Lisabonu.

Typicka elektricka v Lisabone

Pobrezie v Lisabone

Nielen solená treska a pudingový koláč

V posledných rokoch vniesol Lisabon do klasickej portugalskej kuchyne nový rafinovaný punc. I keď tu stále existuje množstvo tradičných rodinných hostincov tascas a tabernas, v istých bohatších častiach mesta vzniká niekoľko ďalších prvotriednych gurmánskych podnikov. To, čo pre miestnych nikdy nestratí svoje čaro je popíjanie pravej portugalskej kávy s poctivým pečivom v jednej z mnohých pekární. I keď nalievané vína dlho bojovali medzi reštauráciami a barmi o popularitu, otvára sa tu stále viac a viac vinární. V centre mesta tiež prekvitajú tzv. gurmánske obchody, ktoré novoprebúdzajú tradíciu konzumovania portugalských konzervovaných rýb, sladkých džemov či konzervovaného ovocia, ktoré si dnes možno zakúpiť vo farebných umelých nádobách, samozrejme už s vyššími cenami. V posledných rokoch sa tiež stali veľmi populárne etnické reštaurácie bývalých kolónií Portugalska, najmä pokrmy indického Goan, brazílska a africká kuchyňa. Do módy sa dostalo aj sushi, vďaka ktorému sa darí i japonským reštauráciám. V portugalskej kuchyni nájdete napríklad morské plody, hádam na sto spôsobov či „cozido à portuguesa“ – dusená zelenina s rôznymi druhmi mäsa. Hovädzinu s fazuľou tu podávajú už od času, kedy Henrich Moreplavec poslal svoje lode dobyť marocké mesto Ceuta a ľudia z Porta vtedy pozabíjali ich hospodárske zvieratá na zásobenie posádky a pre seba si nechali len ich črevá.

Jedlo v Lisabone

Lisabonská kávová závislosť

Lisabonci, vlastne ako všetci Portugalci, sú veľmi hrdí na svoju kuchyňu a tvrdia, že je tá najlepšia na svete. Všetky sviatky a spoločenské akcie sa tu točia okolo dobrého jedla s vínom, vychladeným nápojom či silným espressom. Závislosť Portugalcov na káve je naozaj silná. Počas náročného dňa dokážu vypiť aj päť “shotov”. Lisabončania majú okrem toho i mlstný jazýček, pravdepodobne kvôli dlhoročnej histórii vyrábania jemného pečiva. Nachádza sa tu preto veľké množstvo kaviarní a pekární. Najpopulárnejšími barmi v meste sú tie ležérne, kde sa môžete stretnúť a vychutnať si svoj nápoj priamo na ulici. Väčšina takýchto podnikov sa otvára až neskoro večer, kedy takmer všetkým pracujúcim začína čas na večeru. Najlacnejším alkoholom je tu pivo, obľúbená je značka Sagres. Ďalšími populárnymi drinkami sú portugalský Licor Beirão (podobný nápoju Drambuie) a Amarguinha (sladká a nie príliš ťažká mandľová chuť). Okrem toho sa určite oplatí ochutnať napríklad Morangosku (Caipiroska s vodkou a jahodami). Restô do Chapitô je bar, reštaurácia a fungujúca štátna cirkusová škola pre umelcov, no najvýnimočnejší je na tomto podniku jeho výhľad. Vidno z neho na starú časť mesta Alfama, na rieku i most. Rua Nova do Carvalho je zas časť pod kopcom Bairro Alto, plná vonkajších barov s balkónmi, z ktorých si rovnako tak vychutnáte lisabonskú panorámu v celej jej kráse.

Kava na terase v Lisabone

Drinky v Lisabone

Tajomstvá a skryté tváre Lisabonu

Džungľový raj Estufa Fria a Estufa Quente (teplé a studené skleníky) sa nachádza v centrálnom parku Parque Eduardo VII. Banánovníky, kľukaté chodníčky poprepletané papraďami či púštny skleník plný čnejúcich sa kaktusov. Nezapočujete tu žiadne zvuky mesta, zato sa ponoríte do rozprávkového a autentického zážitku z prírody. Podnik Hot Clube de Portugal je jedným z najstarších jazzových podnikov v Európe. Intímna atmosféra a živá hudba, ktorú sa oplatí vidieť, počuť i cítiť. Blízko impozantnej Katedrály Sé sa nachádza Museu Do Aljube (Múzeum odboja a oslobodenia). Nové a bezplatné múzeum je zasadené do bývalej väznice a využíva priestor, vrátane buniek, ktoré vás prenesú do obdobia Salazarovej diktatúry v Potrugalsku a jeho kolónií. Je triezvym a veľmi dojímavým miestom. Po návšteve do histórie sa môžete premiestniť na najvyššie poschodie a popíjať kávu pri výhľade na mesto i prístav.

Hudobnici v Lisabone

Originalita a šarm mesta

Lisabon je mesto, kde nájdete nóbl štvrte a kráľovské paláce len pár metrov od zaprášených kníhkupectiev a jednoduchých kaviarní, pod rokmi unavenou omietkou budov. Uličky s najvychytenejšími obchodmi môžu stáť hneď vedľa malých etnických obchodíkov, skromných barov a reštaurácií. Mnohé lisabonské ulice sú spustošené časom. Nestratili však kvôli tomu svoje čaro, skôr naopak. Tieto štvrte prekonali dobré i horšie časy a ich príbeh je tu vyrytý v tehlách. Nie každému mestu svedčia graffiti. Street art často pôsobí len ako deštruktívny vandalizmus. V Lisabone (podobne ako napríklad Porte), pridáva na kredite jeho šarmu a originalite.

Poulicne umenie v Lisabone

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ALL INCLUSIVE DOVOLENKA NA DJERBE za 454€! https://t.co/pfWnAS8Ih69 hodín dozadu
Rím v septembri od 22€! https://t.co/2jKaxmxi8c11 hodín dozadu
AMERIKA, ÁZIA, AFRIKA: Leť s Turkish Airlines od 129€ https://t.co/gvJvLE4dSm12 hodín dozadu
SUPER CENA: Dubaj v novembri od 132€ https://t.co/2fQkJmNMO31 deň dozadu
SKOPJE s hotelom a raňajkami za 129€! https://t.co/fIMSKJ2Ra31 deň dozadu
PONUKA DŇA! Sicília s polpenziou za 484€ https://t.co/oztX6g0MHY1 deň dozadu
Švédsko a Nórsko od 33€! https://t.co/5JBlBmX4kV1 deň dozadu
Výpredaj EVA AIR! Letenky do Ázie od 499€ https://t.co/JBI8kUZot52 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore