Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Miesta v Škandinávii, ktoré by ste mali túto jar navštíviť

Miesta v Škandinávii, ktoré by ste mali túto jar navštíviť

Najvyšší kopec v Dánsku dosahuje maximálnu výšku 170 metrov. Počas nórskej polárnej noci vyjde slnko len na tri hodiny, v niektorých častiach krajiny vôbec. Islanďania ročne skonzumujú viac coca-coly na obyvateľa, než ktorýkoľvek iný národ. Krajina tisícich jazier, Fínsko, je v skutočnosti posiata viac než 188 tisícmi z nich. Najobľúbenejším suvenírom vo Švédsku je varovná dopravná značka s prechádzajúcim losom. Škandinávia je nesmierne zaujímavou a v tomto čase tou správnou najbližšou destináciou. Po arktickom vetre sa jej mestá menia na nepoznanie a ich obyvatelia vyliezajú spod vrstiev peria a vlny. Spísali sme pre vás miesta v Škandinávii, ktoré by ste mali túto jar navštíviť.

Miesta v Škandinávii, ktoré by ste mali túto jar navštíviť

Od apríla do júna je čas, kedy Škandinávia práve nepraská vo švíkoch s turistami, ktorí hľadajú ochladenie pre ich telo a často i peňaženku. Či už ste severské krajiny videli iba na kobaltovo modrých fotografiách alebo ste stále sa vracajúci „škandinofil“, táto časť sveta vám má stále čo ponúknuť. Márne by ste hľadali lepšie miesto na pozorovanie prvých zábleskov slnka počas premien prírody ako sú robustné fjordy či duny škandinávskych pobreží. Okrem toho, miestni tu milujú nočný život, takže prvú príležitosť tráviť čas na vzduchu bez toho, aby museli zakrývať každý centimeter svojej kože, si vychutnávajú počas vonkajších slávností naplno.

Aarhus, Dánsko

Druhé najväčšie mesto Dánska je vlastne obývaným ostrovom. V obklopení pôvabných lesov Marselisborg, Hestehaven, Kirkeskoven a Havreballe objavíte kvitnúcu krajinu a zachytíte divú zver, ktorá po dlhých zimných mesiacoch vylieza von. V Aarhuse nájdete i druhú najväčšiu dánsku univerzitu a živú umeleckú scénu, vrátane ARoS Aarhus Art Museum a Moesgaard Museum. Mesto sa drží i na popredných priečkach v gastronómii a nočnom živote krajiny.

Torshavn, Faerské ostrovy

Meno hlavného mesta dánskeho autonómneho regiónu je nazvané podľa boha severskej mytológie ako Thorov prístav. Zo severu je orámované siluetou hôr Húsareyn a na juhozápade pohorím Kirkjubøreyn. Torshavn je teda dokonalým protiliekom na typický mestský život. Počas sledovania prístavného ruchu si vychutnajte úžasné pokrmy z plodov mora. Keďže je mesto geograficky zasadané do stredu Faerských ostrovov, je skvelým miestom, z ktorého môžete vyraziť na objavnú cestu za pobrežnými pokladmi regiónu.

Hardanger, Nórsko

V rozľahlej pustatine Hardangeru môžete prekročiť celoročné ľadovce, vybrať sa s kajakom na objavnú plavbu do zdanlivého neznáma fjordov, ktoré sú lemované starovekými múrmi. Objavujte okolité prírodné nádhery, od vodopádu Seinsdalsfossen a údolia Husedalen, po horu Osa, kde máte na výber hneď niekoľko regionálnych turistických trás. V tejto idylickej lokalite sa okrem toho nachádza i Kabuso Art Centre, kde počas každej jari prebiehajú výstavy súčasného umenia či koncerty.

Kuopio, Fínsko

Majestátnej kráse fínskych jazier uveríte, až keď ich uvidíte na vlastné oči. Sú zbožštené v severskej mytológii a dodnes obdivované. Od trhov s jedlom a kvetmi po vežu Puijo – ktorá ponúka bezkonkurenčný výhľad na borovicové lesy – a jazerá s parníčkami premávajúcimi sa po ich vodách, je Kuopio jednoznačne jednou z tých destinácií, ktoré by ste pri cestovaní Škandináviou nemali vynechať.

Skorpa, Nórsko

Skorpa je ostrov, kde by ste počas najtuhších zimných mesiacov len márne hľadali jeho obyvateľov. Tí sa znovu vynárajú z nórskej pevniny až keď je k ním klíma prívetivejšia. Malý ostrov vytvára zložitú nedokončenú skladačku z pevniny západného pobrežia, odpája sa od spoločnosti ako takej a vracia sa k samotným základom. Je obľúbenou destináciou na rekreačný pobyt v chatkách, v obklopení stáda divokých kôz. Na ostrove Skorpa vraj vyrástla i prvá nórska farma.

Gotland, Švédsko

Švédsky ostrov Gotland je známy vďaka svojím voľne stojacim morským haldám. Tieto staroveké geologické relikty patria do svetového dedičstva a každoročne prilákajú množstvo návštevníkov z blízka i z ďaleka. Z národnej rezervácie Hoburgen tu objavíte dychberúci výhľad na Baltické more. Na severe ostrova si zas vychutnajte dlhočiznú pláž Sudersand, ktorá je i vďaka svojmu najjemnejšiemu bielemu piesku dokonalým miestom pre rodiny.

Národný park Vatnajökull, Island

Národný park Vatnajökull je miestom, kde nájdete všetko to, čo by ste od škandinávskej divočiny očakávali – od hromohlasných vodopádov a silných ľadovcov po skalnaté hory. Zatiaľ čo vysočiny sú tu prístupné jedine počas letných a skorých jesenných mesiacov, región Skaftafell je miestom, ktorým môžete začať v skorej jari. Súkromné cestovné kancelárie ponúkajú pešie túry so sprievodcom cez ľadovec Vatnajökull a iné obľúbené turistické atrakcie. Pre úplný zážitok si vychutnajte kempovanie pod polárnou žiarou.

Uppsala, Švédsko

Kedysi sídlo švédskych kráľov a obradné miesto známe po celej Európe leží obklopené prírodou neďaleko Štokholmu. Dnes je jednou z najpôvabnejších a najpokojnejších destinácií Škandinávie. Vyberte sa na prechádzku pozdĺž rieky Fyrisån a pozorujte kajakárov ako súťažia s rýchlosťou, preskúmajte okolie najstaršej severskej univerzity alebo obdivujte krásu katedrály z 13. storočia. Počas jarných slávností si s miestnymi užite ich veľkonočný lov vajíčok na uppsalskom hrade či vatru Valpurskej noci.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

7 dôvodov, prečo sa oplatí rezervovať letenky EVA AIR (+špeciálny ceny od Pelikána) https://t.co/fGrjoosJtX #letenky5 hodín dozadu
9 dôvodov, prečo je letenka na Koh Samui s 5* EVA AIR perfektný nápad! https://t.co/MHZuwe16rM #letenky6 hodín dozadu
BANGKOK s EVA AIR! Leť priamo z Viedne komfortne Dreamlinerom za špeciálne ceny https://t.co/1asy14xT7P #letenky6 hodín dozadu
Harry Potter v New Yorku: čarovný obchod s najväčšou zbierkou fantastických zverov https://t.co/ainYqgGN4X #novinky6 hodín dozadu
Island v zime: čo všetko sa dá vidieť a robiť? Skús tieto aktivity https://t.co/UqPPCQvWXa #cestopisy6 hodín dozadu
Čarovné Belgicko: 7 miest, ktoré sa oplatí navštíviť https://t.co/1eFh3OQaMD #cestopisy6 hodín dozadu
Oslo musíš zažiť! Letenky dnes rezervuješ od 30€! https://t.co/b66cx3flPc #letenky9 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Lanzarote z Viedne v októbri za 79€! https://t.co/0quhBnnGaB #letenky9 hodín dozadu
50 rokov v raji: Maldivy oslavujú 5 dekád turizmu. Takto vyzerá prvý hotel https://t.co/Dr54rOOCBA #letenky9 hodín dozadu
Objav ďaleký ostrov Guam! Letenky z Budapešti máme za 729€ aj s podpalubnou batožinou https://t.co/O8nVIOoWkB #letenky10 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore