Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kde v Európe sa oplatí prenajať si auto a vyraziť na roadtrip

Prenájom auta je skvelým spôsobom ako objavovať i tie najmenej prebádané a turistami takmer nedotknuté miesta. Dovolí vám tiež počas ciest spomaliť a udať im vlastné tempo. Na druhej strane, vybrať sa autom do hlavného či turisticky preplneného mesta môže skončiť ako veľmi zlý nápad. V Európe ceny za prenájom auta variujú od krajiny ku krajine, od spoločnosti ku spoločnosti, od mesiaca k mesiacu.

Reklama

Zdroj fotografie – Drepicter / Shutterstock.com

Najlacnejšia firma v jednom štáte môže byť najdrahšia v inom. Zlatým pravidlom je si auto rezervovať tak skoro, ako sa len dá. Pred rezervovaním sa uistite, že máte na depozit dosť peňazí na karte. Debetné karty sú väčšinou neakceptovateľné a vlastník kreditnej karty by mal byť zároveň zapísaný ako hlavný vodič. Pred prebratím auta sa uistite, že všetky jeho vady, i najmenšie škrabance, sú zaznamenané. Urobte si fotografie všetkých strán auta. V prípade zrážky alebo nepatrného poškodenia auta, spôsobeného kontaktom s iným vozidlom, volajte vždy políciu. To je niekoľko základných pravidiel, ktorých by ste sa pri požičaní si auta mali držať. Anglická spoločnosť Skyscanner zverejnila na svojej stránke pred pár týždňami zoznam destinácií podľa ceny požičania si vozidla. V nasledujúcom článku vám prinášame prehľad, kde v Európe sa oplatí prenajať si auto a vyraziť na roadtrip.

Najdrahšou európskou destináciou na prenajatie auta je Veľká Británia

Británia si za požičanie auta účtuje najvyššie poplatky spomedzi tých najnavštevovanejších destinácií starého kontinentu. Cena za prenajatie na letisku London Heathrow sa za týždeň väčšinou pohybuje v rozmedzí 700 – 800 eur. Ak vás tento fakt neodradí, vyberte sa na jednu z mnohých objavných pestrofarebných ciest po ostrove. Jedným z tipov je napríklad grófstvo Yorkshire. Prejazdite sa storočiami temnej stredovekej minulosti, najmalebnejšími dedinkami a vodopádmi v severnom Anglicku. Vyberte sa po ceste Buttertubs Pass z Wensleydale do Swaledale, ktorá sa vo svojich krivkách točí ako had. Ďalej sa spustite cestou A59 z Harrogate a namierte si to do historického trhového mestečka Grassington predtým, ako sa vyberiete cestou späť k Aysgarth vodopádom. Ďalšou možnosťou, patriacou medzi tie najobľúbenejšie, je určite Severné Írsko a jeho pobrežná cesta. Severne od Belfastu objavte množstvo jaskýň, prejdite cez viacero mostov a brán, kým nezačnete strmo klesať a namierte si to do prístavu Ballintoy.

Pri návšteve Talianska sa vyhnite šoférovaniu vo väčších mestách

Vietor vo vlasoch, teplý vzduch, vôňa mora zmiešaná s vôňou citrusov a nekonečná sloboda. Aj tak môže vyzerať dovolenka v talianskych končinách. Ak sa na ňu dobre pripravíte. Spoločnosti prenajímajúce autá majú v Taliansku tendenciu ponúkať nízke ceny za prenájom na deň, následne nakopujúce ďalšie poplatky, vrátane poistiek, daní, príplatkov za vyzdvihnutie a vrátenie auta v inom meste a podobne. V Taliansku právo požaduje zakúpenie poistky v prípade škody spôsobenej nehodou a ochranu proti krádeži. Neprenajímajte si auto na dlhšiu dobu, ako to v skutočnosti potrebujete. Na výlet do najdôležitejších a najväčších talianskych miest sa vyberte radšej vlakom. Verejná doprava na týchto miestach funguje pomerne dobre a za lacný peniaz. Cesta, na ktorú sa skutočne oplatí vybrať autom, je v Taliansku bezpochyby snové Toskánsko. Dvojdňová cesta vás prevedie stredovekými mestami, umením a hroznovým pokladom vína Chianti. Ak máte chuť skôr na azúrové tóny mora, vyberte sa na cestu popri pobreží Amalfi.

V Španielsku sa vyberte po slnečnej Andalúzii, dotknutej arabskou kultúrou

Španielsko ponúka podľa spoločnosti Skyscanner najlepšie ceny za prenajatie auta na dobu jedného týždňa. Ceny, priateľské k rodinám, často zahŕňajú detskú sedačku alebo ďalšieho vodiča auta. Prenajatie auta v Španielsku sa skutočne oplatí, ak plánujete objavovať menej dostupné regióny, ako je Alpujarras, Rías Bajas, či oblasti v okolí Tarify či Cadizu. Ak sa chystáte autom napríklad do Madridu, pripravte sa na poriadne zápchy už od piatej rána. Rovnako i parkovanie predstavuje vo väčších mestách hotovú nočnú moru. Jednou z osvedčených roadtripov v Španielsku je určite ten po Andalúzii. Do Malagy to lieta takmer nepretržite, takže si len jednoducho v blízkosti letiska dopredu prenajmite auto a vyberte sa na dobrodružstvo. To môže predstavovať oddych na pláži Nerja, turistiku v Národnom parku Sierra Nevada, objavovanie pevností z 10. Storočia v Almeríi a najčistejšie vody pri plážach Cabo de Gata. Na svojej ceste si určite urobte zastávku i v meste, ktorým sa tiahne arabská kultúra či v pestrofarebnej Seville.

Prenajatie auta vo Francúzsku je drahý špás, avšak väčšinou stojí za to

Francúzsko má najlacnejšie ponuky na prenájom detskej sedačky, ktorého ceny sa môžu pohybovať už od siedmich eur, napríklad firmou Enterprise. Spoločnosti si tu tiež často účtujú najnižšie ponuky za ďalšieho vodiča auta. Pravdou však ostáva, že ak sa rozhodnete urobiť si dovolenku na štyroch prenajatých kolesách, môže vás to vyjsť i dvakrát viac ako v Nemecku či Španielsku. Francúzsko patrí pri požičaní vozidla medzi tie najdrahšie európske destinácie a na sedem dní vás takýto špás môže vyjsť i na dvesto až tristo eur, a to bez dodatočného poistenia. Avšak, scenéria, ktorá sa na týchto cestách ponúka je viac ako atraktívna. Najviac na blúdenie po francúzskych cestách láka provensálsky vzduch. Vyberte sa z mestečka Montpellier, cieliac k pobrežnému Nice. Ďalšou možnosťou je vyštartovať v Montpellier, smerom na severovýchod, zastavujúc vo vinohradníckom trojuholníku Arles, Avignon a Salon-de-Provence. Neopomeňte pritom malebnú dedinku na vrchole kopca Les-Baux-de-Provence. Severne od Avignonu zas leží Orange, dlhokánska známa destinácia surrealistických levanduľových polí.

Finančne nenáročný zážitok z nemeckých hradov a zámkov

Nemecko sa môže popýšiť jednou z najlepších kvalít ciest v Európe. Ak sa rozhodnete stráviť prázdniny na štyroch kolesách, vedzte, že Nemecku sa to naozaj oplatí. Základné ceny bez príplatkov sa pohybujú od osemdesiatich piatich eur za týždeň. Aj napriek tomu, že z prieskumu spoločnosti Skyscanner vyšlo Nemecko ako jedna z tých krajín, kde si za poistenie v prípade nehody poriadne priplatíte, možností je veľa a vy si môžete poistenie auta zabezpečiť i inou cestou ako priamo u prenajímateľa. Nemecko je výnimočne impozantné predovšetkým, keď príde na jeho hrady a zámky. Cesta severnými spolkovými krajinami ako je Bavorsko a Bádensko-Württembersko je prehliadkou architektonickej romantiky od Würzburskej rezidencie, rozľahlého paláca, ktorý vyniká impozantnou freskovou výmaľbou, pod ktorou sa môže podpísať napríklad významný taliansky maliar Giovanni Battista Tiepolo. Ďalšou malebnou stredovekou dedinkou, ktorá stojí za navštívenie je určite tá, zaváňajúca vínom – Tauberbischofsheim. Nasledujte rieku Tauber proti jej prúdu a dostanete sa do kúpeľného mestečka Bad Mergentheim, kde objavíte zámok Weikersheim, avšak ešte zaujímavejšou je opevnenie Rothenburg ob der Tauber, ktoré obkolesuje stredovekú mestskú panorámu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (2 votes)
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

  Hore