Nájdeš nás aj na:

Ázia

PENANG: Malajzijská pevnina a ostrov zároveň. Teraz od 499€

PENANG: Malajzijská pevnina a ostrov zároveň. Teraz od 499€

Penang je malajzijskou pevninou aj ostrovom zároveň. Prezývajú ho Perla Orientu. Než získalo svoje súčasné pomenovanie, v dávnych časoch ho nazývali Pulau Pinang. Neskôr ho dokonca volali Prince of Wales, keď ho v 18. storočí získali, ako svoju prvú kolóniu z vtedy existujúcich malajzijských štátov, Briti.

Reklama

Do svetového dedičstva UNESCO zapísali jeho kultúrne pamiatky a krásne piesočnaté pláže so zvyškami dažďového pralesa v roku 2008. Voľakedy vyhľadávané prístavisko počas monzúnových sezón. Dnes je Penang exotickou dovolenkovou destináciou. V Pelikáne máme práve výhodné letenky do Penangu za 519 eur.

Budapešť prestup Penang prestup Budapešť
Doha Doha
za 499 Rezervuj
Penang Hill.
Zdroj fotografie: Dreamstime.com

Lanovkou do pralesa Penang

Nájdete tu aj posledný kus tropického dažďového pralesa, chráneného od roku 1960. Týči sa na vrchu Penang Hill približne 820 metrov nad morom s minimálne o päť stupňov nižšou teplotou ako dolu v meste. Je to skutočne príjemné miesto na oddych, no zároveň jedno z najnavštevovanejších miest v ostrovnej časti krajiny.

Nepatrím síce k ľuďom, ktorí pátrajú po preľudnených turistických miestach, práve naopak, Penang Hill je však presne tou dominantnou krajiny, pri ktorej prežijete pár ľudí navyše vo vašom osobnom priestore. Cestou nahor ponúka krásne výhľady na celý ostrov a na to, čo sa odohráva v ruchu mesta pod vami. Na samý vrch vás za 30 minút vyvezie lanovka, v ktorej si výhľady užijete omnoho viac ako pešou cestou. Je to jeden z najstarších lanovkových systémov na svete. Postavili ju v roku 1923.

Cestou nahor vám budú robiť spoločnosť makaky, uvidíte aj staré bungalovi pôvodne postavené pre britských bohatých obchodníkov a úradníkov. Počuť a vidieť môžete viac ako sto druhov vtákov, od typických záhradných druhov až po exotické lesné vtáctvo, ktoré toto miesto považuje za svoj domov. Až vyjdete na vrchol, poprechádzajte sa pod 30 metrov vysokými stromami s výhľadom na celý Penang.

Penang Hill.
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Miestny profesor Indigo

Cheong Fatt Tze bol pri odchode z Číny koncom 19. storočia tínejdžrom bez peňazí. O pár rokov neskôr pre seba v Penangu vybudoval obrovské sídlo v pôvodnom čínskom štýle, hoci v krajine v tom čase prevládal ten anglo-indický. Sídlo s pôvodne piatimi nádvoriami, siedmimi schodiskami, 38 izbami a 22 vitrážami dnes nosí jeho meno, no miestni obyvatelia ho volajú Modrý zámok.

Sídlo chátralo a dokonca mu hrozila demolácia, v roku 1989 ho zrekonštruovali a premenili na 16-izbový boutique hotel spojený s múzeom. Je krásny, nielen pre jeho indigo farbu, ale aj pre atmosféru a históriu. Môžete v ňom absolvovať komentovanú prehliadku alebo prespať v hotelovej izbe.

Cheong Fatt Tze Maison.
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Okrem toho si vychutnajte piesočnaté pláže Tanjung Bungah s plávaucou mešitou. Je postavená na koloch nad vodou. Celá stavba tak pôsobí, akoby ju voda nadnášala. Pri odlive je možné prejsť rovno popod mešitu a pozorovať jej konštrukciu. Navštívte jedinú záhradu korenín v juhovýchodnej Ázii Tropical Spice Garden a blšie trhy. Urobte si výlet cez most Penang, je majestátny.

Most Penang.
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Nazrite aj do múzea Khoo Kongsi, jednej z najikonickejších budov v Penangu postavenú v 19. storočí. Uvidíte neuveriteľne detailnú a krásnu drevo a kameňo-rezbu s chrámovým oltárom zdobeným zlatými listami a pamätnými tabuľami predkov. Za pozornosť stoja aj budhistické chrámy, v Penangu sa nachádza aj chrám Kek Lok Si, jeden z najväčších v Juhovýchodnej Ázii. Stojí na vrchu hory v malom meste Air Itam.

Niečo pod zub

Ak chcete vyskúšať kvalitne pripravenú lokálnu kuchyňu, zájdite na Pelita Nasi Kandar. Nasi Kandar je kombinácia ryže s mäsom či rybami, morskými plodmi alebo zeleninovými prílohami. Keď sa to všetko poleje chutnou karí omáčkou, jedlo sa môže servírovať. Výber je len na vašej chuti. Penangská kuchyňa je silno ovplyvnená tou tamilskou, vďaka miestnej tamilskej komunite. Pripravte sa teda na veľké množstvo kapusty, okry a horčicové semienka s kurkumou.

Penang je známy svojou kultúrou pouličného jedla. To najlepšie chutí, samozrejme, s atmosférou noci. Zavítajte na nočný trh pouličného jedla Chulia a ochutnajte krémové polievky laksa či wonton mie z rezancov a knedlíkov, pikantné palacinky s reďkovkami či jednoducho kuracie s ryžou.

Nasi Kandar.
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Dôsledky klimatickej zmeny

Hoci som dnes nahnevaná na penangské ministerstvo školstva, ktoré vyšetruje jednu z miestnych škôl za účasť zopár detí na piatkových protestoch globálneho hnutia za klimatické zmeny Friday´s Future, táto časť sveta si zaslúži našu objektívnu pozornosť. No aj tak, uznajte, stovky tisíc študentov na svete odchádzajú v piatky zo škôl, aby vyzvali vlády svojich krajín k prijatiu opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov a nikto z toho nerobí veľkú vedu!

Navyše, Penang čelí napriek efektívnemu hospodáreniu s vodnými zdrojmi vážnym výzvam, ktoré prichádzajú so zmenou klímy. V budúcnosti bude zápasiť s nedostatkom pitnej vody, so záplavami a zvyšujúcou sa priemernou teplotou, najmä v mestských oblastiach, o 1,5 stupňa do roku 2030. Dnes je priemerná teplota v Penangu od 30 do 32 stupňov. Výbornou správnou je snaha vlády Penangu o využívanie recyklovaných stavebných materiálov, zníženie spotreby vody obyvateľov miest a celková revitalizácia zeleným smerom. Zmeny začnú v krajine uplatňovať od budúceho roku.

Hlavné mesto Penangu – George Town.
Zdroj fotografie: Unspash.com

Do Penangu s Qatar Airways?

Letecká spoločnosť Qatar Airways prednedávnom predstavila svojim zákazníkom vynovenú ekonomickú triedu. Zmeny sa týkajú najmä sedadiel. Ich cieľom bolo komplexné zvýšenie kvality vášho času stráveného vo vzduchu. Preto sa postarali o väčšie sedadlá a lepšiu techniku. K novým sedadlám patria USB-porty s rýchlym nabíjaním, ale aj 4K obrazovky, vďaka ktorým sa cestujúci môžu zabávať so systém ORYX ONE naplno.
Systém obsahuje asi štyritisíc možností na rozptýlenie vrátanie filmov, rôznych relácií alebo audio-programov.

Nové sedadlá sa dajú sklopiť do väčšieho uhla, rozšírili aj priestor pre nohy. Disponujú aj novou nastaviteľnou opierkou na hlavu. Zanedbateľné nie sú ani nové dvojité stolíky. Letecká spoločnosť Qatar Airways sľubuje aj rýchlejšiu WiFi. Do väčšiny destinácií si môžete zobrať 2 kusy príručnej batožiny a podpalubnú batožinu do 30 kg. Rozmery príručných batožín: 1 kus do 7 kg (50cm x 37cm x 25cm) a 1 kus do 2 kg (40cm x 30cm x 10cm).

Prajem vám šťastnú cestu, nech letíte kamkoľvek.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky4 minúty dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky41 minút dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky50 minút dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky53 minút dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky2 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky2 hodiny dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy20 hodín dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky23 hodín dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc23 hodín dozadu
USA zrejme sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test 24 hodín pred odletom https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky24 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore