Nájdeš nás aj na:
LOT

Koronavírus

Vzniknú nové národné aerolinky krajín V4? Črtá sa riešenie v spolupráci s aerolinkami LOT

Vzniknú nové národné aerolinky krajín V4? Črtá sa riešenie v spolupráci s aerolinkami LOT

S podporou vlád Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska by mohli vzniknúť stredoeurópske aerolinky s vedúcou účasťou už existujúcich LOT Polish Airlines, píšu české Lidové noviny. Projekt je zatiaľ len v teoretickej rovine, avšak k jeho realizácii môže tentokrát prispieť korona-kríza i rozhodnutia vysokopostavených politikov v jednotlivých krajinách.

Reklama

Nejde o novinku

Projekt Central European Airlines s predbežným názvom V4 a podporou vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) nie je nový. Myšlienka spoločných aeroliniek rezonovala už pred 16 rokmi, keď spojením francúzskej spoločnosti Air France a holandských aeroliniek KLM vznikol európsky gigant. Už vtedy sa uvažovalo o vyšehradských aerolinkách, ktoré by boli odpoveďou na francúzsko-holandské spojenie, ktoré by zároveň s podporou vlád krajín V4 dokázalo odolať konkurentom. Vízia sa vtedy nezhmotnila, ale podľa informácií serveru Lidovky.cz je späť v hre, najmä kvôli drvivému dopadu epidémie COVID-19 na leteckú dopravu.

Ako informujú české Lidovky, do témy sa už zapojili aj vysoko postavení politici a manažéri vrátane českého ministra dopravy, či dokonca samotného českého premiéra Andreja Babiša.

Poľský LOT s väčšinovým podielom

Ústrednú úlohu by v projekte hrali poľské štátne aerolinky LOT, ktoré by mali nadpolovičný podiel v spoločenstve. Poľské aerolinky majú už teraz významné letecké základne vo viacerých krajinách Strednej Európy. Zvyšné akcie by mohli pripadnúť českej, slovenskej a maďarskej vláde. České aerolínie aktuálne vyhlásili finančné moratórium a bojujú o prežitie, Slovensko nemá národného dopravcu a maďarský prepravca Malev skrachoval pred ôsmimi rokmi.

Jednou z leteckých základní by sa mohla stať po novom aj Praha, záujem je logicky o angažmán tradičnej domácej značky ČSA. LOT už teraz operuje lety aj zo Slovenska – z letiska Košice, v Budapešti má obrovskú základňu, z ktorej ponúka aj diaľkové lety do USA či Kórey a v Poľsku je najväčším dopravcom.

Myšlienka spájania sa páči aj šéfovi štátnej spoločnosti Letiště Praha Václavovi Gregorovi. „Takú iniciatívu by sme jednoznačne uvítali. V Prahe by mohol vzniknúť prestupový uzol s diaľkovými linkami a možnosťou prestupov,“ uviedol pre Lidovky.cz.

Kladivo na lowcostové aerolinky?

Veľké nadnárodné aerolinky V4 by mohli „klepnúť po prstoch“ najmä lowcostovým spoločnostiam ako Ryanair alebo Wizzair, ktorým sa v Strednej Európe v posledných rokoch náramne darí. A spoločné zoskupenie by mohlo ekonomicky ustáť aj pandémiu, zhodujú sa odborníci na leteckú dopravu.

Poľský LOT je silným hráčom na trhu leteckých spoločností v Európe. Má vo svojej flotile viac ako stovku lietadiel a minulý rok prepravil niečo okolo desať miliónov cestujúcich. Počas predpandemickej prevádzky zvládol uskutočniť 350 letov za deň.

Aktuálna situácia však nenahráva nikomu v leteckom priemysle, a to je tiež prípad LOT Airlines. Spojenie v rámci V4 by umožnilo vytvoriť jeden silný subjekt, ktorý by mohol znamenať istotu silného leteckého partnera pre všetky štyri krajiny.

Zatiaľ len v rovine úvah

Je dôležité poznamenať, že projekt sa zatiaľ pohybuje len v rovine úvah. Nemá žiadny rozpočet, jasne daných účastníkov ani časové ohraničenie. Isté však je, že veľkú úlohu môžu zohrať politická vôľa k jeho uskutočneniu, jednalo by sa o prvý spoločný projekt leteckej dopravy v rámci krajín V4.

O prípadných ďalších krokoch projektu aeroliniek V4 vás budeme informovať.

Zdroj: lidovky.cz, pasazer.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx13 hodiny dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky14 hodiny dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky18 hodiny dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky19 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy20 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky20 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky20 hodiny dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky20 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky20 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore