Nájdeš nás aj na:
LOT

Koronavírus

Vzniknú nové národné aerolinky krajín V4? Črtá sa riešenie v spolupráci s aerolinkami LOT

Vzniknú nové národné aerolinky krajín V4? Črtá sa riešenie v spolupráci s aerolinkami LOT

S podporou vlád Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska by mohli vzniknúť stredoeurópske aerolinky s vedúcou účasťou už existujúcich LOT Polish Airlines, píšu české Lidové noviny. Projekt je zatiaľ len v teoretickej rovine, avšak k jeho realizácii môže tentokrát prispieť korona-kríza i rozhodnutia vysokopostavených politikov v jednotlivých krajinách.

Reklama

Nejde o novinku

Projekt Central European Airlines s predbežným názvom V4 a podporou vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) nie je nový. Myšlienka spoločných aeroliniek rezonovala už pred 16 rokmi, keď spojením francúzskej spoločnosti Air France a holandských aeroliniek KLM vznikol európsky gigant. Už vtedy sa uvažovalo o vyšehradských aerolinkách, ktoré by boli odpoveďou na francúzsko-holandské spojenie, ktoré by zároveň s podporou vlád krajín V4 dokázalo odolať konkurentom. Vízia sa vtedy nezhmotnila, ale podľa informácií serveru Lidovky.cz je späť v hre, najmä kvôli drvivému dopadu epidémie COVID-19 na leteckú dopravu.

Ako informujú české Lidovky, do témy sa už zapojili aj vysoko postavení politici a manažéri vrátane českého ministra dopravy, či dokonca samotného českého premiéra Andreja Babiša.

Poľský LOT s väčšinovým podielom

Ústrednú úlohu by v projekte hrali poľské štátne aerolinky LOT, ktoré by mali nadpolovičný podiel v spoločenstve. Poľské aerolinky majú už teraz významné letecké základne vo viacerých krajinách Strednej Európy. Zvyšné akcie by mohli pripadnúť českej, slovenskej a maďarskej vláde. České aerolínie aktuálne vyhlásili finančné moratórium a bojujú o prežitie, Slovensko nemá národného dopravcu a maďarský prepravca Malev skrachoval pred ôsmimi rokmi.

Jednou z leteckých základní by sa mohla stať po novom aj Praha, záujem je logicky o angažmán tradičnej domácej značky ČSA. LOT už teraz operuje lety aj zo Slovenska – z letiska Košice, v Budapešti má obrovskú základňu, z ktorej ponúka aj diaľkové lety do USA či Kórey a v Poľsku je najväčším dopravcom.

Myšlienka spájania sa páči aj šéfovi štátnej spoločnosti Letiště Praha Václavovi Gregorovi. „Takú iniciatívu by sme jednoznačne uvítali. V Prahe by mohol vzniknúť prestupový uzol s diaľkovými linkami a možnosťou prestupov,“ uviedol pre Lidovky.cz.

Kladivo na lowcostové aerolinky?

Veľké nadnárodné aerolinky V4 by mohli „klepnúť po prstoch“ najmä lowcostovým spoločnostiam ako Ryanair alebo Wizzair, ktorým sa v Strednej Európe v posledných rokoch náramne darí. A spoločné zoskupenie by mohlo ekonomicky ustáť aj pandémiu, zhodujú sa odborníci na leteckú dopravu.

Poľský LOT je silným hráčom na trhu leteckých spoločností v Európe. Má vo svojej flotile viac ako stovku lietadiel a minulý rok prepravil niečo okolo desať miliónov cestujúcich. Počas predpandemickej prevádzky zvládol uskutočniť 350 letov za deň.

Aktuálna situácia však nenahráva nikomu v leteckom priemysle, a to je tiež prípad LOT Airlines. Spojenie v rámci V4 by umožnilo vytvoriť jeden silný subjekt, ktorý by mohol znamenať istotu silného leteckého partnera pre všetky štyri krajiny.

Zatiaľ len v rovine úvah

Je dôležité poznamenať, že projekt sa zatiaľ pohybuje len v rovine úvah. Nemá žiadny rozpočet, jasne daných účastníkov ani časové ohraničenie. Isté však je, že veľkú úlohu môžu zohrať politická vôľa k jeho uskutočneniu, jednalo by sa o prvý spoločný projekt leteckej dopravy v rámci krajín V4.

O prípadných ďalších krokoch projektu aeroliniek V4 vás budeme informovať.

Zdroj: lidovky.cz, pasazer.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

5 tipov, ako si užiť peckovú udržateľnú dovolenku v Grécku https://t.co/iQxf214YJG #letenky18 hodín dozadu
Sardínia – 10 dôvodov, prečo býva v toľkých srdciach (a letenky za pár eur) https://t.co/uf6bkqzYpR #cestopisy18 hodín dozadu
Poď na Sardíniu: Talianske Alghero od 97€! https://t.co/7CVd3MNrDR #letenky19 hodín dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky na leto https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky20 hodín dozadu
Tenerife: Tvoja ideálna dovolenka na Kanárskych ostrovoch (reportáž a letenky) https://t.co/KWe8rRQgpy #cestopisy20 hodín dozadu
10 najkrajších tatranských túr s deťmi aj bez nich (tipy redakcie) https://t.co/lbvpCpByNw #cestopisy21 hodín dozadu
Spoznaj Bolognu. Máme letenky z Viedne od 84€! https://t.co/XCki1lMxtM #letenky22 hodín dozadu
Panenská príroda aj nočná párty. Najkrajšie pláže Malty https://t.co/F2hnlD524O #cestopisy4 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Tunisko na 7 nocí s letenkami a luxusným 5*hotelom od 671€ https://t.co/Mj89ZPVlYP #dovolenky4 dni dozadu
Chceš zažiť autentické Španielsko? Leť do Zaragozy od 89€ https://t.co/QdxhNsncp6 #letenky4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore