Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najšťastnejšie a najnešťastnejšie krajiny sveta

Od založenia správy o najšťastnejších krajinách sveta v roku 2012, si drží svoje prvenstvo v tomto rebríčku Dánsko, s výnimkou vlaňajšieho roka, kedy ho predbehlo Švajčiarsko. Robí ho takým práve životná úroveň národa, a teda pohodlie z toho vyplývajúce? Alebo je to napríklad preto, že Kodaň je domovom známych záhrad Tivoli, ktoré sa stali jednou z hlavných pozvánok pre turistov? My si nemusíme príliš zúfať, Slovensko v tomto rebríčku skončilo na 45. mieste, no napríklad Česká republika získala 27. miesto. Prečítajte si náš článok a dozveďte sa, ktoré sú najšťastnejšie a najnešťastnejšie krajiny sveta.

Reklama

cyklisti v amsterdame

Na severe je chladno a šťastne

Tento rok sa Švajčiarsko – krajina jazier, hôr a demokracie – zaradilo na striebornú pozíciu. Do top desiatky sa ďalej dostal Island, Nórsko, Fínsko, Kanada, Holandsko, Nový Zéland, Austrália a Švédsko. Zoznam najvyššie umiestnených desiatich krajín sveta teda pozostáva najmä z homogénnych národov. Nie je prekvapivé najmä vzhľadom na fakt – ktorý potvrdzuje samotná správa – a síce, že nerovnosť je spojená s politickou nespokojnosťou, ktorá často môže za nešťastie národov. Hodnotenie je založené na odpovediach na otázky o živote v tej-ktorej krajine. Volá sa to rebríček Cantril: respondenti známkujú svoj najlepší možný život číslom 10, najhorší nulou. Podobne číslom označia svoj vlastný súčasný život v škále od 0 po 10. Takto prieskumníci popisujú fungovanie tohto typu rebríčka. Odpovede sú potom postavené do opozície ďalších šiestich faktorov: úroveň HDP, života, veľkorysosti národa, sociálnej podpory, slobody a korupcie.

stastna zena s panoramou mesta

Najnešťastnejšie krajiny sveta

Dôkazom toho je napríklad fakt, že africký štát Burundi, kde došlo minulý rok k násilnej politickej kríze, sa dostal na spodnú časť rebríčka, so Sýriou, ktorá skončila na 149. mieste. Ďalšie z najmenej šťastných krajín údajne sú: Togo, Afganistan, Benin, Rwanda, Guinea, Libéria, Tanzánia a Madagaskar. To, čo majú tieto krajiny spoločné je chudoba, vojna a choroby.

cernosska rodinka

Čo prekvapivé správa tento rok priniesla

Grécko zaznamenalo v posledných rokoch najväčší pokles úrovne šťastia v krajine a zaradilo sa tak až na 99. pozíciu. Môže za to ekonomická kríza, ktorá začala v roku 2007. Je preto udivujúce, že Izrael, taká malá a nestabilná krajina, skončila na čísle 11. Zato napríklad himalájske kráľovstvo Bhután, miesto plné starobylých kláštorov a najznámejší svojou myšlienkou Hrubého národného šťastia, zaostáva v pozícii 84. Práve bhutánsky premiér Jigmi Y Thinley bol jednou z inšpirácii realizácie tejto správy. V roku 2012 podnietil OSN k prijatiu rezolúcie, podľa ktorej by si národy mali zmerať úroveň svojho šťastia. Tri najbohatšie národy sa ale do top desiatky nedostali. USA skončilo na 13. mieste, Nemecko získalo šestnástku, Británia skončila ako 23. za Mexikom, ktoré bolo 21. a Singapurom z 22. miesta.

jeruzalem izrael

muz v metre

Najrozhodujúcejšie faktory rebríčka

Takže, ak nie sú tým najdôležitejším aspektom peniaze, čo teda? Najšťastnejšími krajinami sú najmä severské a tie najvzdialenejšie od rovníka. Ak by práve peniaze a klíma mali byť tými najzásadnejšími faktormi, Island, krajina neobývaných prírodných plôch, horúcich prameňov, no nízkych teplôt, ktorá v poslednom období prekonala niekoľko vážnych finančných kríz, by nemala zastávať takú vysokú pozíciu. Správa o najšťastnejších národoch na to má jasnú odpoveď, ktorou je dôvera. Kvalita, ktorá súvisí so sociálnou súdržnosťou, ktoré je pre šťastnú spoločnosť zásadná. To zrejme myslel básnik John Donne, keď napísal: „Žiaden človek nie je ostrov sám pre seba.“

kupanie v jazere


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore