Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku

Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku

Maďarsko oficiálne predlžuje kontroly na hraniciach o ďalší mesiac do 1. novembra. Výnimky na vstup pre občanov V4 ďalej platia.

Reklama

Občania Česka, Poľska a Slovenska môžu vstúpiť na územie Maďarska v prípade, že potvrdia, že mali ubytovanie v Maďarsku rezervované ešte pred uzatvorením maďarských hraníc 1. septembra, a súčasne pri prekročení štátnych hraníc disponujú negatívnym PCR testom starým najviac päť dní. Test musí byť v maďarskom, prípadne anglickom jazyku.

„Vidíme denný nárast prípadov nákazy v krajinách Európy. Nie sú pritom žiaľ výnimkou ani krajiny nášho regiónu, a ani naši susedia. Domnievame sa, že zrušenie v súčasnosti platných opatrení na hraniciach by spôsobilo zhoršenie epidemiologickej situácie, čo je v protiklade s našim cieľom zachovať fungovanie krajiny,“ povedal minister.

Slováci môžu aj po septembrovom uzavretí hraníc vstúpiť do Maďarska, ak preukážu negatívny test, ktorý nie je starší ako päť dní. Týka sa to aj Čechov a Poliakov. V prípade tranzitu potvrdenie o teste netreba, Slováci môžu využívať pre odlet/prílet aj letiská v Budapešti, informuje o tom mzv.sk.

Občan SR môže pricestovať na Letisko Ferencza Liszta s cieľom tranzitu, respektíve odtiaľ odcestovať domov. Podmienkou takejto cesty je, aby potvrdil svoj cieľ tranzitnej cesty (letenkou), respektíve môžu využívať len tranzitné trasy uvedené na stránke polície. Povinnosťou je opustiť maďarské územie do 24 hodín.

 • Rodinní príslušníci alebo známi nemôžu pricestovať s tým cieľom, aby na letisko priviezli alebo z letiska odviezli cestujúcich.
 • Medzinárodné letecké spoločnosti v kontexte platných Nariadení vlády Maďarska môžu odmietnúť boarding zahraničných cestovateľov, vrátane slovenských, pri letoch resp. medzipristátiach, ktoré smerujú do Budapešti.
 • Odporúčame občanov Slovenskej republiky preveriť u leteckých spoločností, či im bude umožnený nástup na palubu lietadla.
 • Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Budapešti nevydáva žiadne povolenia na boarding a takomto prípade odporúčame inú trasu návratu.

Pravidlá tranzitu od 4.9.2020:

Nemaďarský občan prichádzajúci zo zahraničia môže vstúpiť na územie Maďarska na účely tranzitu za dodržania týchto podmienok:

 • musí disponovať podmienkami na vstup podľa schengenského dohovoru
 • ak sa pri vstupe na územie Maďarska podrobený lekárskej prehliadke (meranie telesnej teploty) a nepreukáže sa u nich podozrenie na ochorenie
 • dostatočne  preukáže cieľ svojej cesty ako aj cieľovú krajinu
 • je zabezpečený vstup do štátu susediaceho s Maďarskom na plánovanej trase

„Česi, Poliaci a Slováci, ktorí si predtým rezervovali ubytovanie v Maďarsku, k nám môžu prísť s negatívnym testom, ktorý nebude starší ako päť dní,“ uviedol minister zahraničia Péter Szijjártó na svojom Facebooku. Dodal, že Maďarom, ktorí si zarezervovali dovolenku vo vyšehradských krajinách, bude negatívny test na koronavírus stačiť, aby sa po návrate domov vyhli karanténe. Ak máte pobyt v Maďarsku zakúpený pred 1. septembrom, môžete ho absolvovať po preukázaní negatívneho testu na hraniciach.

Maďarsko od 1. septembra uzatvorilo hranice pre cudzincov, chce tak zabrániť šíreniu koronavírusu v krajine. Maďari vracajúci sa zo zahraničia budú musieť ísť do karantény, opustiť ju budú môcť len po dvoch negatívnych testoch. Platí to pre všetky krajiny.

Vládnym nariadením sa ruší platnosť farebného semaforu krajín a zavádzajú sa dočasné kontroly hraníc. Výnimku budú mať vojenské konvoje, humanitárny tranzit či obchodné alebo diplomatické cesty, píše Reuters.

Od 1. septembra 2020 tak platí zákaz vstupu do Maďarska, iným ako maďarským občanom.

Do Maďarska môžu vstúpiť aj cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt na území Maďarska a ich rodinní príslušníci, ak sa preukážu dokladom, respektíve disponujú platným povolením, ktoré im vydala cudzinecká polícia Maďarska a oprávňuje ich na pobyt na území Maďarska na obdobie dlhšie ako 90 dní.

Výnimky z nariadenia:

 • Prekročenie hraníc nákladnou dopravou
 • Prekročenie hraníc uskutočnené úradným pasom podľa odseku (2) § 6/A zákona XII. z roku 1998 o cestovaní do zahraničia, ako aj na osobu, ktorá sa pri vstupe na územie Maďarska dôveryhodne preukáže, že v období 6 mesiacov pred aktuálnym dňom prekročenia hraníc prekonala ochorenie COVID-19.

 Otvorené sú len nasledovné hraničné priechody

 • Rajka – Čuňovo (diaľničný priechod)
 • Komárno – Komárom
 • Esztergom – Štúrovo
 • Parassapuszta – Šahy
 • Kráľ – Banréve
 • Tornyosnémeti – Milhosť
 • Od 5. septembra budú otvorené aj priechody pri Medveďove, Salke, Slovenských Ďarmotoch, Bušinciach a Šiatorskej Bukovinke.

Podľa vykonávacieho protokolu k nariadeniam vlády bude občanom SR umožnený:

Cestný osobný tranzit cez Maďarsko

Občanom SR, ktorí prichádzajú z inej krajiny za účelom tranzitu osobnou dopravou (napr. návrat z dovolenky v Chorvátsku) cez územie Maďarska bude umožnené tranzitovať späť na územie SR:

 • ak sa pri vstupe na územie Maďarska podrobia zdravotnému vyšetreniu a nepreukáže sa u nich podozrenie na ochorenie.​
 • preukážu cieľ svojej cesty ako aj cieľovú krajinu​
 • ich vstup do krajiny susediacej s Maďarskom, ktorá sa nachádza na plánovanej trase jeho cesty, je zabezpečený (Slovenská republika)

Osoba vstupujúca na územie Maďarska môže využiť len stanovenú trasu (Mapka humanitárnych koridorov v Maďarsku), môže zastaviť len na určených miestach a do 24 hodín je povinná opustiť územie Maďarska. Osoba môže zastať mimo vyznačených miest na státie len z nevyhnutných technických alebo zdravotných príčin.

Nedodržanie trás a časov bude kontrolované  policajnými orgánmi a prísne sankciované.

Voľný cezhraničný pohyb (pendleri)

(1) Občania susedných štátov a občania Maďarska, ktorí žijú na území susedných štátov, môžu na územie Maďarska vstúpiť nanajvýš na dobu 24 hodín do vzdialenosti 30 km od štátnej hranice.

(2) Osoba, ktorá vstúpila na územie Maďarska podľa odseku (1) je povinná sa zdržiavať v oblasti do 30 km od štátnej hranice a je povinná opustiť územie Maďarska do 24 hodín.

(3) Osoby uvedené v odseku (1), ktoré sa vracajú na územie Maďarska môžu vstúpiť na územie Maďarska bez obmedzení, ak ich pobyt v zahraničí neprekročil 24 hodín a zdržiavali sa nanajvýš 30 km od štátnej hranice.

Podmienkou na návrat domov na územie Maďarska je hodnoverné preukázanie pobytu  – t.j. Lakcím karta (pobytová karta)

Žiadosť o výnimku na vstup do Maďarska

Osoba, ktorá nie je občanom Maďarska, nemôže vstúpiť osobnou dopravou na územie Maďarska – iba vo výnimkách stanovených v zákone alebo nariadení vlády.

(výnimka platí od príslušného miestneho policajného orgánu, v prípade medzinárodného letiska Ferenca Liszta v Budapešti, platí výnimka policajného riaditeľstva XVIII. obvodu BRFK) ak žiadateľ preukáže, že cieľ cesty:

a) súvisí s konaním maďarského súdu alebo správneho konania a preukáže sa účasťou na procese dokladom, ktorý mu vystavil maďarský súd alebo orgán

b) obchodná činnosť alebo iný výkon práce, ktorých odôvodnenosť potvrdzuje pozývací list od ústredného vládneho riadiaceho orgánu, samostatný regulačný orgán alebo autonómny orgán verejnej správy,

c) využitie zdravotníckej starostlivosti, ktoré dosvedčuje výmenný lístok zdravotníckej inštitúcie alebo iné vhodné potvrdenie,

d) splnenie si študijných alebo skúškových povinností na základe existujúceho študentského právneho vzťahu, ak to potvrdí potvrdenie, ktoré vydá vzdelávacia inštitúcia,

e) cestovanie osobnou dopravou, ktorá súvisí s výkonom práce v dopravnej činnosti, ktorej cieľom je dostať sa na východiskový bod prepravnej úlohy (začiatok výkonu práce) alebo návrat domov osobnou dopravou po takejto činnosti, pokiaľ o tom jeho zamestnávateľ vystaví potvrdenie,

f) účasť na rodinných podujatiach (uzatvorenie manželstva, krstiny, pohreb),

g) starostlivosť, opatrovanie príslušníka podľa zákona V. z roku 2013 o občianskom zákonníku,

h) účasť na medzinárodných športových, kultúrnych, respektíve cirkevných podujatiach veľkého významu alebo

i) legitímny dôvod, ktorý môže byť uznaný okrem bodov a)-h).

Žiadosť o výnimku si podáva záujemca individuálne a výlučne elektronicky, v maďarskom, respektíve v anglickom jazyku (www.police.hu)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky1 deň dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky2 dni dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky2 dni dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky2 dni dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky2 dni dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky2 dni dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky2 dni dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky2 dni dozadu
Tranzit cez Rakúsko: pred cestou na letisko Viedeň nezabudnite vyplniť online formulár (registrácia) https://t.co/mwXVVNYuMh #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore