Nájdeš nás aj na:

Afrika

Najlepšie destinácie na rok 2021? Máme 20 nápadov kam cestovať

Najlepšie destinácie na rok 2021? Máme 20 nápadov kam cestovať

Asi nikdy nám nechýbalo cestovanie v takej miere ako tento rok. Ste na tom podobne aj vy? My už kujeme plány, čistíme turistické baganče, leštíme kufre aj sny. Veď ste si o tom mohli niečo prečítať už aj minule, v článku našej Hany. Našli sme ďalšie, možno menej známe destinácie, ktoré v roku 2021 naozaj budú stáť za to.  

Reklama

Chania, Grécko

Keď sa cestuje na Krétu, tak sa cestuje na Krétu a bodka. Ale čo by ste povedali na to, keby ste si za „hlavnú“ destináciu tentokrát určili mesto Chania? Je druhé najväčšie na Kréte. Jej bohatá historická minulosť spočíva v dejinách starých tisíce rokov, a stále je živé. Síce teraz sa po jej uliciach už neprechádzajú reprezentanti Ríma, Byzancie, Benátok, Osmanskej ríše a Minojskej kultúry, ale turisti. Lenže je to úplne prirodzený osud miesta s vynikajúcou polohou a jedinečnou atmosférou typickou pre prístavy.

Pantai Merah, Indonézia

Súostrovie ležiace na východe od Bali, Malé Sundy, tvoria stovky ostrovov. Mnohé z nich sú celkom silnou konkurenciou tejto cestovateľskej stálice, ale Pantai Merah nie je len o typickom letnom leňošení. Nazýva sa aj Ružová pláž (Pink Beach), a pomaly, ale isto sa stáva obľúbeným centrom surferov.

Charleston, USA

Toto mesto sa už niekoľkokrát stalo najobľúbenejším v Spojených štátoch, v roku 2016 ho čitatelia magazínu Travel and Leisure zvolili za najlepšie na celom svete. Rustikálna atmosféra skoro 400 rokov starého Charlestonu nie je žiadnou plytkou napodobeninou minulých čias. Ulice voňajú po jazmíne a sú osvetlené plynovými lampami. Medzi storočnými stromami jazdia koče a v pokojných parkoch spia starodávne duby porastené machom.

Shetland, Škótsko

Súostrovie Shetland vám vyrazí dych svojou romantickou panorámou. Keď tam chvíľu pobudnete, určite objavíte aj ešte stále živé tradície starodávnych kultúrarcheologické poklady. No a ak hľadáte pokoj a harmónia v tesnom objatí prírody, Shetland bude pre vás ideálnou destináciou, a nielen v roku 2021.

Oaxaca City, Mexiko

Oaxaca City by sme mohli nazvať ako mesto tradícií. Stopy minulosti nájdete na každom kroku, dokonca aj v gastronómii. Najviditeľnejšie sú však asi v remeselníckych produktoch, ktoré si viete zakúpiť od predajcov ponúkajúcich svoje výrobky na uliciach. Venujte samostatnú pozornosť ručne robenej textílii a ochutnajte aj mezcal a miestny hit posledných rokov, kukuričnú whisky.

Berkshires, USA

Berkshires v západnom Massachusetts nepatrí medzi najznámejšie destinácie Spojených štátov, pritom ide o veľmi všestranný región. Je ideálny na pešiu turistiku a vodné športy, ale má čo ponúknuť aj milovníkom kultúry. Je jedno, v akom období ho navštívite, určite narazíte na nejaké spoločenské podujatie, pretože tých je niekoľko celoročne. Za opačky stoja aj jeho múzeá, napríklad dom Arrowhead, ktorý patril Hermanovi Melville-ovi, autorovi Moby Dick.

Východný a Západný Sussex, Anglicko

Do tejto časti Anglicka sa vyberte vtedy, ak túžite po zmesi pôvabných kopcov, magickej prírody, výhľadu na more a dláždených ulíc… Mimochodom, prevažná časť Západného Sussexu je súčasťou národného parku South Downs. Turistom nie je celý dostupný, pretože niektoré jeho územia vlastnia horári a poľnohospodári.

Helsinki, Fínsko

Nezvládate hluk stredomorských krajín? Vo fínskom hlavnom meste sa nemusíte báť južanského zmätku, pretože vás tu čaká presne opačná atmosféra. Helsinki sú pokojné, ich obyvatelia sú vyrovnaní a dokážu prežiť celé dni bez jediného hlasného slova. Neponúkajú síce toľko historických pamiatok ako turistické stálice Európy (Rím, Paríž, Londýn), ale ich charizma spočíva práve v tom, že sú iné. V roku 2018 mesto investovalo 99 miliónov eur do kultúry a umenia, takže ak ste fanúšikmi múzeí, koncertov, galérií a dizajnu, mali by ste sa sem vybrať čím skôr.

Amazonský prales, Južná Amerika

„Ekoturisti” a všetci tí, ktorým záleží na životnom prostredí, by nemali zabudnúť na ťažko skúšané územia Zeme. Takým je aj Amazonský prales. Tiahne sa cez veľkú časť Brazílie, cez Peru, Kolumbiu a zasahuje aj do iných štátov Južnej Ameriky. Považuje sa za pľúca Zeme, a nie je to žiadne prehnané vyhlásenie. Je domovom najmenej 10 % doteraz objavených druhov živočíchov a rastlín našej planéty. Ale je vystavený viacerým krutým hrozbám vrátane ťažby dreva a zlata, požiarom, odlesňovania atď.

Accra, Ghana

Hlavné mesto Ghany je momentálne jednou z najživších destinácií Afriky. mladícke vyžarovanie, ktoré je citeľné najmä na jej kultúrnej scéne. Nepredstavujte si pod tým len múzeá, galérie a umelecké eventy, zahŕňa to aj módu, dokonca aj tradície. Čaká vás tu aktívny nočný život, farebné miestne trhy a inšpiratívna atmosféra. Afrika bude teda v 2021 naozaj príjemným oživením.

Kimberley, Austrália

Oblasť Kimberley je najodľahlejšou časťou Austrálie a jednou z najmenej osídlených oblastí na Zemi a posledných veľkých nedotknutých oblastí na svete, skutočným skrytým pokladom s obrovskými vodopádmi, jaskyňami, bujnými dažďovými pralesmi a neuveriteľne rozmanitou divočinou. Cyklóny od Indického oceánu napĺňajú kaskádovité, ligotavé rybníky dažďovou vodou, ktoré prechádzajú do krásnych vodopádov.

El Hierro, Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska, ale ležia už pri pobreží Afriky. Neustále ich bombardujú slnečné lúče, sú domovom čiernych, bielych a zlatých pláž, úchvatných panorám, od bujných banánových plantáží po vavrínové lesy. Menej známy, za to veľmi príťažlivý člen Kanárskych ostrovov je El Hierro. Nie je také rušné ako Gran Canaria a alebo Tenerife, ale možno práve tým si získa vaše srdce.

Melides, Portugalsko

Čo by ste povedali na pár dňový útek priamo do ničím neporovnateľnej portugalskej krajiny? Teraz nemáme na mysli Azory (aj keď ani tie nie sú zlým nápadom), ale niečo bližšie. Dedinka Melides so svojim panenským piesočným pobrežím, tichými námestiami je balzam na každú unavenú dušu. Jej vidiecky imidž podčiarkujú vinice, ryžové polia a korkové duby objavujúce sa po celej tejto oblasti.

Juhoafrická republika

Juhoafrická republika má zaujímavú prezývku: krajina dúhy. Toto slovné spojenie krásne vystihuje farebnosť národa, o tom svedčí aj fakt, že v 9 provinciách štátu sa používa 11 úradných jazykov. Bohatým koloritom oplýva aj príroda, umenie a kultúrne dedičstvo. Južná Afrika je medzi turistami obľúbená i pre svoju gastronómiu, ale je výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú oddych pri mori.

Guyana

Jediná anglicky hovoriaca krajina v Južnej Afrike je podobná Juhoafrickej republike v tom, že je domovom mnohých národov s indickými, africkými, čínskymi, európskymi a indiánskymi koreňmi. Obrovskú plochu jej celkového územia zaberajú tropické dažďové pralesy, a podľa mnohých tie najpanenskejšie na svete.

Kostarika

Zázračná krajina prírodných krás plná sopiek, pláží a jedinečných druhov zvierat je populárna medzi backpackermi, surfermi, ale aj cestovateľmi hľadajúcimi luxusné ničnerobenie. Posledné obdobie je obľúbenou destináciou aj zástancov udržateľného životného štýlu.

Vietnam

Drvivá väčšina turistov do Vietnamu cestuje kvôli jedinečným prírodným úkazom, a to najmä v podobe zelených ryžových polí, prírodnej rezervácie Ngoc Son Ngo Luong (Jurský park bez dinosaurov) a čarovnej atmosféry v oblasti delty Mekongu na juhu. Táto krajina sa môže pochváliť aj zaujímavým kultúrnym dedičstvom a jej umelecká scéna je tiež pozoruhodná.

Dominikánska republika

Dominikánsku republiku zvyčajne spájame s „lážo-plážo“ dovolenkami v turistických rezortoch. Ale Punta Cana a jej okolie nie je len o nekonečnej zábave. Domnikánska republika je výbornou destináciou pre tých, ktorí si potrebujú dať pauzu od bežných starostí, davov a hluku veľkých miest.

Spojené arabské emiráty

Výlet v Spojených arabských emirátoch si predstavujete ako spojenie jagavej krásy a bohatstva? Tento váš predpoklad je správny. Svojrázna atmosféra krajiny pramení z miešania starého a nového, starodávneho a moderného sveta. Nazývajú ju aj ako ihrisko pre dospelých, a je to celkom výstižné, veď kde inde by ste sa vedeli zúčastniť lyžovačky v klimatizovanom nákupnom centre?

Slovinsko

Jeden z najmenších štátov Európy patrí aj medzi tie najkrajšie. Má všetko, čo by ste si od obsažného výletu želali. Bezkonkurenčná krása prírody, pláže, historické mestá, kultúrne podujatia – a to všetko za prijateľné ceny. Keďže má malú rozlohu, je ideálnym pre tých, ktorí si potrpia na neustálom pohybe, v priebehu niekoľkých dní viete precestovať celú krajinu.

Zdroj fotiek: Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre
Hore