Nájdeš nás aj na:

Novinky

Mount Everest patrí aj ženám. Na niektoré treky majú muži vstup zakázaný

Mount Everest patrí aj ženám. Na niektoré treky majú muži vstup zakázaný

Mount Everest je snom každého, kto okúsil adrenalín a neopísateľný pocit z pokorenia hôr. Pri lezení na vrcholy sveta však nesmie chýbať rešpekt pred prírodou, ktorá si sama vyberá, či má dobrú alebo zlú náladu. Od roku 1953, keď na Evereste oficiálne zapichli svoju vlajku ako prví horolezci Tenzing Norgay a Edmund Hillary, ho z celkového počtu ľudí zdolalo len asi 8 percent žien. Postupom času však pribúdajú nové treky určené len pre ženy. Niektoré z nich sú vedené horolezkyňami, ktoré majú na svojom konte pestré rekordy. Vyzerá to tak, že počet žien na Mount Evereste, na ktorom treba prekonať neuveriteľných 8 848 metrov, bude stúpať.

Reklama

Trek skupiny The Adventure People nazvaný Women’s Everest Base Camp Trek, ktorý trvá 14 dní a vedie cez mestá ako Namche Bazzar až po base camp Everestu, ponúka ženám bezpečný priestor pre dobrodružstvo. Účastníčky so sebou nemusia mať žiadne špeciálne vybavenie ani skúsenosti s lezením, musia však byť všeobecne fit. Zvládnuť majú 6 hodín trekovania denne. Trasa začína v meste Lukla v Nepále, pokračuje cez typické visuté mosty ponad rieku Dudh Koshi a ďalej lemuje strmé skalnaté svahy. Tu majú ženy prestávku v čajovniach a slávnom kláštore Tengboche. Väčšinu chát na trase prevádzkujú miestni šerpovia a poskytujú príležitosti na kultúrnu výmenu medzi hosťujúcimi ženami a tými, ktoré trekujú.

Výlet je tiež zameraný na vytváranie pracovných príležitostí pre ženy. Spolu so skupinou Icicles Adventure Treks pod vedením nepálskej podnikateľky Inidiry Bhatta, zamestnávajú na trase miestne ženy ako sprievodkyne a financujú ďalšie miestne obyvateľky, ktoré trénujú, aby sa sprievodkyňami mohli stať. Tieto pracovné pozície zastávajú ženy v Nepále len veľmi zriedka. Z približného počtu 22 000 horských sprievodcov je len asi 886 žien.

Napriek tomuto malému počtu sa treky určené len pre ženy rozrastajú. Z Kathmandu do base campu vedú tiež treky spoločností Wild Women Expeditions, Himalayas Challenge, Global Adventures a Take On Nepal. Ďalšou raritou sú ešte stále nosiči. Väčšina z nich v Nepále sú muži, hoci už existujú aj výnimky. Spoločnosť 3 Sisters Adventure Trekking zaškolila asi 2 000 nosičiek a sprievodkýň v krajine od roku 1994. „V Nepále sú ženy, ktoré vyrazili z domovov a hľadajú možnosti. V dobrodružnom sektore sú ďaleko za mužmi… chcem aby si ženy vybrali profesiu sprievodkýň v horách, aby mohli zlepšiť životný štandard pre svoje rodiny a mohli žiť dôstojný život,“ povedala Bhatta z Icicles Adventure Treks.

Sophia Danenberg, ktorá sa v roku 2006 stala prvou afro-americkou ženou na vrchole Mount Everestu, povedala, že ak v base campe boli 20 horolezkýň, bolo tam apoň 2000 mužov. A nejde vraj len o horolezcov. Aj šerpovia, sprievodcovia či kuchári sú prevažne mužmi. Prvou ženou, ktorá vyšla na Everest bola v roku 1975 Japonska Junko Tabei. Takisto bola súčasťou čisto ženského tímu. Polovica zo žien, ktoré vystúpili na Everest, tak urobili za poslednú dekádu. Rekordy pritom lámu takmer každú sezónu. Konečne sa začína dostávať väčšej pozornosti aj šerpkyniam. Napríklad Lhakpa bola prvou nepálskou ženou na Evereste a je držiteľkou rekordu za najviac pokusov o výstup na Everest spomedzi žien.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore