Nájdeš nás aj na:

Novinky

Qatar Airways, EVA Air, Etihad Airways a ďalší. Tu je rebríček TOP aeroliniek pre rok 2022

Qatar Airways, EVA Air, Etihad Airways a ďalší. Tu je rebríček TOP aeroliniek pre rok 2022

Prestížna anketa AirlineRatings.com zostavená na základe skúseností cestujúcich z celého sveta pozná svojich víťazov pre rok 2022. Medzi dvadsať najlepších leteckých spoločností na svete sa dostali viaceré aerolinky, ktoré obľubujú slovenskí cestujúci.

Reklama

TOP20 najlepšie aerolinky sveta podľa ankety AirlineRatings

 1. Qatar Airways,
 2. Air New Zealand,
 3. Etihad Airways,
 4. Korean Air,
 5. Singapore Airlines,
 6. Qantas,
 7. Virgin Australia,
 8. EVA Air,
 9. Turkish Airlines,
 10. ANA (All Nippon Airways),
 11. Cathay Pacific Airways,
 12. Virgin Atlantic,
 13. Japan Air Lines,
 14. JetBlue,
 15. Finnair,
 16. Emirates,
 17. Hawaiian,
 18. Air France/KLM,
 19. Alaska Airlines,
 20. British Airways.

Aby sa letecké spoločnosti dostali do prvej dvadsiatky, musia dosiahnuť sedemhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti a preukázať vedúce postavenie v inováciách pre pohodlie cestujúcich.

Redaktori AirlineRatings.com, patria medzi najskúsenejších a každoročne hľadajú konzistentnú úroveň služieb, inovácií a angažovanosti zamestnancov od každej leteckej spoločnosti. Podľa šéfredaktora AirlineRatings.com Geoffreyho Thomasa sa rebríček „zameriava najmä na tie letecké spoločnosti, ktoré inovujú, aby skutočne zmenili skúsenosti cestujúcich.“

Prvé miesto: kto iný ako Qatar Airways?

Qatar Airways sa umiestnili na prvom mieste vďaka inovácii kabíny, službám pre cestujúcich a tiež pre nepretržitú prevádzku mnohých trás aj počas pandémie COVID.

Aj dnes táto letecká spoločnosť zabezpečuje výborné spojenia medzi Dohou a najobľúbenejšími destináciami sveta. Z letiska Viedeň i z letiska Budapešť sa lety do Dohy operujú štyrikrát týždenne na krídlach super moderného Boeingu 787-8 Dreamliner, prípadne sa na linke objavuje aj obľúbené Airbusy A320-A330.

Slováci obľubujú Qatar Airways pri letoch do exotiky. Servis v ekonomickej triede je výnimočne dobrý, stihnete ochutnať skvelé jedlá, prémiové pitie a zažijete jedinečné okamihy – dovolenka s Qatar Airways skutočne začína už nástupom do lietadla. My v redakcii sme sa o tom presvedčili už hneď niekoľkokrát.

Druhé miesto: minuloročný víťaz Air New Zealand

Spoločnosť Air New Zealand, ktorá sa umiestnila na druhom mieste v rebríčku Top20, je vždy v popredí cien leteckých spoločností a to vďaka svojim neustálym inováciám a vedúcemu postaveniu v odvetví.

Tretie miesto: nováčik na Schwechate menom Etihad Airways

Na tretej pozícii sú Etihad Airways, ktoré získali aj prvé miesto za zásluhy v tom, ako pristupujú k udržateľnosti. Best Environmental Airlines Award získali Etihad Airways vďaka programu 787 Greenliner.

Etihad Airways sú hlavným leteckým dopravcom emirátu Abu Dhabi (Abú Zabí). Spoločnosť bola založená v roku 2003 a prvý let sa konal v novembri 2003. Etihad pred koronakrízou operoval s viac ako 1000 letmi každý týždeň do 70 destinácií v 46 štátoch sveta. Hlavná základňa aeroliniek sa nachádza v Abu Dhabi International Airport.

Letecká spoločnosť používa na linku z Viedne do Emirátov a napokon aj ďalej do exotiky ekologickejší a modernejší Boeing 787-9 Dreamliner s kapacitou takmer 300 miest.

Let z Viedne do Abu Dhabi trvá 5 hodín a 25 minút. Ide o priame a tým pádom najrýchlejšie spojenie Rakúska s Emirátom Abu Dhabi. Etihad Airways použijú na linku z Viedne do Emirátov ekologickejší a modernejší Boeing 787-9 Dreamliner.

Etihad Airways sa každoročne umiestňujú v hodnoteniach ekonomickej či biznis triedy medzi svetovou špičkou. Ekonomická trieda leteckej spoločnosti Etihad Airways ponúka vyšší štandard, než na akí sme v Európe zvyknutí. Sedadlá na diaľkových letoch sú veľmi široké, vybavné pohodlnými vankúšmi a majú napríklad aj komfortnejšie opierky hlavy.

Ďalší známi velikáni v TOP20

Na štvrtom mieste je Korean Air, za ním nasledujú Singapore Airlines a Qantas. Singapore Airlines boli ocenené aj za najlepšiu prvú triedu a najlepšie biznis salóniky. Virgin Australia zase vyhrala ocenenie za najlepšiu kabínu.

Taiwanská EVA Air sa umiestnila na 8. mieste v TOP20. EVA AIR je na slovenskom trhu už viac ako 20 rokov. Taiwanská letecká spoločnosť je miláčikom slovenských cestujúcich, ktorí si ju pri cestách do Ázie nevyberajú len pre jej špičkový servis, ale aj pre tradíciu. Poznáme veľa cestovateľov, ktorí tvrdia, že ak raz letíte EVA AIR, už vždy letíte EVA AIR. 

Našinci lietajú s EVA Air najčastejšie z Viedne do Bangkoku na palube obrovského a bezpečného Boeingu 787-9 Dreamliner s najlepšou posádkou, akú ste vo vzduchu kedy stretli v kombinácii s 5* servisom. Pomer ceny a kvality je u EVA AIR jeden z najlepších zo všetkých leteckých spoločností. 

Za EVA Air nasledujú Turkish Airlines na 9. mieste. Turecké aerolinky sú tiež vyhlásené za najlepšiu leteckú spoločnosť v Európe.

Turkish Airlines majú jednu z najlepších ekonomických tried v Európe, sú výborným spoločníkom na cestách do Ameriky, Afriky či Ázie, a tiež aj najlepšia aerolinka Europy šesťkrát po sebe v ďalšej prestížnej ankete SKYTRAX. Turkish Airlines začali svoju cestu v roku 1933 s 5 lietadlami. Dnes sa ich zbierka rozšírila na 344 lietadiel. Pohodlie, nielen počas dlhých letov, sa snažia vyšperkovať detailami od komfortných balíčkov až po extra služby ako hotel či prehliadka mesta zdarma.

Na 10. mieste sa nachádzajú japonské aerolinky ANA (All Nippon Airways).

V TOP20 sú potom ďalej Cathay Pacific Airways, Virgin Atlantic, Japan Air Lines, JetBlue, Finnair, Emirates, Hawaiian, Air France/KLM, Alaska Airlines a British Airways.

Ako vzniká prestížny rebríček TOP20 od Airlineratings.com?

Rebríček každý rok zostavuje web Airlineratings.com, hodnotiaci bezpečnosť a služby aeroliniek. Hodnotiaca komisia sa skladá zo 7 redaktorov s dlhoročnými skúsenosťami v priemysle. Letecké spoločnosti klasifikujú podľa 12 kritérií, medzi ktoré patrí napríklad:

 • vek lietadiel
 • hodnotenia pasažierov
 • ziskovosť
 • investície
 • ponuka služieb a produktov
 • prístup zamestnancov

Leť s najlepšími aerolinkami do TOP destinácií

Zdroj informácií: airlineratings.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore