Nájdeš nás aj na:

Novinky

Koronavírus: Madridčania hrajú so susedmi balkónové Bingo

Koronavírus: Madridčania hrajú so susedmi balkónové Bingo

Je šesť hodín podvečer. Ak si niečo zo Španielska pamätám, tak to, že je to čas, kedy ľudia začínajú vychádzať von. Šesť hodín podvečer je jednoducho čas na sociálizáciu. Vraj tomu hovoria šťastná hodinka. Tí pracovitejší opúšťajú kancelárie, študenti zatvárajú knihy, poštárky a poštári zhasínajú svetlá. Ešte skôr ako sa vydajú domov, zastavia sa s priateľmi na tapas alebo cañas, najlepšie na obe z týchto miestnych dobrôt.

Reklama

No teraz sú podobne ako tie bratislavské, rímske, barcelonské či newyorské prázdne aj tie madridské ulice. V sobotu 28. marca bolo v Španielsku infikovaných 72 248 ľudí, píše Denník N. A v počte úmrtí láme Španielsko rekord. Prekonali Čínu a nemajú ďaleko od toho, aby prekročili prah úmrtnosti Talianska. Znie to hrozne, ja viem. Rekordy v počte úmrtí….

Šťastnú hodinku si vziať nenechajú

Svet sa trochu pozastavil, spomalil. Sme zavretí doma. Taliani si po večeroch na balkónoch spievajú, my Slováci a pol sveta tlieskame večer o ôsmej lekárom, ktorí zachraňujú chorých. Na sociálnych sieťach prijímame rôzne výzvy s toaletným papierom a starými fotografiami z detstva, fitness tréneri dávajú lekcie zadarmo online alebo dokonca na streche, ako ten v Seville. Aj ekonomický život v Madride, a s ním súvisiacu šťastnú hodinku, bolo nutné pre šírenie koronavírusu zastaviť. No nie každý si ju nechal vziať.

V bytovom komplexe v madridskej Hortaleze, severne od centra mesta, šťastná hodinka o šiestej večer pokračuje. Otvoria sa okná a balkóny, chvíľu sa susedia z protiľahlých domov len slušne rozprávajú a potom to vypukne. Začína sa Bingo, dámy a pánové!

V epicentre koronavírusu solidarita

Jednou zo zakladateliek balkónového Binga v epicentre koronavírusu v Španielsku, v Madride, je Cristina Pruenza, postgraduálna študentka madridského Instituto de Empresa. Prečo to robí? Pre pocit spolupatričnosti a solidarity, povedala pre magazín CN Traveler.

Jeden z obyvateľov vytlačil hromadu veľkých Bingo kariet, Cristina ich potom umiestnila v obálke do výťahu bytovky, aby si všetci, čo majú chuť, mohli zahrať. Iný sused, ten s prenikavým hlasom, bol zvolený za hlásateľa, po ostatných susedoch teda kričí čísla.

Bingo hrajú od pondelka do piatku, vždy o šiestej večer. Ešte než začnú hrať, vypočujú si pesničku, aby sa dostali do nálady, spievajú. Hra trvá približne 45 minút. Zapojlo sa do nej asi desať rodín, no z balkónov vykúka viac hláv, ostatní susedia sa prizerajú. Ak niekto vyhrá, spustí sa poriadny aplauz. A skončiť mienia až vtedy, keď budú môcť opäť slobodne vyjsť o šiestej do ulíc.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore