Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Leteli sme do Kyjeva s Ukraine International

Leteli sme do Kyjeva s Ukraine International

Niektorí ľudia precestujú pol zemegule, a napokon zistia, že svoj rodný kraj alebo jeho susedné štáty ani poriadne nepoznajú. A preto si spoločne s nami položte otázku: koľkokrát za život ste boli na Ukrajine? My pred touto reportážou ani raz. A to bol dôvod, prečo sme sa to rozhodli zmeniť. Našli sme si výbornú letenku s Ukraine International, zašli na letisko do Viedne a nasadli do stroja Embraer-190 nasmerovaného do Kyjeva.

Reklama

DSC09243-min

Embraer E-190 je lietadlo brazílskej výroby. Celková kapacita udávaná výrobcom je 100 miest. Všetky sme ich nekontrolovali, ale malo by to sedieť 🙂

DSC09247-min

Let z Viedne do Kyjeva trvá hodinu a 55 minút. Priestor na sedenie je štandardne veľký. Presne taký, na aký sme v tejto triede zvyknutí…

DSC09250-min

Po zhruba dvoch hodinách dorážame do Kyjeva. Prvý dojem? Krásne a veľkolepé mesto. Majdan Nezaležnosti, kyjevské letisko, metro, múzeum Černobylu, Matka vlasti, chrám Sv. Sofie a mnoho ďalšieho tieto pocity ešte viac umocňujú.

Socha ukrajinska

Ak sa budete riadiť miestnymi mapami, tak zistíte, že s mierkou si tu veľkú hlavu nerobia – čo by v iných mestských mapách vyzeralo ako pár desiatok metrov, tu môže znamenať aj kilometer! A skoro všetky nápisy sú v azbuke, tak si pre istotu zoberte so sebou slovník.

Panorama Kievu

Je to skrátka mesto postavené vo veľkolepom sovietskom štýle. A tento fakt je cítiť absolútne všade. Či už cestujete mestskou hromadnou dopravou, alebo sa len tak prechádzate po meste.

Maidan

New York má Times Square, Praha Václavák a Kyjev má Majdan Nezaležnosti. Ak sa niečo dôležité v Kyjeve či na Ukrajine deje, tak sa to deje práve tu, na Námestí nezávislosti. Svoj názov získalo v roku 1991, po rozpade Sovietskeho zväzu, kedy Ukrajina získala svoju nezávislosť.

Namestie Kyjevu

Kyjevské metro tvoria tri linky a celková dĺžka dosahuje až 59 kilometrov. Bolo otvorené už v roku 1960 a ide o najstaršie metro na Ukrajine a tretie najstaršie v Sovietskom zväze. Len pozor na dvere, zatvárajú sa až príliš prudko! Ešte jedna zaujímavosť, jazdí sa tu na žetóny, môžete si ich zakúpiť v špeciálnych automatoch alebo priamo na pokladniach metra.

Metro v Kieve

Matka Vlasti je pre Ukrajincov niečo podobné, ako pre Američanov Socha Slobody. Napokon sú si blízke aj svojou výškou. Socha Slobody meria 93 metrov, Matka Vlasti dokonca 102 metrov! V podstavci tejto sochy sa nachádza múzeum, ktoré si tiež určite pozrite, dozviete sa mnoho z nedávnej histórie Ukrajiny.

Socha v Kyjeve

Jedlo v Kyjeve je pre ľudí zo západných krajín lacnejšou záležitosťou. Z miestnych špecialít si určite nenechajte ujsť boršč a mlyntzi, a z nápojov varený chlebový nápoj, tzv. kvas. Chutí podobne ako pivo, len bez alkoholu.

Jedlo v Kyjeve

Kyjev nám po pár prechádzkach potvrdil svoju prezývku. Je to mesto zlatých kupol.

DSC09353

DSC09357

DSC09325

Na ulici kúpite tie najnovšie modely hodiniek, a tušíte správne – všetky sú s istotou pravé!

DSC09364

Maršrutky sú zázračné autobusy. Jazdia už desiatky rokov a stále fungujú! Zastavia vám kdekoľvek, a vodičovi platíte ihneď pri vstupe. Ak náhodou nastúpite zadným vchodom, pošlite peniaze šoférovi cez cestujúcich – robia to tu tak všetci.

DSC09312-min

Pripomína nám to nejaké mesto. (Bratislava?)

DSC09330

Ukrajinci sú hrdí na svoju armádu. Jej vystavovanie je tu bežnou záležitosťou.

DSC09302

DSC09281

DSC09291

Námestie nezávislosti alebo Maidan Nezalezhnosti je veľkolepé aj naživo!

shutterstock_141771739-min

Aj Kyjev má svojho vlastného Čumila. Len tento má radšej kávu a nevykúka z kanála, ale má svoje čestné miesto na sedenie!

DSC09334

Keďže Ukraine International lieta aj do Prahy, rozhodli sme sa, že cestou naspäť skúsime práve túto linku. Stavili sme sa ešte v mestečku Ľvov a odtiaľ leteli do Prahy rovnakým lietadlom ako z Viedne.

Kyjeva

Síce len na krátko, ale určite nie poslednýkrát. Hlavné a najväčšie mesto Ukrajiny sme navštívili veľmi radi a sme radi, že sme to absolvovali práve s Ukraine International. Časy, kedy Slováci museli na Ukrajinu jazdiť autom a trávili dlhé hodiny za volantom sú preč. Overili sme si, že let z Viedne či Prahy je pohodlný a personál veľmi milý. Teší nás to o to viac, že Ukraine International ponúka aj najviac priamych spojení na Blízky Východ či do Ázie. A všetko za perfektné ceny. Prednedávnom sme tu napríklad mali Bangkok z Prahy za 389 eur, Colombo z Prahy za 349 eur alebo New York z Prahy za 399 eur. Nám sa podarilo letieť do Kyjeva za cenu 149 eur, navnadili sme aj vás?

 • Aká batožina je v základnej cene letenky Ukraine International Airlines?

  V základnej cene letenky Aeroflot je príručná batožina v maximálnych rozmeroch 55x40x20 cm do 7 kg a na dlhých letoch aj jedna osobná položka, čiže menšia taška do 5 kg. Na dlhých letoch a na vybraných trasách cena letenky obsahuje aj 1 kus alebo 2 kusy podpalubnej batožiny do 23 kg.

 • Čo všetko môže obsahovať moja príručná batožina?

  Príručná batožina prechádza cez bezpečnostnú kontrolu. Celkový objem tekutiny vrátane kozmetiky by nemal presiahnuť 100 ml. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj predpis od lekára so sebou. Viac informácií si môžete prečítať aj v článku o príručnej batožine.

 • Ako si môžem zakúpiť väčšiu batožinu k letenke od Ukraine International Airlines?

  Batožinu navyše si viete zakúpiť priamo pri rezervácii cez Pelikán.

  Spoločnosť UIA ponúka možnosť zakúpenia podpalubnej batožiny vo váhe do 23 kg s celkovým súčtom rozmerov do 158 cm za poplatok. Túto batožinu odovzdáte na odbavovacom pulte (check-in pult) ešte predtým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Batožinu teda už neberiete cez bezpečnostnú kontrolu a môžete v nej prevážať aj tekutiny vo väčšom množstve ako 100 ml (alkohol, drogéria, atď.).

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecké spoločnosti v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môžu zaúčtovať poplatok za prekročenie limitov.

 • Ako cestovať s dieťaťom leteckou spoločnosťou Ukraine International Airlines?

  Deti do 2 rokov nárok na batožinu nemajú. Preprava kočíka a detskej sedačky je bezplatná, avšak spoločnosť UIA určuje prísne podmienky prepravy týchto položiek, ktoré je potrebné prekonzultovať pred letom.

  Ak cestujete s dieťaťom, automaticky Vám vznikne nárok na prednostné vybavenie a prednostný nástup.

 • Ako rezervovať sedadlá u leteckej spoločnosti UIA?

  Výber preferovaného sedadla je spoplatnený. Rezervácia miesta je možná už od momentu zakúpenia letenky. V opačnom prípade Vám letecká spoločnosť priradí náhodne vybrané sedadlo.

 • Ako urobiť online check-in v UIA?

  Keď cestujete s UIA, nezabudnite na to, že online check-in je povinný. V opačnom prípade sa musíte zacheckovať pred odletom, priamo na letisku za poplatok. Okrem toho, ak palubný lístok nemáte vytlačený alebo stiahnutý do telefónu a dáte si ho vytlačiť na letisku, bude Vás to stáť 15 € za let. Online check.-in sa otvára 14 dní pred odletom.

 • Aké palubné občerstvenie je v cene letenky s Ukraine International Airlines?

  UIA ponúka teplé jedlo a nápoje bezplatne len na dlhých letoch.

 • Povoľujú UIA zmenu letenky?

  Aerolinky Ukraine International Airlines nepovoľujú zmenu údajov cestujúcich na letenke. Zmena mena na letenke je povolená iba v prípade, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši.

  Ak by ste chceli zmeniť dátum letu, letecká spoločnosť bude postupovať podľa podmienok, ktoré platia konkrétne pre Vašu rezerváciu.

 • Aké sú podmienky prepravy zvierat s aerolinkami UIA?

  Prepravu psov a mačiek UIA povoľuje za poplatok od 50 €.

   

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Dubaj s letenkami, 4*hotelom a raňajkami na 6 nocí za 850€ https://t.co/SxDnZ0OPAr #dovolenky8 hodín dozadu
NOVÝ TREND: o letenky v prémiovej ekonomickej triede je obrovský záujem. Vieme prečo https://t.co/anUrkPJezI #letenky11 hodín dozadu
Zjazdovky by sa mali v OP režime otvoriť od 11. decembra, hotely až po Vianociach https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky11 hodín dozadu
Lyžovačka na Slovensku a v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie? https://t.co/sWSoMO4dev #dovolenky11 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: aktuálne pravidlá, nový variant omikron a podmienky návratu na Slovensko https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky11 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky11 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky11 hodín dozadu
Ktoré aerolinky vyžadujú COVID test pred odletom? Kompletný zoznam pre Slovákov https://t.co/jAa4f1OerG #novinky11 hodín dozadu
Dnes je Medzinárodný deň civilného letectva. Pamätáte si ešte svoj prvý let? https://t.co/oxwnCLA1u2 #novinky1 deň dozadu
Po rokoch rekonštrukcií odhalil Londýn nový vzhľad hodín na veži Big Ben https://t.co/iw2gn1RiIt #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore