Nájdeš nás aj na:

Novinky

Čo sa stane, keď v lietadle spláchneš WC?

Čo sa stane, keď v lietadle spláchneš WC?

Moderné záchodový systém používaný v lietadlách vynašiel James Kemper v roku 1975. Predtým svoju potrebu vykonávali cestujúci najjednoduchšie, ako si vieš predstaviť – do vedra. To sa neskôr vyprázdnilo z okna a osud jeho obsahu už ďalej nik nepoznal.

Reklama

Prvý záchod

Neskôr letecké spoločnosti predstavili záchod, pri ktorom využívali modrý dezodoračný gél. Spláchol sa ním odpad a pomáhal v boji proti zápachu. Ani tento spôsob však nebol zďaleka ideálny. V lietadle museli skladovať veľký objem tejto tekutiny, ktorá bola ťažká a spôsobila veľkú spotrebu paliva i obmedzenie priestoru pre pasažierov. Toaletný odpad dokonca niekedy unikol na vonkajšiu stranu lietadla, kde zamrzol. Keď lietadlo klesalo, ľadové zhluky gélu s výkalmi popadali na zem a poškodili autá alebo domy pod nimi. Situáciu zachránil pán Kemper so svojím vynálezom.

Čo to ten Kemper vlastne vymyslel?

Moderná toaleta obsahovala nepriľnavú misu, malé množstvo dezinfekčnej tekutiny a silné vákuové odsávanie. Prvýkrát sa objavila v Boeingu v roku 1982.

Keď sa takýto záchod spláchne, v spodnej časti toaletnej misy sa otvorí ventil, uvoľní tekutina a WC sa vystaví pneumatickému podtlaku. Celý obsah je vtiahnutý rýchlejšie ako jazda pretekárskeho auta. Takéto WC sa nazýva aj vákuové. Určite si si všimol(a), že v porovnaní s našimi domácimi toaletami v ňom v prvom rade chýba voda. S vodou v mise by to samozrejme v lietadle nemohlo fungovať. Vákuum vyrieši celý proces splachovania s veľmi malým množstvom vody.

Zdá sa teda, že záchody v lietadlách majú aj niekoľko výhod:

  • Využitie malého množstva vody.
  • Používajú kanalizačné rúry s omnoho menším priemerom.
  • Keďže vákuový systém nepoužíva gravitáciu, dokáže toaletu spláchnuť, resp. prepláchnuť, aj v smere nahor.
  • Potrubie použité v takejto toalete nemusí smerovať nadol, takže pri ich zasadení sa nemusí vyrezávať otvor do podlahy.
  • Vákuové WC môže byť umiestnené kdekoľvek v budove.

Piloti sa počas letu k odpadu nedostanú

Odpad sa cez potrubie dostane do zadnej časti lietadla, kde je uložený v uzavretých nádržiach, až kým lietadlo nepristane. Nádoba s týmto obsahom je dostupná len z exteriéru lietadla. Následne je vysatý a zlikvidovaný v kanalizačnom systéme.

Viac svetla, menej baktérií

Napriek premyslenému riešeniu, ako vykonať potrebuje v lietadle, sa stále mnohí cestujúci boja špiny a baktérií. Tie sú bohužiaľ neodmysliteľnou súčasťou a nie vždy je použitie tolaety na palube príjemným zážitkom. Spoločnosť Boeing to však chce zmeniť. V roku 2016 vydala prototyp novej toalety, ktorá nie je len väčšia, ale aj samočistiaca. Po každom použití ultrafialové svetlo osvieti WC na tri sekundy, čím údajne zabije 99,99 percent baktérií. Svetlá sú nastavené tak, aby ožiarili najdôležitejšie miesta ako sedadlo, kohútik a povrch dosky pri umývadle. Navyše, WC sedadlo sa pri tomto procese zdvihne a znova zavrie, aby sa UV žiarenie dostalo naozaj všade. V priebehu osvetlenia sa eliminujú aj zápachy. Boeing tiež pracuje na spôsoboch, ako na toaletu zaviesť bezdotykový zámok či vákuový vetrací systém.

zdroj informácií: travelandleisure.com, rd.com, thepointsguy.com, science.howstuffworks.com

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore