Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Odkiaľ sa vlastne vzalo Macedónsko?

Macedónsko je malá krajina s komplexnou a fascinujúcou históriou. Súčasť Balkánu, ako stredozemná krajina, ktorej korene siahajú ku gréckym a rímskym časom, ponúka impozantnú atmosféru stredoveku, prepletenú modernými prvkami. Prečítajte si náš článok o tom, odkiaľ sa vlastne vzalo Macedónsko a dozviete sa o tejto malej a kultúrne pestrofarebnej krajine viac. A oplatí sa prejsť až na koniec článku, nájdete tam letenky do Skopje za veľmi málo eur!

Reklama

jazera v macedonsku

Niekomu vlastníctvo, niekomu hrozba

Historická tvár Macedónska podliehala storočiami viacerými premenami. V staroveku bola súčasťou antickej Macedónie. Kráľovského žezla sa neskôr chopil Alexander Veľký a jeho nástupcovia. Pod nadvládou Ríma, neskôr Byzancie, menilo toto územie svoju kultúrnu podobu až do 7. storočia, kedy ho obsadili slovanské kmene a Macedónsko, ako ho poznáme dnes, sa vtedy stalo súčasťou bulharských štátnych útvarov. Dlhý čas bolo potom súčasťou Osmanskej ríše, pokým nevypuklo povstanie proti tureckej nadvláde. Neskôr si Macedónsko rozkrájali Gréci, Bulhari a Juhoslávia (Srbsko). Počas druhej svetovej vojny bola krajina okupovaná Nemeckom, no po jej skončení putovala opäť do náruče Juhoslávie. Tam sa ale dlho nezohriala a v roku 1991 sa rozhodla pre nezávislosť. Uznali ho všetky štáty Európskej únie, s výnimkou Grécka. Gréci nakoniec zrušili embargo a podvolili sa uznaniu s podmienkou, aby táto krajina používala názov bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (Former Yugoslav Republic of Macedonia – F.Y.R.O.M.). Je to dôsledok istej obavy Grécka o územnú celistvosť. Macedónsko si na ich popud zmenilo i svoju zástavu, ktorej súčasťou bolo vergínske slnko, teda staroveký symbol používaný gréckymi Macedóncami. Dnes je to vlajka s „obyčajným“ slnkom, ktorú používajú.

macedonska vlajka

Skopje, európske hlavné mesto gýča

Skopje je jedno z najneobvyklejších európskych hlavných miest, kde z neho neustála mestská premena vytvorila zvláštnu skladačku zloženú zo starého tureckého mesta, starovekej pevnosti, centra, poznačeného komunistickou érou a moderných budov, ktoré z neho po čiastočkách dlaždia toto nevšedné miesto. Macedónska vládna strana sa v roku 2016 rozhodla pre projekt, ktorý ho robí ešte nevšednejším, to však nemusí byť pre mesto hneď kreditom. Mnohé zahraničné médiá toto mesto nazývajú „hlavné mesto gýča“. Kľúčovou myšlienkou nákladného projektu mesta je pokračovať v stopách ľudu Alexandra Veľkého Macedónskeho a jeho najvýraznejšou črtou je práve socha tohto macedónskeho kráľa, hrdo sa týčiaca nad fontánou s levmi. Stavbu gigantickej sochy kráľa považujú Gréci za provokáciu, pretože si na postavu Alexandra nárokujú právo z historického a územného hľadiska.

sochy v macedonsku

Ich národná kuchyňa vonia po medzinárodnosti

Predstavte si kombináciu stredozemnej, gréckej, tureckej kuchyne a kuchyne Blízkeho východu, s jemným vplyvom talianskej a nemeckej kuchyne. Základom väčšiny macedónskych jedál je mäso, prípadne sladkovodné ryby. Macedónčania nedajú dopustiť na svoje víno, mliečne výrobky, bylinky, alkohol (najmä rakija) a samozrejme na ovocie a zeleninu, ktorým sa v teplých podmienkach veľmi darí. Čo by ste z ich farebnej kuchyne mali určite ochutnať? Burek, pečivo z tenkého cesta, plnené napríklad syrom, mletým mäsom či zemiakmi. Selsko meso. Ak ste milovníkom mäsa, tento pokrm bude pre vás raj! Hovädzie, bravčové, jahňacie a údené mäso, pripravené so syrom, hubami, paprikami a korením v hlinenej nádobe. Pre tých, ktorí obľubujú skôr vegetariánske jedlá bude výbornou alternatívou Malidzano z baklažánu, feta syra, vlašských orechov a korenia. Tradičným jedlom je tu i tavče gravče, a teda zapekané fazule. Ako dezert by ste mali určite ochutnať Sutljaš, ryžový puding, ktorý zaručene chutí inak ako ten zo supermarketu.

macedonska gastronomia

macedonske jedlo

Rituálne pitie kávy

V Macedónsku je veľmi rozvinutá kávová kultúra. Ak navštívite miestu rodinu, s veľkou pravdepodobnosťou vám ponúknu silne osladenú tureckú kávu, ktorá je v tejto oblasti najobľúbenejšou. Počuli ste už niekedy slovo kafana? A možno ani nezapočujete, i keď túto krajinu navštívite. Kafana je tradičnou macedónskou kaviarňou i barom, stereotypne vnímaná ako miesto, kde milenci zapíjajú žiaľ v alkohole, gambleri premárnia celú svoju šťastenu, kde manželia utekajú od svojich zlostných žien, zatiaľ čo pochybní podnikatelia okrádajú miestnych politikov a drobní kriminálnici si robia svoju špinavú prácu. Mnohí mladí ľudia preferujú kaviarne, ktoré sú skôr v západnom štýle a objednať si tam môžete napríklad i latte či cappuccino. Od dôb Osmanskej ríše dodnes je káva jednoducho neoddeliteľnou súčasťou macedónskej kultúry.

macedonske pitie

Národnosti, kultúry

Tak ako ich kuchyňa i kultúra je zmesou viacerých kultúr, najmä tej gréckej, talianskej, bulharskej i osmanskej. Miestne tradičné kroje sú obdobné najmä s bulharskými. Hlavným hudobným nástrojom sú balkánske gajdy či strunová tambura byzantského pôvodu. V najväčšej miere tu žijú Macedónci, ďalej Albánci, Rómovia a Turci. Bežnou súčasťou života zrejme každého miestneho človeka je nakupovanie na farmárskych trhoch.

macedonske koberce

macedonsko trhy

Prírodné podmienky

Krajine vládne skôr mierne podnebie, v lete sa však pripravte na naozajstné sálajúce teplo. Viac ako tretinu celého územia tvoria lesy. Macedónsko je najjužnejšie položená krajina bývalej Juhoslávie. Hlavným turistickým lákadlom je tu mesto Orchid s rovnomenným jazerom, ktoré je jedným z tých najstarších a najhlbších jazier v Európe. Je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a takisto je známe svojou jedinečnou faunou a flórou. Študovali tu i naši vierozvestci Cyril a Metod.

Skopje z Bratislavy za pár eur:

26. – 30. september

Spiatočná letenka za 43 eur

19. – 23. september

Spiatočná letenka za 48 eur

14. – 17. október

Spiatočná letenka za 53 eur

9. – 12. september

Spiatočná letenka za 53 eur

3. – 7. október

Spiatočná letenka za 53 eur

pelipecky_instagram

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky2 dni dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky2 dni dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky2 dni dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky2 dni dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky2 dni dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky3 dni dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky3 dni dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky3 dni dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore