Nájdeš nás aj na:

Novinky

Fidži bez testu a očkovania: exotický raj zrušil všetky vstupné opatrenia v súvislosti s covidom

Fidži bez testu a očkovania: exotický raj zrušil všetky vstupné opatrenia v súvislosti s covidom

Od 14. februára 2023 možno cestovať na tichomorské súostrovie Fidži bez nutnosti testu, očkovania či karantény po prílete.

Reklama

Krajina doposiaľ vyžadovala dôkaz o plnom zaočkovaní proti koronavírusu. Povinné bolo tiež poistenie, ktoré pokrýva udalosti spojené s nákazou koronavírusom.

Prečo navštíviť Fidži? Je to zážitok na celý život

Môže sa zdať, že čím ďalej sa od nás nejaká krajina nachádza, tým je pre nás jej kultúra vzdialenejšia a zaujímavejšia. Nuž, cesta na ostrovy Fidži veru trvá veľmi dlho (je ich inak 333), a slovné spojenie „iný svet“ sa na nich viac než hodí. Dažďový prales, chôdza po žeravom uhlí, domčeky so slamenou strechou, hinduistické chrámy, kosti v piesočných dunách, pláže poskytujúce skrýšu pred ruchom bežných dní – čakajú len na to, aby ti pomohli nájsť v sebe dobrodružného cestovateľa, objavovateľa, ale aj fotografa nezvyčajných záberov a turistu hľadajúceho pokoj v duši. Že by bol Fidži reálne nebom na Zemi? Je to veru možné a tu je minimálne 9 dôvodov:

1. Milované Mamanuca ostrovy

Výraz „tropický raj“ sa používa veľmi často, a síce pre mnohých to môže znieť ako klišé, v tomto prípade je jednoducho nevynechateľný. Táto skupina ostrovov je ideálnym miestom na hľadanie dokonalosti. Nielen v kontexte toho, čo uvidíš, ale aj v súvislosti s celkovou atmosférou. Romantika, pokoj, ak sa ti chce, surf, fantastické letoviská, čiže dokonalý oddych. Preto nie je vôbec prekvapujúce to, že ostrovy Mamanuca sú najpopulárnejšou destináciou na Fiji.

2. Vibrujúca Suva

Si pripravený na ďalší verbálny gýč? Suva sa nazýva ako srdce Fidži. Svieže, zelené hlavné mesto na kopcovitom ostrove Viti Levuintenzívnym kultúrnym životom a rozmanitou populáciou. Je to najväčšie mesto južného Tichomoria, žije tu polovica mestskej populácie krajiny. Centrum mesta je veľmi zaujímavý vďaka svojej rôznorodej architektúre – koloniálne budovy, moderné nákupné centrá, výborné reštaurácie, veselé promenády splývajú v jednu obchodnú štvrť. Malé pasáže sú stálym miestom obchodov sárí, bistier s indickým jedlom predajcov drobných suvenírov a starožitností. Oplatí sa navštíviť aj niektoré z miestnych kín, a povinným programom je miestna tržnica (Suva Municipal Market).

3. Blahodarná Colo-i-Suva

Ak už budeš nasýtený ruchom mesta Suva, čaká ťa blahodarný chládok a pokoj oázy vo veľkosti 2,5 km², dažďový prales s vábivou tropickou flórou a magickým spevom vtákov. Po 6,5 km dlhej turistickej ceste sa ti niekoľkokrát ponúkne pohľad fotogenické panorámy. Dotyky prírody budeš mať šancu pocítiť aj doslovne. Voda zo zátoky Waisila Creek po svojej ceste do rieky Waimanu River totiž vytvára prírodné bazény po celej svojej trase.

4. Pitoreskná Navala

Navala je dedinka, ktorá vyzerá ako maľované zátišie. Je známe svojimi domčekmi so slamenou strechou. Nie je to spôsobené jednotným vkusom obyvateľov alebo náhodou. Platí tu pravidlo regulujúce stavbu domov, podľa ktorého všetky majú vyzerať rovnako. Sú postavené z materiálu, ktorý je dostupný na mieste (bambus, kamene, drevo atď.). Výnimkou sú iba 3 betónové budovy: škola, katolícky kostol a rádiová veža (v ktorej je umiestnený pohotovostný rádiový telefón).

Pozor! Platí sa vstupné vo výške 15 USD, ktoré si môžeš zakúpiť od turaga-ni-koro, miestneho „vedúceho“.

5. Sporné Nadi

Poznáš tie miesta, o ktorých sa po ich návšteve nevieš hneď rozhodnúť, či sa ti páčia, ale aj tak na nich nemôžeš zabudnúť? Nadi je presne také. Nachádza sa na ostrove Viti Levu, takisto ako Suva. Niektorí toto mesto ani nezaradia do svojho itineráru. Iní zas chodia sem na nákupy do prístavu Denarau Marina. A aj tak je toto miesto známe medzi turistami. Každopádne, v Nadi je niečo, čo sa oplatí navštíviť. Pozri sa na fotku nižšie a prečítaj si aj ďalšiu kapitolu.

6. Sakrálne skrýše

Sri Siva Subramaniya Swami je hinduistický chrám v Nadi. Jedno z mála miest mimo Indie, ktoré ponúkajú pohľad na dravidianskú architektúru. A aký pohľad! Inak, drevení bohovia sem pricestovali priamo z Indie, takisto ako umelci, ktorých dielo je táto farebná a pôsobivá budova.

Hinduistický chrám Mariamma v Suva je podobný. V júli a auguste je miestom pre najdôležitejšiu kultúrnu tradíciu na Fidži: firewalking, čiže chôdza po žeravom uhlí. Celý festival sleduje bohyňa, teda jej farebná drevená socha, aby mohla celý obrad požehnať.

7. Pôsobivé piesočné duny Sigatoka

Jedným z najúžasnejších prírodných atrakcií Fidži sú piesočné duny Sigatoka na pobreží Tichého oceánu ako súčasť Národného parku Sigatoka na pobreží rieky Sigatoka. Národným parkom je toto územie od roku 1989. Ak si pod výrazom „duny“ hneď predstavíš tie zlaté zo Sahary, tak na tento obraz rýchlo zabudni. Piesok je tu jemný a šedo-hnedý, zväčša pokrytý kríkmi alebo inými rastlinami. Formovali sa milióny rokov. Keďže periféria dún nie je úplne stabilná, občas sa na povrch prebijú ľudské kosti alebo prastará keramika. Z tohto miesta pochádzajú archeologické vykopávky až 2600 rokov staré.

8. Neskrotené Kadavu ostrovy

Kúsok divokej tváre Fidži. Je dobre známe medzi potápačmi, najmä vďaka útestu Great Astrolabe Reef. A právom. Okrem neskutočného podmorského sveta je očarujúce aj to, čo uvidíš hore. Dlhé piesočnaté pláže, chránené zátoky, kadavské papagáje, neuveriteľne zelené stromy

9. Príťažlivé pláže

Oslnivý piesok, dokonalé palmy, neskutočne modrá voda. Vo väčšine prípadov však ostrovy Fidži nedisponujú typickými plážami, aké má napríklad Havaj, Florida alebo Ibiza. Ide skôr o lagúny s plytkou vodou – áno, môže to byť obmedzujúce v niektorých hodinách dňa pre milovníkov vodných športov. Ten pohľad a atmosféra však vynahradí všetko. Väčšina záberov pláží Fiji na pohľadniciach a šetričoch obrazoviek pochádzajú z ostrovov Mamanuca alebo Yasawa, neďaleko od hlavného ostrova Viti Levu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.2/5 - (5 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.