Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

Navštívil 62 krajín a cestoval 3,5 roka bez prestávky. Na bicykli!

V pracovnom živote sa špecializuje na online, no obdivuhodné veci dokázal aj offline. Pozrite si náš najnovší inšpiratívny rozhovor s mladým dobrodruhom, Karolom Voltemarom. Majiteľom online agentúry, ktorému cykloturistika natoľko učarovala, že vďaka bicyklu precestoval už desiatky krajín.

Reklama

Cestoval ste niekoľko rokov nonstop. Čo ťa k tomu viedlo?

Počas cesty okolo sveta na bicykli som cestoval takmer 42 mesiacov nonstop na bicykli a navštívil 62 krajín, ale aj inými dopravnými prostriedkami. Bola to kontinuálna expedícia a rozhodol som sa precestovať svet a žiť život na ceste. Cestovať dlhodobo je lepšie ako neustále prepínať medzi rutinou doma a krátkodobým cestovaním na pár týždňov alebo mesiacov. Tak som zvykol cestovať a spoznávať svet predtým. Hlavne sa človek odviaže, od množstva vecí a činností, ktoré na ceste nerieši. Celkovo rád objavujem nové a preto verím, že sa zbierka mojich 80 krajín, ktoré som navštívil bude rozširovať.

Kam smerovala prvá cesta?

Prvá dobrodružnejšia cesta (nerátam krátke poznávacie výlety) viedla do Bulharska s vlakom a na bicykli z Bratislavy až k Čiernemu moru v roku 2004, na ktorej som prešiel vyše 2200 km na bicykli a cykloturistika sa stala mojím obľúbeným spôsobom objavovania kútov sveta. Bolo to naozaj dobrodružstvo offline ako ho dnes len málo ľudí pozná. Prešli sme zaujímavé pohoria v Srbsku, kde na hranici ešte prehľadávali komplet batožinu až cez krásne miesta v Rila a Pirin v Bulharsku. Podarilo sa mi pri objavovaní pobrežia Čierneho mora takmer otráviť z miestnej vody. Bolo to pre mňa niečo nové a dobrodružné.

Dá sa skĺbiť práca a cestovanie okolo sveta?

Na krátke cesty je to v pohode. Zoberieš si notebook a ideš, hlavne ak si sám na seba. Ak potrebuješ niečo vyriešiť, tak sa tomu venuješ, len je dobré mať systém. Na ceste som to prvé roky riešil tiež len doplnkovo, lebo sme mali nejaké rozbehnuté a nedoriešené projekty. Keď nám firmy narástli a dosahovali státisícové obraty (teda posledný polrok cesty), tak to bol už dosť problém sa tomu nevenovať na dennej báze. Teda to mi poznačilo posledné mesiace na ceste, ale skĺbiť sa to samozrejme dá.

Ktorá krajina bola pre Teba najzaujímavejšia, prípadne kde si sa cítil najlepšie?

Každá krajina je špecifická a výnimočná. Najviac zaujímavé na cestovanie bolo Mexiko, Ekvádor, Čína, Nepál. Najlepšie sa človek cíti, tam kde stretne fajn ľudí a vie sa s nimi dostať do kontaktu. To sa mi najviac dialo v krajinách ako USA, Austrália či Kanada. Obľúbené je aj Taliansko, keďže som tam bol už 9-krát.

Máš precestované aj Slovensko?

Áno, skôr pochodené. Teda viac menej každé väčšie pohorie som navštívil aspoň raz a niektoré aj desaťkrát. Na Slovensku sú skvelé destinácie na turistiku, ale aj cyklistiku. Rád sa vraciam do okolia Banskej Štiavnice, ale aj na stredné Slovensko – na niekoľkodňové cyklistické výlety.

Viem, že si cestoval stopom i na bicykli. Zvládne také niečo každý?

Cestovať stopom je jednoduché, len netreba mať zbytočné predsudky. Niektoré krajiny to nie úplne tolerujú. Na bicykli to zvládne úplne každý, ak si samozrejme správne odhadne svoje limity. Stačí bicykel, chuť, pevná vôľa a trochu prípravy. Skúsenosti sa naberú cestou alebo na kratších cestách alebo výletoch. Na dlhšie cykloprojekty je podľa mňa lepšie mať skúsenosti a byť pripravený. Bicykel je ideálny prostriedok, ak chcete krajinu spoznávať pomaly, inak a dobrodružnejšie.

Ako vyzerá príprava na takúto cestu? Na čo si dať pozor?

Na expedíciu čo trvala 3,5 roka je lepšie sa pripraviť poctivo a mať aj natrénované. Určite je dobré kvalitné vybavenie, správne sa zbaliť, lebo vo veľa krajinách sa komponenty k bicyklom len ťažko zháňajú. Orientačný plán pomôže aj s približnou trasou a tým, čo chcete v danej krajine vidieť, nech to stihnete prejsť v rámci víz, ktoré vám poskytnú.

Na bicykli sa ide o dosť pomalšie teda od 50 do 250 km za deň a treba rátať aj dni, keď človek ostane na jednom mieste aj dva, tri dni a spoznáva. Plán je samozrejme len orientačný a mení sa aj podľa okolností, toho, čo vám poradia miestni i od počasia. Raz som kvôli tornádu v oblasti stratil aj dva dni alebo ma v Číne otočili policajti, že sa musím vrátiť naspäť a ísť inou “dovolenou” cestou.

Podľa akého kľúča si vyberáš destinácie?

Vyberám si tie, do ktorých sa vraciam, teda tam, kde je ešte čo objavovať a cítim sa tam fajn. Nejako si nepotrpím na výber, ale ak idem na bicykli, tak obdobie, počasie, logistika. Ak idem na klasický trip bez bicykla, tak skôr cena letenky a na čo mám aktuálne chuť.

Najvtipnejší zážitok?

Vtipné sú skôr situácie na ceste a zážitky s ľuďmi, ale cestovateľ to vníma inak ako čitateľ. Cestovať 3,5 mesiaca v Číne a nikomu nerozumieť je veľmi vitpné. Samozrejme Facebook, Google a iné služby sú bloknuté teda ani preklady nie sú veľmi k dispozícii, teda len posunková reč. Všetkých pobavilo, že som dostal na prvých kilometroch defekt, za čo mohol super kvalitný servis pred cestou 🙂 Po nehode v Iráne som musel bez pasu (keďže si ho nechali na konzuláte) prespávať v internet kafé, kde nikto nevedel ani slovo anglicky, to bol tiež zážitok.

Najnepríjemnejší zážitok?

V Bogote sme odbočili z hlavnej ulice a v štvrtej uličke po nás začal ísť gang zlodejov. Chceli naše foťáky v taškách, a dúfali, že v nich máme ešte niečo hodnotné. Museli sme sa s nimi pobiť a bol to solídny stres. Po 15 minútach, keď sa im tašku nepodarilo získať, odišli. Prišla polícia so zbraňami a odprevadila nás do hotela.

Nehoda v Iráne, kde na mňa padol traktor a skončil som v nemocnici bola tiež hustá. Následne som musel bicyklovať do Uzbekistanu s jednou nohou. V Kostarike som zase mal dengue horúčku a v Kanade som mal nepríjemné skúsenosti s veľkými búrkami. V Číne som prekročil povolený počet dní na vízum a bolo veselo.

Cestuješ radšej sám? Prípadne s partnerkou alebo partiou?

Každý spôsob cestovania ma svoje mínusy a plusy. Určite by som to neporovnával, ale podľa toho, aký zážitok chcete mať tak si vyberte spoločnosť. Najradšej cestujem sám alebo s priateľkou, ak by som šiel na cykloturistiku alebo trénovať na bicykloch, uvítam skôr partiu. Teraz sa chystáme na Cyprus v lete, plánujem lokálne destinácie.

Má aj dlhoročný cestovateľ svoje nesplnené cestovateľské sny?

Tak určite sa pozrieť do ďalších vyše 100 krajín, keďže som navštívil len 80 a ešte aj v tých mám množstvo miest a zážitkov, čo ma čakajú. Keďže som si úplne nie všetky destinácie na ceste okolo sveta mohol vychutnať, určite sa v blízkej budúcnosti chcem vrátiť do Južnej a Severnej Ameriky na bicykli. Uvidím, čo život prinesie, ale teraz sa venujem najmä podnikaniu, teda plním si sny v inej oblasti.

Ktorú krajinu by si ľuďom odporučili navštíviť, ak ešte neboli mimo Európy?

Samozrejme podľa toho čo chcú zažiť alebo vidieť. Určite Himaláje majú svoje čaro pre milovníkov hôr, Čína je šialená, Thajsko skôr na oddych. Krásne destinácie sú v Amerike.

Karol Voltemár (35)

Veľmi rád cestuje, precestoval už viac ako 6 rokov a navštívil desiatky krajín. Vo voľnom čase sa venuje hlavne cyklistike. Profesne je SEO konzultant a špecialista na online marketing. So svojimi viac ako 15-ročnými skúsenosťami pomáha rásť biznisom. Založil Madviso – online marketingovú agentúru a Midasto – eshop na prenájom. Špecializuje sa na rozbehnutie internetového obchodu a podnikanie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (11 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore