Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako skoro treba byť na letisku pred odletom?

Ako skoro treba byť na letisku pred odletom?

Cestovateľov by sme podľa príchodu na letisko mohli rozdeliť na dve skupiny. Na tých, ktorí pred odletom radšej vyčkávajú hodiny v studenej hale a tých, ktorí pravidelne dobiehajú na poslednú výzvu. Faktom ostáva, že nikto z nás nerád stráca čas. Ako skoro by ste teda mali byť na letisku pred odletom? Prinášame vám niekoľko základných pravidiel, ktoré vám pomôžu naplánovať si čas tak, aby sa pre vás lietanie nemuselo spájať so stresom.

Reklama

Na veľkosti letiska záleží

Existuje viacero faktorov, ktoré vám pomôžu naplánovať si správne váš príchod. Poprvé, je to veľkosť a zaneprázdnenosť letiska. Nepodceňujte to a pozrite si odporúčania vašej leteckej spoločnosti a jej check-in požiadavky.

Spoločnosť Delta napríklad uvádza minimálny čas pred odletom z Dublinu štyri hodiny a byť aspoň hodinu pred odletom vo vašom gate. To môže znieť zbytočne dramaticky i pre tých, ktorí zvyknú byť na letisku dostatočne skoro pred plánovaným odchodom. Treba si však uvedomiť, že napríklad v Spojených štátoch existuje len niekoľko letísk, ktoré poskytujú stránku predbežnej colnej ochrany, čo celý proces odbavenia komplikuje. Pasažieri teda musia prejsť colnou a imigračnou kontrolou pred odletom. Preto je dobré neignorovať rady vašej leteckej spoločnosti, ktorá na ne má určite dobrý dôvod.

Letíte v rámci jednej krajiny? Stačí hodina a pol

Čas príchodu na letisko môžete odhadnúť i podľa toho, v akom období letíte. Je to počas cestovatelskej sezóny? Je to víkendový alebo pracovný deň? Máte možnosť dostať sa do rýchlejšej fronty, vďaka prvej triede, alebo špeciálnemu statusu pasažiera? Cestujete sami či s rodinou? Koľko by vás stálo, ak by ste váš let zmeskali? Špeciálne tí, ktorým nevadí riskovať, by sa mali dopredu informovať o tom, nakoľko vás vaša letecká spoločnosť obmedzuje.

Najdôležitejšie je dopredu si naštudovať pravidlá, ktoré sa k vašej letenke viažu. Ak cestujete v rámci jednej krajiny z hlavného letiska, naplánujte si príchod na letisko aspoň 90 minút pred odletom. To v prípade, ak nemáte podpalubnú batožinu. Ak máte so sebou kufor, ktorý musíte odovzdať, radšej si pred domácim letom nechajte aspoň dve hodiny.  

Rozličné podmienky pre domáce a medzinárodné lety 

Pamätajte, že ak bola vaša batožina skontrolovaná, a nejde o špeciálne okolnosti (za ktoré sa nepokladá predĺžený pobyt v letiskovej kaviarni), lietadlo v rámci domáceho letu môže pokojne naštartovať i bez vás. Pri kontrole batožiny máte preto o dôvod naviac byť na letisku v predstihu. Rady, ktoré sa kľukatia pri čakaní na odbavenie môžu siahať nepredvídateľne ďaleko. Ak to nestíhate do štyridsiatich minút, ktoré sú zvyčajne stanovené na odbavenie batožiny pre domáce lety, s veľkou pravdepodobnosťou nestihnete včas ani samotný let. Pre malé regionálne letiská platí, že univerzálnymi 90 minútami v predstihu nič nepokazíte. Ak letíte iba s príručnou batožinou, hodina pred odletom by mala stačiť. Na medzinárodné lety však odporúčame tri hodiny pred odletom.

Letecké spoločnosti nemajú tendenciu odložiť let kvôli chýbajúcemu pasažierovi

Ak je vaša batožina na palube, pravdepodobnosť, že bez vás lietadlo neodletí, je v rámci medzinárodného letu väčšia. Ak sa však v gate neobjavíte ani po poslednej výzve, väčšina leteckých spoločností má skôr tendenciu vašu batožinu z podpalubia vytiahnuť, ako odložiť samotný let. Ak je lietadlo plné a vy sa neobjavíte v čase nástupu do lietadla, letecká spoločnosť môže vaše miesto pokojne odovzdať inému pasažierovi a vyradiť vás z letu bez akejkoľvek kompenzácie. Vtedy nezáleží na tom, či sú dvere lietadla ešte stále otvorené. Pamätajte, že lietadlo môže uzavrieť nástup na palubu už desať minút pred plánovaným odletom. Ak sa jeho kapacita naplnila, aj napriek tomu, že vy na palube nie ste, môže pokojne vzlietnuť. Počas vyťažených dní, ako sú národné sviatky, radšej pripočítajte k odporúčanému príchodu na letisko hodinu extra. 

Počas sviatkov si k príchodu prirátajte aspoň hodinu extra

Pravdepodobnosť zmeškať let sa pocas rušných dní zvyšuje niekoľkonásobne. Takisto i dĺžka radov, ktoré čakajú na odbavenie. Na jednom z najdôležitejších európskych dopravných uzlov, neveľkom letisku Berlin Tegel, napríklad minuloročná Veľká noc skončila fiaskom. Kvôli dlhým radom mnohí pasažieri zmeškali svoje lety. Letisko Berlin Tegel bolo postavené na odbavenie 12 miliónov pasažierov. Počas minulého roka muselo však bežne zvládať nápor až asi dvojnásobku cestovateľov. Preto nepodceňujte situáciu len preto, že sa letíte z veľkého mesta.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore