Nájdeš nás aj na:

Novinky

Maďari, Švédi, Íri. Toto sú krajiny s najviac scestovanými obyvateľmi

Maďari, Švédi, Íri. Toto sú krajiny s najviac scestovanými obyvateľmi

Môže sa zdať, že zatiaľ čo niektorí ľudia presedia svoje dni pri počítači, tí ďalší precestujú celý svet. Narodili sa pod šťastnou hviezdou? Možno len do tej správnej krajiny. MoveHub, online platforma, ktorá pomáha ľuďom presťahovať sa do zahraničia, vo svojej štúdii skúmala, obyvatelia ktorých krajín cestujú počas roka najčastejšie do zahraničia. Údaje o 111 krajinách z rokov 2007 až 2016 s cieľom zmerať, odkiaľ pochádzajú tí najscestovanejší ľudia, boli použité zo Svetovej banky (World Bank) a Svetovej organizácie cestovného ruchu (World Tourism Organization).

Reklama

Rozdiely sú obrovské. Američania si napríklad dovolenku neberú často, preto nie je žiadnym prekvapením, že USA sa zaradilo do najnižších priečok zo všetkých skúmaných krajín. Pozrite sa spolu s nami, ktoré krajiny majú najscestovanejších obyvateľov.

10. Albánsko

Albánci sú jedni z najväčších cestovateľov na svete. Každoročne absolvujú 1,36 medzinárodných ciest. Zrejme by ste to robili tiež, ak by ste počas roka mali 12 sviatkov a 20 dovolenkových dní.

9. Dánsko

Občania Dánska vedú v rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom. Ročne sa vyberajú na 1,40 exkurzií. Iba dve percentá zamestnancov pracujú viac ako 50 hodín týždenne a zamestnanci na plný úväzok venujú 66% svojho každodenného času osobnej starostlivosti a voľnočasovým aktivitám. Okrem toho, všetky čerstvé mamičky a otcovia majú nárok na spoločnú rodičovskú dovolenku, trvajúcu 52 týždňov. Budúce matky k tomu ešte dodatočne na štyri týždne voľna pred narodením ich potomka.

8. Švajčiarsko

Švajčiarsko sa často považuje za najlepšiu krajinu na svete. Prečo by teda jeho občania chceli zo svojej krajiny odchádzať 1,42 krát za rok? Môžu si to dovoliť; s príjmami na obyvateľa a domácnosť, ktoré ďaleko presahujú globálny priemer. Tiež na to majú čas, vďaka štyrom týždňom ročnej pracovnej dovolenky pre zamestnancov starších ako 20 rokov a piatich týždňov dovolenky pre zamestnancov mladších ako 20 rokov.

7. Singapur

Občania Singapuru vyrážajú zo svojej krajiny na 1,44 výletov ročne na osobu. Možno je to najlepšie letisko na svete, ktoré inšpiruje ľudí, aby svoje pasy prevetrali častejšie.

6. Írsko

Rovnako ako v prípade Singapuru, aj Írčania sa ročne vyberajú na 1,44 zahraničných ciest. Okrem platených dní dovolenky získala krajina v štúdii bonusové body za svoje veľkorysé rodičovské dovolenky. Vďaka zákonu o rodičovskej dovolenke a dávkach z roku 2016, majú teraz otcovia nárok na dvojtýždňovú otcovskú dovolenku, k 26 týždňov platenej dovolenky pre matku.

5. Fínsko

Napriek nádherným fínskym národným parkom cestujú fínski obyvatelia mimo svojej krajiny 1,46-krát za rok. Podľa ich zákona o dovolenke má jeden zamestnanec nárok na dva až 2,5 dní dovolenky v rámci každého celého odpracovaného mesiaca, čo každoročne prináša 24-30 dní plateného voľna.

4. Švédsko

Potrebujete ešte jedno vysvetlenie na to, prečo je Švédsko také skvelé? Možno je to priemerne 1,5 každoročných zahraničných ciest na obyvateľa. Akoby šesťhodinové pracovné dni, 25 dní dovolenky a 480 dní platenej rodičovskej dovolenky neboli dostatočným dôvodom.

3. Maďarsko

Maďari sa na rok naplánujú priemerne 1,62 ciest ročne. Svoj súkromný život mimo práce si veľmi cenia (iba asi štyri percentá zamestnancov pracujú viac ako 50 hodín týždenne) a ich rodičovská dovolenka môže dosiahnuť dĺžku aj tri roky.

2. Luxembursko

Luxemburskí občania sa každý rok vyberajú na 2,56 výletov a počas cestovania míňajú viac peňazí na osobu (cca. 5,099 EUR), ako ktorýkoľvek iný národ. Táto malá krajina má výhodu v tom, že má menej ako 600 000 obyvateľov, je známa vysokou kvalitou života, vysokými mzdami a vysokými životnými očakávaniami. Má tiež silný systém sociálneho zabezpečenia na pomoc svojim občanom po odchode do dôchodku.

1. Hongkong

Občania Hongkongu sú tí najaktívnejší cestovatelia. Každoročne vyrážajú na neuveriteľných 11,4 medzinárodných ciest. A aj keď Hongkong technicky nie je krajinou, v tejto štúdii vystupuje ako štát, oddelený od Číny (ktorej občania si doprajú len 0,06 ciest za rok).

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

WOW! Havaj v bizniske a prvej triede za 1869€: https://t.co/HXun5DXvN4 #letenky4 hodiny dozadu
V Kalifornii si už bol(a)? San Francisco od 377€ (v cene je výlet do Barcelony) https://t.co/iSaqVEUAqF #letenky10 hodín dozadu
EURÓPA na dlani: letenky z BA od 23€! https://t.co/DhIghANx5a #letenky11 hodín dozadu
Gibraltár a slnečný pobyt v Andalúzii od 409€! https://t.co/WnnAWN5YQL #dovolenky11 hodín dozadu
Marakéš v januári len za 19€! Poď do Maroka https://t.co/sri3HB853O #letenky12 hodín dozadu
Kyjev vo februári od 35€! https://t.co/7KfbvYuCa4 #letenky12 hodín dozadu
Ponuka dňa! 40% zľava na dovolenku v Thajsku s výletom do Kataru. Cena? 829€ https://t.co/neEfT0tfGb #dovolenky1 deň dozadu
Filipíny za skvelých 399€! https://t.co/pUsTnIdOti #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore