Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Laos a jeho 7 najkrajších miest: toto určite nepremeškajte!

Laos a jeho 7 najkrajších miest: toto určite nepremeškajte!

Už sa pomaly pripravujete na ďalšiu dovolenku? Plánujete, tak ako každý rok, niečo nezvyčajné a jedinečné? Ak tento raz na mape mierite na Áziu, Laos by mohol byť tou vašou voľbou číslo jedna. V tomto článku vám prinášame hneď niekoľko dôvodov prečo.

Reklama

Väčšina turistov navštívi Laos len ako zastávku na svojej dlhej ceste do juhovýchodnej Ázie. Nie je však veľa tých, ktorí sem priamo zamieria na dovolenku. Thajsko, Bali či Maldivy ostávajú najobľúbenejšími ázijskými dovolenkovými destináciami. Laos je miestom, ktoré obišiel ten najväčší turistický zhon a ostáva ideálnou destináciou na relax v prírode a ochutnávanie jeho výnimočnej kultúry a histórie.

1. Luang Prabang a vodopád Kuang Si

Luang Prabang je mesto, nachádzajúce sa v severnej časti centrálneho Laosu, ktoré je vďaka svojim jedinečným a dobre zachovaným kultúrnym, architektonickým a náboženským pamiatkám zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Ako nadšenec kultúry a architektúry si teda určite prídete na svoje. Luang Prabang a jeho okolie má fascinujúcu prírodu. Vodopád Kuang Si, jedno z najkrajších miest v Laose, sa nachádza len 30 km od tohto mesta, na brehu rieky Mekong. Vyberte sa sem na pozorovanie slnka nad Mekongom. Mount Phousi, posvätný vrch Laosu, sa nachádza v centre mesta Luang Prabang a ponúka nádherný výhľad na okolie.

2. Vang Vieng

Vang Vieng, kedysi notoricky známe party mesto, ostáva obľúbeným miestom mladých cestovateľov. Jeho uvoľnená atmosféra, množstvo lacných možností ubytovania a reštaurácií patria k dôvodom, prečo sa ich sem každoročne toľko nahrnie. Vang Vieng sa nachádza na brehu rieky, ležiac medzi dramatickými vápencovými pohoriami. Je známy svojimi dychtivými scenériami a riečne aktivity, ako je tubing či jazda na kajaku.

3. Viang Čan

Viang Čan, hlavné mesto Laosu, je prekrásne ázijské mesto, s francúzskou kolonialnou architektúru a krásnymi budhistickými chrámami. Na rozdiel od mnohých hlavných miest v Ázii má veľmi uvoľnenú atmosféru. Obľúbeným orientačným bodom v meste je jeho vlastný Arc de Triomphe – pamätník víťazstva Patuxai, venovaný tým, ktorí bojovali za oslobodenie svojej krajiny od Francúzska. Pha That Luang, zlatom pokrytá veľká budhistická stúpa zo 16. storočia, je najdôležitejšou budhistickou pamiatkou v Laose. Xieng Khuan, tiež známy ako Buddha Park, sa nachádza približne 25 km juhovýchodne od Viang Čanu. Je ďalším miestom, kde by ste sa pri návšteve hlavného mesta mali zastaviť. Ako už názov napovedá, tento park je domovom mnohých sôch Budhu, dokopy je v areáli parku roztrúsených viac ako 200 náboženských sôch.

4. Bolaven Plateau

Ako mnoho miest v Laose, aj Bolaven Plateau je známa svojou prekrásnou prírodou a predovšetkým vďaka svojim nádherným vodopádom. Tad Fane, Tad Katamtok, Tad Yuang, Tad Lo, Pha Suam patria medzi tie najpôsobivejšie vodopády na Bolavenskej plošine. Tad Fane, dvojitý vodopád, klesajúci dolu priepasťou, je zároveň najvyšším vodopádom v Laose (120 m). Tad Katamtok zas patrí medzi najväčšie vodopády v krajine.

5. Planina džbánov

Tajomný a jedinečný. The Plain Of Jars je jedným z najlepších miest na návštevu v Laose. Tisíce veľkých kamenných džbánov je roztrúsených po tejto planine v Laoskej vysočine. Nikto nevie, prečo presne sú tam. Nádoby sú vyrobené zo skaly a niektoré dosahujú výšku aj 3 metre. Samozrejme, za týmto tajomným miestom stoja i desiatky legiend.

6. Si Phan Don

Si Phan Don, známy tiež ako 4000 ostrovov, je riečne súostrovie na rieke Mekong, v južnom Laose. Khone Phapheng, najväčší vodopád juhovýchodnej Ázie je súčasťou tohto súostrovia. Jeho vodopád Liphi je síce menší, ale stále impozantný vodopád. Si Phan Don je tiež miestom, kde môžete pozorovať ohrozené delfíny Irrawaddy. Zbadať ich môžete južne od ostrovov Don Khon a Don Sanlat.

7. Nong Khiaw

Nong Khiaw, malebné mesto v severnom Laose, sa nachádza uprostred impozantných vápencových hôr a v posledných rokoch priťahuje stále viac a viac turistov. Navštívte početné jaskyne, vyšplhajte sa na vrchol Phadeng, vyberte sa na jazdu na horskom bicykli či na pešiu turistiku, spoznávajte okolité dediny, alebo vyskúšajte zip-lining. Existuje neuveriteľné množstvo zábavných vecí, ktoré sa v Nong Khiaw dajú robiť.

Na záver vám prinášame zopár tipov. Autobusy sú hlavnou formou verejnej dopravy v Laose. I keď sa autobusový systém v posledných rokoch zlepšil, dopravné a cestné podmienky v Laose sú skôr zlé. Mnoho vodičov je tu neskúsených a dopravné nehody bežné. Odporúčame vám teda, aby ste sa tu v noci radšej neprechádzali. Laos bol v minulosti naviac bombardovanou krajinou na obyvateľa. Nevybuchnuté míny teda stále zostávajú na niektorých miestach na vidieku. Avšak vo väčšine turistických oblastiach boli nášľapné míny odstránené. Majte to na pamäti a snažte sa nevyjsť z vyšlapanej cesty. Ľudia v Laose sú srdeční a pohostinní. Napriek tomu vám odporúčame dať si pozor na veci a pred návštevou nejakého miesta si ho vždy vyhľadať a niečo si o ňom prečítať. Vo všeobecnosti však platí, že Laos ponúka nekonečné množstvo miest s prekrásnou prírodou, ktorých objavovanie vás neprestane baviť.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]k. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Istanbul z Budapešti od 105€ (priamy let Wizz Air) https://t.co/267K5Jjmk0 #letenky7 hodín dozadu
TOP atrakcie a zážitky v Abu Dhabi (14 tipov na aktivity a letenky na máj od 95€) https://t.co/hJKU7153lt #cestopisy7 hodín dozadu
MEGAPECKA: Thajsko z Atén v hlavnej sezóne za 379€! https://t.co/bwxUU5Sq0D #letenky11 hodín dozadu
Bez testu, očkovania i karantény: 150 krajín, ktoré sú otvorené bez obmedzení https://t.co/tNryB3mapQ #novinky13 hodín dozadu
Lacné letenky na Maltu: leť na jar za 52€! https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy13 hodín dozadu
Zaži Londýn na jar: leť z Košíc alebo Bratislavy od 41€! https://t.co/4QQPKKFJYD #letenky13 hodín dozadu
Slovak Lines pridali ďalší spoj na letisko Viedeň. Využiješ ho, ak priletíš o polnoci https://t.co/OmRMW3RHxx #novinky13 hodín dozadu
Slnečné Korfu na jar z Viedne za výborné ceny: Spiatočne od 49€! https://t.co/JjgstDcDTx #letenky13 hodín dozadu
15 dní na Srí lanke: spoznaj ostrov plný vôní a farieb so všetkým za 1999€ https://t.co/tg8JXP2rho #dovolenky1 deň dozadu
Pribudla nová linka z Bratislavy: litovské mesto Kaunas 3-krát týždenne, letenky sú od 38€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore