Nájdeš nás aj na:

Afrika

Hľadáš netradičnú destináciu? Skús Senegal! (+lacné letenky)

Hľadáš netradičnú destináciu? Skús Senegal! (+lacné letenky)

Ján je vášnivý cestovateľ, ktorý navštívil mnoho krajín ako Irán, Juhoafrická republika, Botswana či Jordánsko. Jedna z jeho posledných ciest viedla do Senegalu, pomerne málo známej ale o to zaujímavejšej krajiny západnej Afriky. Spýtali sme sa ho, či je Afrika naozaj taká drahá, akí sú miestni obyvatelia a či je v tejto krajine bezpečné cestovať na vlastnú päsť. Pripájame aj parádnu letenku do Senegalu:

Viedeň Lisabon Dakar Lisabon Viedeň
1 prestup 1 prestup
za 329 Rezervuj

Prečo si sa rozhodol navštíviť práve Senegal? Aký bol tvoj prvý dojem z tejto krajiny?

Prvý a najhlavnejší dôvod, ktorý takmer vždy rozhoduje o mojich cestách je cena letenky. Cez stránku Pelikan.sk sa nám podarilo kúpiť akciové letenky so spoločnosťou TAP Portugal za výbornú cenu (255 eur), navyše s jednodňovým prestupom v Lisabone. Ďalším dôvodom bolo, že ma návšteva západnej Afriky už dlhšiu dobu mimoriadne lákala. No a fakt, že slovenskí občania cestujúci do Senegalskej republiky nepotrebujú víza (*poznámka redakcie: v prípade návštevy do 90 dní) nám ušetril peniaze a čas pri vybavovaní.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Mali ste všetko vybavené a naplánované vopred alebo ste veci riešili priamo na mieste?

Dopredu sme mali vybavené iba ubytovanie. Zvolili sme si rezortnú oblasť nazývanú Sali, približne 60 km južne od hlavného mesta Dakar. Vedeli sme o niekoľkých zaujímavých miestach, ktoré sme chceli navštíviť, ale výlety a dopravu sme riešili priamo na mieste. Napríklad ostrov Gore, ktorý sa v minulosti stal známym vďaka rozsiahlemu obchodu s otrokmi. Tiež sme boli rozhodnutí navštíviť safari v národnom parku Bandia a mesto Dakar. Krásne bolo aj ružové jazero známeho ako Lac Rosé, kde mimochodom v minulosti končila slávna rally Paríž – Dakar.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Tiež sme sa nechali nahovoriť na rybačku a grilovačku na lodiach a tiež návštevu tradičného rybieho trhu v senegalskom meste Mbour. Vraj, ak chceme vidieť pravú nefalšovanú Afriku, tak tento rybí trh musíme naštíviť. Úžasným zážitkom bolo aj jazdenie na koňoch.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Aký ste mali rozpočet? Je dovolenka v Afrike naozaj drahá?

O Afrike sa hovorí ako o najdrahšom kontinente. Keďže som už v minulosti navštívil viacero afrických krajín a tiež to viem porovnať s našimi ďalšími cestami
po Európe, Ázii alebo Karibiku, môžem potvrdiť, že je to pravda. Senegal však nepatrí k tým najdrahším. Ceny v obchodoch sa pohybujú plus mínus ako na Slovensku, ale niektoré potraviny sú dva- až trikrát drahšie. Obed či večera v reštauráciách vychádza približne rovnako ako u nás. Čo sa týka nášho rozpočtu ten sme nemali presne vyhradený. Vzhľadom na fakt, že  letenky sme mali za veľmi výhodnú cenu, o to viacej sme si potom vedeli dopriať na mieste. Náš rozpočet bol  nasledovný:
✔ letenka Viedeň – Lisabon – Dakar 255€
✔ ubytovanie 30€ /1 noc/ 1 osoba aj s raňajkami, odporúčame ubytovanie Casa Louka
✔ požičanie auta aj so šoférom a benzínom cca 12€ na osobu na deň (pri 7 ľuďoch)
✔ jedlo v obchode – ceny približbe ako u nás
✔ strava v podniku – 5-10€ za hlavné jedlo
✔ pivo v podniku 2€
✔ jazda na koni – 13€/hodina so sprievodcom
✔ vstupenka do Reserve De Bandia 28€/osoba aj so sprievodcom
✔ rybačka a grilovačka úlovku – 20€/os. + 3€/os za prípravu
✔ taxíky – ako u nás
✔ spolu: letenka + ubytovanie + strava + výlety + vreckové – 750€/9 dní (1 deň Lisabon + 8 dní Senegal)

Navštívili ste aj senegalské safari?

V Senegale je viacero národných parkoch, najznámejšie sú Parc National du Niokolo-Koba, Djoudj National Bird Sanctuary či Foret de Bandia. My sme si pre safari zvolili práve ten posledný, keďže bol najbližšie. Ostatné boli vzdialené asi 400-500 km, čo by pri stave afrických ciest znamenalo aj dva dni cesty.
V národnom parku Bandia sme za pomerne krátky čas (a tiež za malé peniaze) videli naozaj veľa. Najväčší dojem spravili žirafy, zebry, antilopy, opice, pštrosy, nosorožce, krokodíly a tiež veľké množstvo vtáctva.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Treba však podotknúť, že toto safari bolo vybudované skôr umelo a niektoré zvieracie druhy sem boli privezené, aj keď v tejto časti Afriky pôvodne nežili. Ak chcete ísť do Afriky a zažiť skutočné safari, tak vám odporúčam rárodný park Ngoro Ngoro a Serengeti v Tanzanii.

Zdroj foto: Ľubica Milde

A čo pláže? Je možnosť sa v Senegale kúpať?

Pláže v Senegale nie sú ukážkovo krásne. Ale kvôli plážam sme sem tentokrát nešli. 🙂 Je tu síce svetlý piesok, more a kokosové palmy, ale pláže sú neudržiavané a v určitých častiach sú  znečistené odpadom.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Voda bola v marci (v období našej návštevy) studená, keďže je to oceán. Neboli sme v klasickom rezorte, ale myslím, že práve tam sú pláže udržiavané. V marci sme tu mali krásnych 34 stupňov a užívali sme si kúpanie v bazéne.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Ako chutí Senegal? Je stravovanie v Afrike pre Európanov problematické?

Jedlo nebolo drahé a chutilo famózne. Obľúbili sme si najmä jednu domácu reštauráciu, ktorej sme hovorili “Garáž”, pretože to tam tak vyzeralo. 🙂 V kuchyni ste nevideli ani sporák. Varili na plynových bombách a vonku na grile na ohni. Extrémne dobré boli ryby a morské špeciality. Ceny sa pritom pohyboval zhruba ako u nás, za hlavné jedlo ste dali 5-10€. Je ideálne vyberať si reštaurácie, v ktorých sedia aj turisti, aby ste mali ako-takú záruku, že sa vyhnete žalúdočným problémom. Pozor si treba dávať na vodu, ktorú si musíte kupovať len balenú (aj na umývanie zubov) a taktiež na šaláty, ktoré sa vo vode umývajú. Mäso mimo rýb sme z bezpečnostných dôvodov nejedli vôbec.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Ako ste sa prepravovali? Autom, autobusom alebo na motorke?

V Senegale nie sú nehody ničím neobvyklým, a preto dopravu odporúčam výhradne s prenajatým autom spolu so šoférom. Cena sa pohybovala cca 12€/osobu za celý deň pre 7 ľudí aj s benzínom a diaľničnými poplatkami. Pre odvážnejších turistov je tu stále možnosť požičania si osobného automobilu. Náš šofér vedel po anglicky vedel len “ok”, ale bol veľmi milý. Milé už však nebolo, že sa nám asi 3x pokazilo, ale promptne pribehli domáci a problém počas pár minút vyriešili.

Zdroj foto: Ľubica Milde

A na záver – čo bol váš najlepší zážitok?

Ak je Senegal vaša prvá Afrika v tom pravom význame slova, vyrazí vám dych. Prvým dotykom s touto krajinou bol pre väčšinu z nás tak trochu šok. Ja som v minulosti už pravú tvár Afriky zažil v Tanzánii, takže som viac menej vedel, do čoho idem. Nemajú tu smetné koše a všetok odpad sa nachádza na uliciach, na ceste, na pláži, všade. Chodia tu na rozbitých starých autách, na motorkách, bicykloch a najmä na koňoch s vozmi. Nie sú chudobní, skôr ľahostajní voči prírode a okoliu, a asi aj trochu leniví „upratať“. Každý, aj ten čo brázdi ulice na rozhrkanom koči s koňom, má smartfón.

Zdroj foto: Ľubica Milde

Po pár dňoch nasávania atmosféry vás to však dostane. Ich životný štýl je jednoducho to, čo vidíte. Nepretvarujú sa a nepotrebujú ukazovať to, čo by chceli ľudia vidieť, jednoducho to čo tu zažijete je originálne, reálne, pravé, neprikrášlené, také „raw“. Ľudia tu nepôsobia nešťastne a sú veľmi priateľskí, nikto na ulici na vás nepozerá, ak ste inej farby pleti ako oni, vôbec to neriešia. Dá sa povedať, že sme sa všetci do tejto krajiny zamilovali a celá tá atmosféra okolo bol ten najlepší zážitok.

Senegal nebol o krásnych plážach alebo o luxusných hoteloch. Senegal bol o zážitkoch, ktorých bolo veľmi veľa a boli všade okolo nás.

Ján Milde je cestovateľ, ktorý o svoje zážitky zdieľa na svojom blogu a na Instagrame pod menom @johny_von_milde. Všetko o cestovaní do Senegalu sa dočítate aj na stránke www.milde.sk.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

BLESKOVÁ AKCIA EMIRATES: letenky do nedele za ceny od 379€: https://t.co/gS2r403AqG1 deň dozadu
Chcelo by to ešte dovolenku? Rhodos na 7 nocí s raňajkami za 361€ https://t.co/fujIs04s1V1 deň dozadu
Spanie na strome je čoraz populárnejšie, pozri čo všetko majú vo Švédsku: https://t.co/pvABGqEIYL1 deň dozadu
Madagaskar sme tu za takú cenu dlho nemali! https://t.co/6c8cfTSEpY1 deň dozadu
BOLOGNA na jeseň od 15€! https://t.co/grFe7zrgas1 deň dozadu
VALENCIA OD 33€! https://t.co/NKvSUnDpfa1 deň dozadu
Chystáš sa do Nepálu? Poradíme ti, ako sa dostať pod Mount Everest: https://t.co/vpaCgv63r02 dni dozadu
O-B-R-O-V-S-K-Ý výpredaj leteniek do exotiky: https://t.co/YwTyXXdgfv2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore