Nájdeš nás aj na:

Ázia

Neeurópsky Berlín či Amsterdam Blízkeho východu. Tel Aviv od 54€

Neeurópsky Berlín či Amsterdam Blízkeho východu. Tel Aviv od 54€

V ktorom meste na svete žijú neeurópski Berlínčania? Vraj v izraelskom Tel Avive s avantgardnými galériami a s obrazmi posiatymi skrytými uličkami len hodinu cesty od Jeruzalema. Sem-tam vás do zákutí tohto mesta zavedie okrem kultúry aj nos, cítiac hummus, falafel, jemnú pitu aj šalát tabbulá, baklažány, bulgur, silnú rascu aj cícer. Obklopení budete architektúrou Bauhaus a v pozadí bielymi piesočnatými plážami!

Straťte sa v Tel Avive peši alebo na bicykli. Urobte si radosť pred koncom tohto roka alebo začiatkom toho nového, v Pelikáne máme pre vás teraz spiatočné letenky od 54 eur. Stačí si vybrať niektorý z termínov začiatkom roka 2020.

Lacné letenky do Tel Aviv od 54 eur

✈ odlet Viedeň 🛄 malá príručná batožina 🗓 október 2019 – február 2020

Ako získať cenu 54 eur?

Kliknite na odkaz nižšie, vyberte si z kalendára vhodný termín a v objednávke na Pelikan.sk zadajte náš pelipeckársky zľavový kód:

PECKYAUGUST10

Viedeň Priamy let Tel Aviv Priamy let
3h 20min 3h 50min
od 54 Rezervuj

Kozmopolitný Tel Aviv je starý viac ako jedno storočie. Určite sa prejdite štvrťou Neve Tzedek, zrejme najstaršou časťou mesta alebo sa vydajte do Jemenskej štvrte za históriu mesta. Biele Mesto v Tel Avive je zase súčasťou svetového dedičstva UNESCO a ponúka jednu z najrozsiahlejších zbierok architektúry štýlu Bauhaus, no nájdete tam aj zmes medzinárodných štýlov.

V centre mesta Tel Aviv narazíte na nespočetné množstvo pokladov modernizmu, vrátane domu Avrahama Soskina na ulici Lilienblum, navrhnutom v roku 1933 architektom Zeev Rechterom, či Jacobsonov dom na ulici Levontin.

tel aviv

Na výlet do mikrokozmu

Zájdite aj do Jaffa, štvrte na juhu mesta Tel Aviv. Pred pár rokmi sa o jej obnovu a zveľadenie postarali prisťahovalci z Francúzska či Iránu, keď tu otvorili kaviarne, bistrá, bary aj galérie. Jaffu dnes nazývajú mikrokozmom Tel Avivu. Mladí ľudia tu pri studených citrusových drinkoch trávia hodiny búrlivými debatami a smiechom, postaršie dámy robia to isté – nesedia pri tom však v baroch ale na mestských lavičkách alebo postávajú pred domom. Štvrť lemujú storočné synagógy aj mešity.

Jaffa je od centra Tel Avivu vzdialená asi 45 minút peši od promenády Gordon. Domáci a čoraz viac turistov však už na jej návštevu využívajú mestské bicykle Tel-O-Fun, s nimi sa do južnej štvrte dostanete oveľa rýchlejšie. Jaffa vás privíta impozantnou Hodinovou vežou (Clock Tower). V krajine ich je sedem, všetky boli postavené ešte v časoch osmanských.

Zastavte sa aj na blšom trhu s hrnčiarskymi výrobkami, starožitnosťami či ručne tkanými kobercami. Pripravte si hotovosť, na trhu sa kartou platiť nedá. V indie butikoch a prírodnej parfumérii neďaleko trhu, kde vám pripravia voňavku podľa vlastnej chuti, však už kartou zaplatiť môžete.

V Jaffe sa vám zíde aj mobilná aplikácia Artbit. Okrem toho, že vám poskytne informácie o najnovších graffiti show na ulici Shenkin Street v Tel Avive, dozviete sa tiež ktoré umelecké ateliéry sú práve v Jaffe otvorené.

Multikulturalizmus chutí

Na najväčšom potravinovom trhu v Tel Avive, Carmel, nájdete okrem izraelských špecialít aj tradičné jemenské pekárne, koktejlové bary a reštaurácie, ochutnajte aj pivo z miestneho pivovaru Beer Bazzar. Multikulturálne miesto, ostatne ako celý Tel Aviv. V sobotu však býva trh zatvorený. Jeden tip na skvelú pochúťku na trhu Carmel – Borekas. Cesto plnené olivami, uhorkami, vajíčkom s mäsom či bez mäsa. Zájdite na tie chrumkavé priamo od Turkov.

Najlepšiu káva v meste vraj robia v kaviarni Cafelix, mimo hlavnej turistickej ulice plnej obchodov Sheinkin. V Hanan Margilan zase robia najlepšiu polievku – azerbajdžanskú dushbaru, mäsovú knedľovú polievku. Zapiť ju, ako to robia domáci, môžete ľadovou vodkou.

Za izraelským morom

Pätnásť kilometrov dlhé pobrežie Tel Avivu a vy by ste sa nešli pozrieť k moru? Pláže sa tu veľmi nedajú rozdeliť na také, kam chodia len turisti a na také, kde v zásade natrafíte len na lokálnych obyvateľov.

Cestopisy a odporúčania na internete spája zopár informácií o telavivských plážach. Nepríklad, na Ajami sa vyberte len od štvrtka do nedele, aby ste predišli bitke o plážový priestor. Okrem pretlaku v ostatné dni je pláž pokojná, chodia tam prevažne moslimské rodiny s deťmi. Určite si urobte čas aj na návštebu pláží Banana, The Scene a Gordon.

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

BLESKOVÁ AKCIA EMIRATES: letenky do nedele za ceny od 379€: https://t.co/gS2r403AqG1 deň dozadu
Chcelo by to ešte dovolenku? Rhodos na 7 nocí s raňajkami za 361€ https://t.co/fujIs04s1V1 deň dozadu
Spanie na strome je čoraz populárnejšie, pozri čo všetko majú vo Švédsku: https://t.co/pvABGqEIYL1 deň dozadu
Madagaskar sme tu za takú cenu dlho nemali! https://t.co/6c8cfTSEpY1 deň dozadu
BOLOGNA na jeseň od 15€! https://t.co/grFe7zrgas1 deň dozadu
VALENCIA OD 33€! https://t.co/NKvSUnDpfa1 deň dozadu
Chystáš sa do Nepálu? Poradíme ti, ako sa dostať pod Mount Everest: https://t.co/vpaCgv63r02 dni dozadu
O-B-R-O-V-S-K-Ý výpredaj leteniek do exotiky: https://t.co/YwTyXXdgfv2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore