Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Chystáš sa do Londýna? Tieto tipy budeš potrebovať

Chystáš sa do Londýna? Tieto tipy budeš potrebovať

Možno sa aj tebe už na cestách potvrdilo, že je lepšie mať aspoň základné informácie pripravené skôr, ako sa vo vysnívanej destinácii ocitneš. Tu je rýchly zoznam miest, ktoré by si mal vidieť, aplikácií, vďaka ktorým sa nestratíš a nejaké extra tipy na spríjemnenie výletu v čarovnom Londýne.

Reklama

5 zaujímavostí o Londýne

 • Londýn nebol vždy Londýnom. Volali ho Londonium, Ludenwic alebo dokonca Ludenburg.
 • Keď bola v Londýne po prvýkrát navrhnutá doprava pod zemou, miestni inžinieri prišli s nápadom naplniť tunely vodou a prevážať obyvateľov zo stanice na stanicu na člnoch, prípadne využiť kone a ťahať vozy v tme v podzemí. Nakoniec očividne zvíťazilo metro tak, ako ho poznáme aj z ostatných miest.
 • Dom Charlesa Dickensa sa nachádza na Doughty Street 48 v Bloomsbury a dnes je z neho múzeum Charlesa Dickensa s vyše 100 000 predmetmi, ktoré sa tohto britského autora týkajú. A dokonca sa tu môžete zúčastniť aj workshopu na preparovanie zvierat.
 • Najstarší trh v Londýne, na ktorom si miestni dodnes kupujú ovocie, zeleninu či iné potreby, sa volá Borough Market. Funguje už desať storočí!
 • Čajovňa a obchod s čajmi zároveň Twining of London, ktorú pred vyše 300 rokmi založil mladík menom Thomas Twining je stále v prevádzke. Nádeš ju na ulici 216 Strand.

Ako sa dostať z letiska do centra Londýna?

V Londýne sa nachádza šesť letísk, na ktoré ťa môžu letecké spoločnosti dopraviť – London Heathrow, London City Airport, London Gatwick, London Stansted Airport a London Luton Airport. Ako sa dostať z týchto letísk do centra Londýna? Čítaj nižšie.

Z letiska London Heathrow autom do Londýna:

London Heathrow patrí k najrušnejším letiskám Európy a leží skutočne neďaleko centra Londýna. Letisko je s mestom prepojené diaľnicou M4 a M25. Cesta netrvá viac ako 35 minút. Samozrejme, všetko záleží od času, v akom do Londýna priletíš. V dopravnej špičke to asi potrvá trochu dlhšie.

Z letiska London Heathrow autobusom do Londýna:

Autobusy spoločnosti National Express odchádzajú pradepodobne každých 30 minút zo všetkých piatich terminálov letiska London Heathrow, na ktorých môžeš pristáť lietadlom.

 • National Express – smer Victoria Coach Station. Cesta trvá cca 50 min. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska London Heathrow vlakom do Londýna:

Vlak odchádza z tohto letiska až štyrikrát za hodinu a do centra mesta ťa dopraví za 15 minút. Lístky si môžeš kúpiť na termináloch 2, 3 a 5.

 • Heathrow Express – smer London Paddington. Cesta trvá cca 15 min. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska London Heathrow taxíkom do Londýna:

Z letiska a na letisko sa dostaneš aj taxíkom, je to veľmi komfortné, zároveň však oproti ostatným spôsobom omnoho drahšie.

 • London City Airport taxi – Za 30 minútovú jazdu zaplatíš asi 40€. REZERVUJ TAXÍK

Z letiska London Heathrow metrom do Londýna:

Z letiska London City Airport autom do Londýna:

London City Airport sa nachádza len necelých desať kilomentrov od centra mesta Londýn. Autom to teda bude veľmi rýchle, pozor akurát dávaj na prílety v dopravnej špičke. Môžu ťa zdržať na ceste.

Z letiska London City Airport vlakom do Londýna:

Vraj jedinou možnosťou verejnej dopravy, najmä najlepšou a najlacnejšou, (okrem taxíka) je na trase letisko – centrum vlak spoločnosti Docklands Light Railway. Z letiska odchádzajú tieto vlaky každých osem až 15 minút. Platia na ne rovnaké cestovné lístky ako na londýnske metro, pretože DLR sú súčasťou mestského podzemného systému.

 • Docklands Light Railway (DLR) – smer Bank, business centrum Londýna, prestup na metro. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska London City Airport taxíkom do Londýna:

Z letiska a na letisko sa dostaneš aj taxíkom, je to veľmi komfortné, zároveň však oproti ostatným spôsobom omnoho drahšie, v tomto prípade to ale až tak neplatí, letisko je od mesta vzdialené naozaj len pár minút.

 • London City Airport taxi – Za 30 minútovú jazdu zaplatíš asi 40€. REZERVUJ TAXÍK

Z letiska London Gatwick autom do Londýna:

London Gatwick sa nachádza asi 40 km južne od Londýna, je to druhé najväčšie anglické letisko. S Londýnom je spojené dialnicou M23, cesta trvá asi hodinu.

Z letiska London Gatwick autobusom do Londýna:

Autobusy spoločnosti easyBus sú najlowcostovejšou možnosťou prepravy z letiska Gatwick do centra mesta. Za jednu cestu zaplatíš od dvoch do piatich eur. Autobusy odchádzajú každých 30 minút z terminálu North aj South, sleduj nástupištia 10 a 11. Spoločnosť National Express premáva každú hodinu z oboch terminálov.

 • easyBus – smer West Brompton v Západnom Londýne. Cesta trvá cca 60 min. REZERVUJ LÍSTOK
 • National Express – smer Victoria Coach Station. Cesta trvá cca hodinu a pol až dve hodiny. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska London Gatwick vlakom do Londýna:

Vlak odchádza z tohto letiska až štyrikrát za hodinu a do centra mesta ťa dopraví za približne 30 minút.

Z letiska London Gatwick taxíkom do Londýna:

Z letiska a na letisko sa dostaneš aj taxíkom, je to veľmi komfortné, zároveň však oproti ostatným spôsobom omnoho drahšie.

Foto credit: pio3 (shutterstock)

Z letiska London Stansted Airport autom do Londýna:

Aj letisko London Stansted patrí v Anglicku k tým rušnejším. Nachádza sa asi 60 km severovýchodne od Londýna. Využívajú ho hlavne nízkonákladové letecké spoločnosti ako Ryanair, Wizz Air a EasyJet. Do centra Londýna sa z tohto letiska odvez autom po ceste M11.

Z letiska London Stansted Airport autobusom do Londýna:

Autobusy odchádzajú každých 30 minút. V podstate pri nich platí to isté ako pri odchode z letiska Heathrow.

Z letiska London Stansted Airport vlakom do Londýna:

Vlak odchádza z tohto letiska až štyrikrát za hodinu a do centra mesta ťa dopraví za 15 minút. V pondelky, piatky a soboty odchádza prvý vlak dokonca už o 3:40 ráno.

 • Stansted Express – smer London Liverpool Street. Cesta trvá cca 47 min. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska London Stansted Airport taxíkom do Londýna:

Z letiska a na letisko sa dostaneš aj taxíkom, je to veľmi komfortné, zároveň však oproti ostatným spôsobom omnoho drahšie.

Z letiska London Luton Airport autom do Londýna:

Luton sa nachádza asi 50 km od centra Londýna. Cestou sa doň najlepšie dostaneš, keď pôjdeš diaľnicou M1 a M25. Cesta ti nepotrvá viac ako 45 minút.

Z letiska London Luton Airport autobusom do Londýna:

Autobusy spoločnosti National Express odchádzajú zo stanice štyrikrát za hodinu sedemkrát v týždni. Green Line zase dvakrát za hodinu.

Z letiska London Luton Airport vlakom do Londýna:

Na vlakovú stanicu si nezabudni vziať z letiska shuttle bus, cesta trvá asi desať minút. Vlak odchádza zo stanice každých 20 minút. Cesta do centra vlakom trvá od 24 do 40 minút v závislosti od toho, do ktorej časti centra smeruješ.

 • East Midlands Railway – smer St. Pancras International. Cesta trvá cca 25 min. REZERVUJ LÍSTOK

Z letiska London Luton Airport taxíkom do Londýna:

Z letiska a na letisko sa dostaneš aj taxíkom, je to veľmi komfortné, zároveň však oproti ostatným spôsobom omnoho drahšie.

Foto credit: Captain_Kangaroo (shutterstock)

Čo robiť, vidieť a zažiť v Londýne?

Tower of London – objav tisícročnú históriu hradu na severnom pobreží rieky Temža a vydaj sa na prehliadku s ikonickými beefeatermi, teda s čestnou strážou. Big Ben sú zas najznámejšie hodiny na svete. Veža s hodinami siaha až do výšky 96 metrov a nachádza sa na nej 5 zvonov. London Eye je vyhliadkové koleso, ktoré ponúka jeden z najkrajších výhľadov v meste. Okruh trvá asi 30 minút a točí sa rýchlosťou 26 centimetrov za sekundu.

Buckinghamský palác je sídlom kráľovskej rodiny, otvorený verejnosti je každý rok od júla do októbra. Je jedným z posledných fungujúcich svojho druhu na svete. Krásne zlaté schodisko, zbierka umenia a izba trónov priťahujú veľa zaslúženej pozornosti. Zájdi aj do Westminster Abbey. Jeden z najväčších kostolov na svete píše príbehy tisíce rokov staré. Zažil korunováciu Viliama Dobyvateľa aj kráľovnej Alžbety II. Táto gotická stavba s nádhernými mozaikami vo vnútri je miestom odpočinku velikánov ako Isaac Newton, Charles Dickens a 17 britských monarchov.

Skvosty starého Londýna

Tower Bridge je zas impozantná viktoriánska stavba, ktorá nie je len symbolom mesta križujúcim rieku Temžu, ale aj skvelou zastávkou s unikátnym výhľadom. Môžeš sa totiž prejsť po sklenenom chodníku visiacom takmer 43 metrov nad vodou. Nájdeš tu aj staré viktoriánske a parné motory.

Nevynechaj ani Katedrálu svätého Pavla. Je jedným z najväčších kostolov na svete. Nachádza sa na kopci Ludgate Hill, najvyššom bode v meste. Takmer po celom interiéri sa tiahne ikonická Šeptajúca ochodza (Whispering Gallery). Ak zašepkáš naproti jednej z jej stien, svoje slová môžeš počuť až na druhej strane katedrály.

TOP zážitky v Londýne

Prehliadka historickými krčmami

Londýn je plný skvelých atrakcií pre dospelých, aj pre deti. Vyskúšaj prehliadku najslávnejších historických krčiem po stopách Shakespeara či Dickensa. Zastavíte sa na nejaké to pivko, preskúmate skryté zákulisia mesta a spoznáte aj najstaršieho krajčíra.

Harry Potter tour

Pre malých aj veľkých je tu čarovná Harry Potter tour s plavbou, návštevou filmových miest, magickým kvízom a výhľadom na najnavštevovanejšie pamiatky.

Do hlbín oceánu

Morský svet v londýnskom akváriu SEA LIFE, jednom z najväčších európskych akvárií, umožní deťom nahliadnuť do hlbín oceánu.

Všetky netradičné zážitky v Londýne nájdeš TU.

Čo treba ochutnať v Londýne

Angličania majú radi mäso, slaninku, klobásky, vajíčka a k tomu trochu dusenej zeleninky, fish and chips a určite aj čaj o piatej s mäsovým koláčikom. A Jamie Olivier by do všetkého z toho iste pridal olivový olej, jeho najobľúbenejšiu ingredienciu. Vlastne, veď sa môžete ísť najesť do jeho londýnskej reštaurácie!

 1. Reštauráciu Jamieho Oliviera, jednu z mnohých, nájdeš na 11 Upper St. Martin´s Ln. A hoci konkrétne táto je talianska, Jamie je povestný svojou štipkou Angličana vo všetkých svojich jedlách. Nečakaj 50-eurový účet, práve naopak. Cez týždeň tu natrafíš aj na obedové menučko za zvýhodnenú cenu.
 2. Typický britský podnik s mäsovým koláčikom, burgrom, pivom a hudbou je The Princess of Walles na 27 Villiers Street. Dokonalá britská atmosféra a chute!
 3. Na typickú britskú ale aj svetovú kuchyňu natrafíš na trhoch v Camden Town. Poteší aj vegánov a vegetariánov. Veľmi príjemné miesto, kde si okrem dobrého jedla užiješ aj atmosféru Londýna.

Výhodné ubytovanie v Londýne

Hľadáš ubytovanie neďaleko centra, s dostupnou verejnou dopravou za skvelú cenu?

My máme overený Hotel W14*** pozostávajúci zo štyroch viktoriánskych domov. Nachádza sa len 5 minút chôdze od stanice metra, z ktorej sa do centra dostaneš za 30 minút. Vypelikánovali sme aj špeciálnu ponuku na hotel W14 s letenkami do Londýna spolu už od 229 eur.

Užitočné mobilné aplikácie v Londýne

Citymapper

Zabudni na Google maps a v Londýne vytiahni radšej túto appku. Pomôže ti získať trasu verejnou dopravou kamkoľvek.

Best Coffee – cafes guide

Ak máš rád kávu a chceš si ju vychutnať aj počas svojho výletu v Londýne, budeš potrebovať túto aplikáciu. Zabudni na veľké známe reťazce a zaži nezávislé kaviarne s charizmou. Londýn je ich plný!

Time out

Táto appka je skvelá pre prehľad v tom, čo sa práve deje v meste. Nájdeš tu reštaurácie aj eventy spolu s cenami a lokáciami.

Čo si vziať so sebou do Londýna?

Nenechaj sa zaskočiť mokrým anglickým počasím a zbaľ si so sebou univerzálny pršiplášť! Šťastnú cestu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

  5/5 - (5 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore