Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Litvy: treba PCR test a tiež 14-dňovú karanténu

Cestovanie do Litvy: treba PCR test a tiež 14-dňovú karanténu

Litva od 25. januára 2021 sprísnila podmienky vstupu do krajiny. Všetky osoby prichádzajúce zo zasiahnutých oblastí, patrí sem aj Slovensko, sa musia preukázať negatívnym testom na COVID-19 (bez špecifikácie druhu) nie starším ako 48 hodín alebo si test urobiť ihneď po príchode do Litvy. Zároveň platí povinnosť absolvovať 14-dennú karanténu. Tú možno skrátiť testom vykonaným najskôr na 10. deň.

Reklama

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige ďalej informuje občanov Slovenskej republiky, že od 26. októbra je v Litve v súvislosti so silnejúcou pandémiou COVID-19 vyhlásený krízový stav. Od 16. decembra do 28. februára platí v krajine zákaz vychádzania (okrem ciest do práce, nákupu potravín, zdravotnej starostlivosti, prechádzke jednej domácnosti na otvorených priestranstvách). Zároveň je zakázané cestovať medzi jednotlivými municipalitami. Pri povolenom cestovaní sa v jednom aute môžu nachádzať maximálne 2 osoby (neplatí pre osoby z jednej domácnosti).

Otvorené smú byť iba potraviny, lekárne, optiky, ortopédi, veterinári a potravinové trhy. Vzdelávací proces prešiel kompletne do online režimu.

Aktuálne zaradenie jednotlivých štátov nájdete na stránke Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb

Pre príchody z krajín s rýchlo mutujúcim vírusom je povinné absolvovať izoláciu v separátnom apartmáne alebo dome. Izolácia je možná iba s osobami, ktoré spoločne cestovali. Pri izolácii po príchode z krajín, kde nie je zaznamenaný mutujúci vírus je možné sa izolovať v rovnakom apartmáne alebo doma ako osoby, ktoré necestovali. Rovnako je možné opustiť miesto izolácie na prechádzku do vzdialenosti 1 km.

Osoby, ktoré majú potvrdenie o vakcinácii oboma dávkami alebo v ostatných 90 dňoch prekonali ochorenie COVID-19, nemusia do Litvy prísť s testom, ani absolvovať izoláciu.

Po príchode zo Slovenska je potrebné predložiť test a absolvovať 14-dennú karanténu (môže byť v byte/dome s inými obyvateľmi, ak izolovaná osoba bude mať svoju vlastnú miestnosť).

Uvedené pravidlá/obmedzenia platia aj pri tranzite daných krajín (neplatí pri leteckom tranzite a neopustení tranzitnej zóny letiska).Ak je Litva tranzitnou krajinou na ceste, nie je povinné absolvovať karanténu, počas tranzitu sú však povolené len nevyhnutné zastavenia (hygienické prestávky, tankovanie a pod.).

Po príchode do Litvy autom sa je povinné, do 12 hodín od príchodu, zaregistrovať prostredníctvom vyplnenia formuláru na stránke Národného centra verejného zdravia. Pri použití leteckej alebo námornej dopravy alebo pri ceste autobusom či vlakom je potrebné sa na rovnakom mieste zaregistrovať vopred a preukázať sa už pri nástupe do dopravného prostriedku potvrdením o registrácii vo forme zaslaného QR kódu alebo vytlačením papierového potvrdenia, že sa osoba zaregistrovala.
 

14-dňová karanténa je povinná pre osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívnou osobou. Doba karantény začína plynúť posledným dňom kontaktu s pozitívnou osobou.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore