Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mali skvelú prácu, no žiadne záväzky. A tak už roky cestujú bez prestávky!

Mali skvelú prácu, no žiadne záväzky. A tak už roky cestujú bez prestávky!

MatoVeve have gone mad! Nie, to nie je názov najnovšej holywoodskej strielačky 🙂 Tak sa volá blog dvoch sympatických a dobrodružných cestovateľov zo Slovenska, ktorí spravili presný opak toho, čo robia všetci v ich veku. Namiesto kariéry a rodiny si vybrali cestovanie.  Rozhovor s Veve a Maťom vás možno nakopne alebo inšpiruje k novým cestovateľským dobrodružstvám. Ich parádne videá z ciest a fotky si pozeráme dokola a tíško závidíme (samozrejme v dobrom!).

Reklama

Čo sa udialo vo vašich životoch, že ste sa tak rázne rozhodli cestovať? Súvisí to nejak s názvom vášho blogu? 😉

Jednoznačne. Mali sme krásne rozbehnutý život, kariérne sa nám darilo, veľa sme cestovali, nič nám nechýbalo. Maťo runoval vlastnú produkčnú spoločnosť, Veronika pracovala ako obchodná riaditeľka v americkej softérovej firme. Miesto toho, aby sme sa usadili, narobili deti, zobrali si hypotéku a robili to, čo sa od ľudí našej vekovej kategórie očakáva, sme sa zbláznili. Dali sme výpovede v práci, predali a rozdali všetky hmotné veci a vydali sa na cestu. Preto sme si povedali, že náš projekt nazveme MatoVeve have gone mad.

Samozrejme to nebolo čisto spontánne rozhodnutie. O ceste okolo sveta sme snívali už veľmi dlho a poctivo sme na ňu šetrili.

Kedy ste sa prvýkrát rozhodli, že odídete zo Slovenska?

My sme to neplánovali, nejak to prišlo ku nám. Veronike sa naskytla príležitosť ísť do Írska cez program Leonardo da Vinci na získavanie pracovných skúseností v zahraničí. Po 2 rokoch v Írsku, sme boli prichystaní vyraziť na cestu okolo sveta, o ktorej sme už nejakú chvíľu snívali. Chýbalo nám slnko a pekné počasie, tak sme náš cestovateľký sen začali v Austrálii.

Aký bol život v Austrálii? Viem, že ste tam strávili osem rokov…

Život v Austrálii nám otvoril oči. Prišli sme na rok a zostali osem. Čo nás najviac prekvapilo a to dosť pozitívne boli:

Neobmedzené možnosti. Či už je to v rámci profesie, kultúrneho alebo športového vyžitia. Nezáleží na tom, odkiaľ ste prišli a kým ste boli, dôležité je to čo dokážete. Diskrimináciu sme nikdy nepocítili a napriek tomu, že sme prišli ako študenti, sme sa dokázali uplatniť v našich profesiách.

Pozitívni a prajní, večne vysmiati ľudia. Vyplýva to určite z lepšieho životného štýlu a kopu slnečných dní v roku, ale prekvapilo nás, akí sú ľudia dobroprajní voči ostatným. Príkladom je aj súčasný zákon o rovnocennosti partnerstiev a manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia. Ľudia si medzi sebou doprajú lásku a šťastie.

Láska k prírode a blížnemu svojmu. Austrálske deti sú od malička vedené k dobrovoľníctvu a ochrane životného prostredia. Pokiaľ sa hlásite na vysokú školu alebo do zamestnania a nemáte v životopise uvedené dobrovoľnícke aktivity, ktorým sa venujete, vaše šance na úspech sa automaticky znižujú.

Život na pláži, dobré počasie a skvelá životná úroveň sú úplným bonusom.

Ktoré krajiny ste už spolu navštívili?

Máme prechodenú Austráliu, Nový Zéland, Európu, Áziu, Južnú a Severnú Ameriku a čoskoro sa vraciame späť, aby sme podrobne preskúmali celú Centrálnu Ameriku. Bude to pecka.

Ktorá krajina alebo miesto vám zatiaľ najviac učarovali?

Núka sa automaticky Austrália, keďže sme zostali tak dlho. Bolo nám tam strašne dobre. India, Japonsko sú brutálne, Nový Zéland milujeme kvôli prístupu k zákaznikom.

Bicyklujeme akurát od Atlantiku po Čierne more, od Francúzska po Rumunsko k delte Dunaja. Francúzsko je zatiaľ najväčšie prekvapenie, ľudia boli úžasní, ceny prijateľné, cyklistická infraštruktúra prepracovaná. Proste sen.

V Južnej Amerike nám učarovala Bolívia, tým, aký má obrovský potenciál, prírodné bohatstvo a parádne jedlo. Ale aj tým, v akých problémoch sa topia. Trochu nám pripomínala Slovensko.

Podľa čoho si vyberáte svoje destinácie? Máte nejaký bucket list?

Výber nebýva zložitý. Väčšinou to záleží od toho, koľko času máme a kde sme ešte neboli. Prioritne si vyberáme miesta, kde vieme, že naša peňaženka neutrpí brutálny šok. Snažíme sa vyhýbať zime a celkom sa nám darí. Striedame pologule a nasledujeme leto, toto je naše 19. v poradí. #winning #screwthewinter

Čo je vašim najväčším cestovateľským snom?

Naše vysnívané destinácie sa točia okolo aktivít. Joga v Indii, bojové umenia v Thajsku, trekovanie naprieč Amazónskou džungľou, bicyklovanie po Európe, ochutnávanie vín v Moldavsku. A samozrejme, keď už sme tam, tak kukneme aj všetko ostatné, čo krajina ponúka.

Aké je to cestovať po svete vo dvojici? Výhody vs. nevýhody

Je to super, sme spolu 13 rokov, takže sa už navzájom trochu poznáme. Najdôležitejšie je si nájsť spoločný rytmus. Maťo potrebuje svoj kľud, čas pre seba na psychohygienu. Veronika žiaden “me time” nepotrebuje. Kypí energiou a tou chorobou, že musí všade byť a všetko vidieť 😀 Preto sa viackrát do týždňa rozdelíme, aby každý mohol prežiť deň podľa vlastného uváženia.
Výhody sú nespočetné. Dávame na seba pozor, prežívame zážitky aj drobné incidenty na cestách spolu. Maťo točí a robí videá, Veronika píše blogy, itineráre a cestovateľské rady na www.matovevehavegonemad.com. Vzdelávame sa a učíme niečo nové každý deň.

Ako hovoríte, okrem blogu robíte aj super videá. Akú techniku používate?

Vlogy točíme priamo na telefón, nosíme so sebou aj dron a profi kameru. Doteraz žiadne problémy neboli. Vďaka našej filmárskej záľube máme celkom ťažké batohy, každý z nás vláči 20kg na chrbte. Vo videách sa snažíme priblížiť zážitky pre ľudí, ktorí sa na tieto miesta možno nikdy nedostanú a ukázať im ako také cestovanie vo dvojici vyzerá. Možno niekoho nakopnú, aby sa vybral spoznávať svet.

Vrátite sa niekedy naspäť na Slovensko? 🙂

Na Slovensko sa vraciame pravidelne. Je to naša vlasť, náš domov. Máme tam rodinu, kamarátov, spomienky, ale teraz to žiaľ nevyzerá, že aj budúcnosť. Často sa zmietame medzi túžbou splatiť dlh za to, že nás krajina vychovala a dala nám vzdelanie. Na druhej strane sme si na skvelý život v zahraničí zvykli. Chýba nám na Slovensku občianska vyspelosť, súcit s ľuďmi, ktorí sú na tom horšie ako ja, dobroprajnosť. Pokiaľ bude panovať strach z neznámeho a nenávisť voči všetkému a všetkým, ktorí sú iní ako my, tak pre nás nemá zmysel sa vracať. Hlavne keď si spomenieme na naše začiatky v Austrálii, kde sa ku nám každý správal maximálne korektne a nikdy sme sa necítili menejcenní, aj keď sme kultúrne, jazykovo a zmýšľajúc rozdielni od domáceho obyvateľstva.

Ak by ste mohli odporučiť jednu krajinu pre niekoho, kto ešte nikdy necestoval, kam by ste ho poslali?

Fíha, to je strašne ťažké. Najdôležitejšie je urobiť prvý krok, odhodlať sa a vyraziť do sveta. Cestovanie dnes je naozaj prístupné pre každého, bez rozdielu vzdelania, veku alebo pohlavia. Najlepším príkladom sú kamaráti z USA, ktorých sme stretli v Argentíne a ktorí nás prídu navštíviť na Slovensko toto leto. Sú zakladateľmi reaggae festivalu v Californii, chcú si vychutnať miestnu festivalovú atmosféru. Dôležité je podotknúť, že obaja majú 78 rokov. A nič ich v plnení snov nezastaví. Takí chceme byť, keď vyrastieme 😀

Viac zo života Maťa a Veve nájdeš na:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.