Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Key West na Floride už nechce viac veľké výletné lode, rozhodli obyvatelia

Key West na Floride už nechce viac veľké výletné lode, rozhodli obyvatelia

V deň prezidentských volieb v USA sa na floridskom ostrove Key West konalo aj referendum o zákaze veľkým výletnym lodiam. Drvivá väčšina obyvateľov zahlasovala za zákaz a po novom tak zaoceánske lode nebudú môcť viac kotviť v prístave. Je to krok, ktorý bude mať zásadný vplyv na životné prostredie a na budúcnosť plavieb po Karibiku, všíma si prestížny magazín Lonely Planet.

Reklama

Za zrušenie kotvenia výletných lodí na floridskom Key Weste hlasovalo 81% obyvateľov.

Narúšali ekosystém a ničili koralové útesy

Zákaz je reakciou na vplyv veľkých lodí na infraštruktúru a chúlostivý ekosystém Florida Keys. Myšlienku spraviť referendum a zrušiť obrovské výletné lode vnukol koronavírus. Ten totiž spôsobil úplne ochromenie výletných lodí, čo sa okamžite premietlo v zlepšení podmienok životného prostredia v okolí najjužnejšieho cípu Floridy.

Podľa miestnych médií výletné lode každoročne na Floride spôsobujú problémy domácim s kvalitou vody a tiež nenávratne poškodzujú koralové útesy v okolí a tým aj celý ekosystém na pobreží.

Pravidlá kotvenia zaoceánskych lodí v oblasti Key West sa tak prvýkrát po tridsiatich rokoch zmenia.

Čo to znamená pre budúcnosť karibských plavieb? Miami Herald uvádza, že 40 z 50 plavidiel, ktoré zvykli kotviť v oblasti Key West v roku 2019 dostane úplný zákaz – vrátane značiek ako Royal Caribbean, Disney Cruise Line a Carnival Cruise Line.

Akciové letenky do USA na rok 2021


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore