Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najbližšie letiská pre Slovákov a ich výhody

Ak cestujete do menej populárnej či vzdialenejšej destinácie, pravdepodobne musíte prekročiť hranice Slovenska. Prečítajte si tento článok a zistite, nielen to, aké sú najbližšie letiská pre Slovákov, vrátane toho nášho, ale i aké služby a výhody vám prináša každé z nich.

Reklama

Letisko M.R. Štefánika, Bratislava

Letisko, ktoré nesie meno hádam najznámejšieho slovenského astronóma, vojenského letca, diplomata a politika je najväčším letiskom v Slovenskej republike. Od centra Bratislavy sa nachádza 9 km, no je pomerne ľahko dostupné mestskou dopravou. Z Bratislavy lieta nízkonákladová spoločnosť Ryanair do desiatich destinácií ako Belgicko, Španielsko, Grécko, Írsko, Nemecko, Srbsko či Izrael. Okrem toho Fly Dubai, ktorý pre zvýšený záujem o letenky z Bratislavy do Dubaja pridal i tretiu linku. Prostredníctvom neho sa dostanete i na Maledivy, Srílanku, do Indie či do iných destinácií vo východnej Afrike. Ďalej i spoločnosť SmartWings, ktorá lieta z Bratislavy do Grécka či Wizz Air do Skopje. Na letisku sa nenachádza lekáreň, úschovňa batožiny, ani zmenáreň. Ak tam však dorazíte priskoro, môžete si dopriať niečo teplé alebo malé na zahryznutie v jednej z kaviarní.

shutterstock_92853349-min

Letisko Košice

Základy tohto medzinárodného letiska boli položené na vojenskej základni. Počas mnohých rokov sa potom využívalo pre účely osobnej, vojenskej či športovej leteckej prepravy. Medzinárodné letisko Košice je vzdialené 8 km južne od centra mesta, asi 10 minút cesty pešo od mesta Košice. Dostupnosť je naozaj výborná, linka č. 23, ktorou sa na miesto dostanete, premáva 14 krát denne. Autom sú to necelé dva kilometre od autostrády smeru Košice – Rožňava. Parkovacia zóna je rozdelená na dve časti. Na P1 sa denné ceny pohybujú okolo 48 €, na P2 15,20 € na deň. Verejná časť terminálu obsahuje jedno bistro a reštauráciu, po prejdení bezpečnostnou kontrolou máte k dispozícii niekoľko Snack barov, Souvenir-shop či Travel Value & Duty Free shop. K dispozícii máte tzv. biznis salónik, s koženými sedačkami, občerstvením, medzinárodnou tlačou, samozrejmosťou je WiFi pripojenie a za to všetko, poplatok. V tomto prípade 19 €. Z Košíc sa dostanete do približne sedemnástich destinácií, ich počet ale neustále rastie. V ponuke máte Grécko, Turecko, Taliansko, či najnovšie Istanbul.

shutterstock_204431482

Letisko Václava Havla, Praha

Letisko v Prahe je najvýznamnejším medzinárodným letiskom v Českej republike a nachádza sa 16 km severovýchodne od centra mesta. Po príchode vlakom na hlavní nádráží prestupujte na metro – trasou C, kde vystúpite na Muzeu. Na tejto zastávke prestupujte na zelenú trasu A, kde na konečnej zastávke prestúpite na autobus č. 119. „Se vším všudy“ by mala cesta trvať 45 minút. Z autobusového Florencu prestúpite takisto na metro, žltá trasa, zastávka Zličín a odtiaľ si vezmite autobus č. 100. Celkovo vám cesta zaberie asi 50 minút. Cena za taxi sa pohybuje pod 700 CZK a hodina parkovania vás vyjde na 50 CZK, celý deň na 500 CZK. Letisko poskytuje WiFi. Výber obchodov je v podstate bohatý, od potravín, cez darčeky, knihy a módu, pričom v ponuke máte aj tri non-stop obchody, kde nakúpite takmer všetko, na čo ste prípadne doma zabudli. K dispozícii máte dve reštaurácie a jedno bistro. Vybrať si tiež môžete rovno z niekoľkých VIP salónikov. Čo sa týka destinácií, na výber máte zo 47 krajín a z množstva ich miest. Letieť môžete do klasických dovolenkových krajín, no napríklad i do Izraela, Južnej Kórei, USA či Azerbajdžanu.

shutterstock_96215675

Letisko Swechat, Viedeň

Toto medzinárodné letisko je situované 18 km juhovýchodne od centra Viedne. Najvýhodnejším spôsobom prepravy je autobus, ktorý premáva prostredníctvom viacerých prepravcov niekoľkokrát za deň. Cesta vlakom je o čosi komplikovanejšia, a to kvôli prestupom vo Viedni. Taxi z letiska vás môže stáť aj 30 eur. Dostupné je WiFi pripojenie, vo všetkým salónikoch a vo väčšine čakární nájdete aj zásuvky na napájanie. V priestoroch letiska nakúpite všetko potrebné pre vás napríklad v Bille a pre vašich blízkych všetko, čo poteší v obchodoch ako Happy Socks, Calvin Klein, Moleskine, Swarovski či Victoria´s Secret. Okrem toho viacero reštaurácií, čajovní, kaviarní, ale i vinoték. Peniaze môžete rozmeniť priamo na letisku.

shutterstock_50052424-min

Letisko Balice, Krakow

Najväčšie poľské regionálne letisko sa nachádza 16 km západne od centra Krakowa. Veľkostne sa dá prirovnať k letisku v Bratislave. Z centra, z vlakovej či autobusovej stanice premáva autobus č. 292, 208 a „nočák“ č. 902. Cesta trvá približne polhodinu. Ak idete autom, vyjdite na obchvat mesta, odkiaľ je viditeľná cesta na letisko, označená „Airport“, resp. smer Katowice. Parkovanie vás vyjde na 5 PLN, na deň je to 40 PLN. Letisko ponúka 53 destinácií, najpopulárnejšie mestá sú Oslo, Londýn, Varšava, Frankfurt a Mníchov. Samozrejmosťou priestorov je WiFi, pošta, zmenáreň, čakáreň, dokonca i konferenčná miestnosť. Výber obchodov je skromnejši, kúpiť si ale môžete noviny (Relay) alebo navštíviť darčekový obchod (Keraniss). Hladní či smädní však pred letom určite neostanete, navštívte kaviareň či bistro na letisku.

shutterstock_3029702-min

Letisko Ferihegy II., Budapešť

Letisko Budapest Airport je jedno z najväčších a najvyužívanejších v stredoeurópskom regióne. Vzdialenosť od centra je 16 km. Terminál Ferihegy I. slúži len pre domáce linky, preto ak cestujete mimo Maďarska, musíte sa dostaviť na terminál II. Ak sa rozhodnete ísť vlakom, zo stanice sa prepravíte metrom trasou M3 až na konečnú zastávku Köbánya Kispest. Odtiaľ autobusom č. 93. Okrem toho premávajú z terminálov pravidelné airport autobusy. Pri ceste autom si radšej pozrite stránku letiska, kde je k dispozícii jeho mapa. Cena taxíkom vás vyjde približne na 25 eur, cena parkovania na jeden deň je asi o tri eurá drahšia, čo je presne 9000 forintov. Ponuka letov je naozaj bohatá, vyberte si z 88 destinácií, ktoré premávajú non-stop, či z niekoľko desiatok diaľkových letov, napríklad do Arabských Emirátov, Austrálie, Brazílie, Ameriky , Číny či severských krajín. O širokú ponuku obchodov takisto nie je núdza. Nájdete tam niekoľko obchodov s oblečením ako  Desigual či Tommy Hilfiger, obchody so suvenírmi, hračkami, či dokonca kaderníctvo alebo kozmetický salón. Priamo na letisku si máte možnosť prenajať auto, rozmeniť peniaze, surfovať zadarmo na internete či vybaviť poštu. Internacionálnosť letiska sa prejavuje i vo výbere kaviarní a reštaurácií, od talianskej, cez vegetariánsku, až po ázijskú. Rovnako je tu možnosť prenajatia si konferenčnej miestnosti, pre normálnych cestujúcich ale však zaujímavejšia skôr vyhliadková terasa s kaviarňou.

shutterstock_227547382-min

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky2 dni dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky2 dni dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky2 dni dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky2 dni dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky2 dni dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky3 dni dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky3 dni dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky3 dni dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore