Nájdeš nás aj na:
manchester

Európa

Spoznaj skutočný Manchester: navštív toto múzeum, prvé svojho druhu na svete (letenky od 31€)

Do Manchestru odjakživa prúdilo množstvo ľudí z celej Európy aj mimo nej, ktorí sa tu usadili a dnes ho nazývajú svojim domovom. Práve títo ľudia zmenili nádych mesta a spestrili ho svojou kultúrou. Na oslavu rozmanitosti anglického mesta sa vo februári 2023 opäť otvorilo Manchester Museum po 15-miliónovej rekonštrukcii.

Reklama

Manchester Museum je jedno z najväčších univerzitných múzeí v Británii a prvé uhlíkovo gramotné múzeum na svete. Čo to znamená? Múzeá, ktoré sa zúčastnia vzdelávania v oblasti klimatickej zmeny a spôsoboch, ako môžu práve inštitúcie ako múzeá proti nej bojovať, obdržia certifikát uhlíkovej gramotnosti. Súčasťou tréningu je tiež záväzok dosiahnuť v rámci múzea zmeny, ktoré v tejto oblasti pomôžu.

Vstup do múzea, ktoré svoje brány po prvýkrát otvorilo v roku 1890, je pre verejnosť zdarma. Nájdeš tu viac ako 4,5 milióna predmetov z celého sveta, od ľudskej kultúry po prírodné vedy, mumifikované pozostatky z Egypta a známe vivárium ohrozených druhov.

Zrekonštruované múzeum privíta návštevníkov v piatich novo upravených priestoroch naplnených doteraz nevystavenými zbierkami, píše Lonely Planet. Pokrokový prístup nových výstav, ako sú tie v Manchester Museum, znamená možnosť otvorenej diskusie o dedičstve a ľuďoch v daných kultúrach. V tradičných múzeách práve tento prístup chýba. Múzeum si napríklad prizvalo 30 lídrov, umelcov, historikov a hudobníkov z miestnej juhoázijskej komunity, aby pomohli vybudovať príbeh v súvislosti s vystavenými predmetmi v Galérii Južnej Ázie.

Ak sa chystáš navštíviť Manchester, ideálne je s návštevou Múzea Manchestru začať, aby si spoznal(a) jeho komplexný príbeh a potom ďalej objavoval(a) mesto.

Akciové letenky Manchester


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore