Nájdeš nás aj na:

Letenky

TOP 7 karnevalov, ktoré sa oplatí navštíviť počas zimy

Každú zimu usporadúvajú mestá po celom svete jedinečné karnevalové oslavy. Karnevaly sa tradične konajú pred obdobím pôstu, ktorý trvá až do Veľkej noci. Oslavujú sa vo viac ako 50 krajinách sveta, z ktorých každá má svoje vlastné jedinečné tradície. Oslavy sú zvyčajne sprevádzané veľkolepými sprievodmi, farebnými kostýmami, živou hudbou a slávnostným tancom. Môžu trvať dlhšie ako mesiac. My sme pre teba vybrali TOP karnevaly aj s letenkami, ktoré kraľujú tejto sezóne.

Reklama

Trinidad and Tobago Carnival, Trinidad

Karneval v Trinidade a Tobagu trvá dva dni a každoročne sa koná v pondelok a utorok pred Popolcovou stredou. Karneval v Trinidade je považovaný za najväčší v Karibiku a zvyčajne sa na ňom zúčastní viac ako 800 000 ľudí. Počiatky tohto karnevalu siahajú až do 18. storočia, kedy bolo toto územie kolonizované Francúzmi. Títo sem priniesli svoje kultúrne tradície a jazyk a jednou z tradícií boli práve súkromné ​​večierky a maškarné plesy. Africkí otroci mali zakázanú účasť na týchto oslavách, takže namiesto toho usporiadali vlastné večierky, ktoré sa nazývali „canboulay“. Spojením týchto dvoch udalostí nadobudol festival dnešnú podobu. Jeho veľkolepý 9 km dlhý sprievod začína v skorých ranných hodinách a končí až za úsvitu. Je sprevádzaný epickými kostýmami a tradičnou hudbou. V roku 2023 sa karneval uskutoční od 15. februára do 23. februára 2023.

Zdroj: Shutterstock, John de la Bastide

Karneval v Binche, Belgicko

Vo valónskom meste Binche sa každý rok koná festival, ktorý sem láka tisíce turistov z celého sveta. Táto udalosť sa zvyčajne usporadúva tri dni pred Popolcovou stredou a budúci rok bude trvať od 11. do 13. februára. Aj keď je presný pôvod karnevalu neistý, prvá písomná zmienka o ňom pochádza zo 14. storočia. V roku 2003 bol zapísaný do UNESCO ako majstrovské dielo ústneho a nehmotného dedičstva. Oslavy karnevalu vrcholia prehliadkou mužov oblečených v kostýmoch Gilles – francúzskych hudobníkov pochádzajúcich z Burgundska zo začiatku 15. storočia. Gilles nosia čierne, červené a žlté oblečenie, drevené topánky, veľké klobúky a voskové masky. Pochodujú ulicami za sprievodu bubnov a hádžu pomaranče divákom pred záverečným ohňostrojom.

Zdroj: Shutterstock

Viareggio karneval, Taliansko

V roku 2023 sa bude oslavovať 150. ročník karnevalových osláv vo Viareggiu. Cez víkendy medzi 4. februárom a 25. februárom sa bude konať šesť slávnostných sprievodov. Hlavnými protagonistami tohto karnevalu sú alegorické maškarné vozy, ktoré ironizujú aktuálnu politickú a kultúrnu situáciu. Prvý karnevalový sprievod vo Viareggio sa konal v roku 1873, kedy sa bohatí muži zo strednej triedy rozhodli zorganizovať prehliadku vozov ozdobených kvetinami. Niekoľko miestnych občanov sa potom na znak protestu rozhodlo obliecť si masky, aby dali najavo svoje odmietnutie vysokých daní, ktoré boli nútení platiť. Karneval vo Viareggiu priláka každý rok viac ako 500 000 divákov.

Zdroj: Shutterstock, marchesini62

Karneval Rio de Janeiro, Brazília

Rio de Janeiro je hostiteľom najslávnejšieho a najväčšieho karnevalu na svete. Oslavy v Riu, ktoré do obľúbeného prímorského mesta často priťahujú viac ako 2 milióny turistov, sú skutočne veľkolepou udalosťou. Po dvojročnej prestávke sa karneval bude v roku 2023 konať od 17. februára do 25. februára. Sprievod bude tradične sprevádzaný slávnym Samba Parade s množstvom tanečníkov oblečených v okázalých kostýmoch.

Zdroj: Shutterstock

Karneval Santa Cruz de Tenerife, Španielsko

Karneval Santa Cruz sa koná na Tenerife a každoročne privíta vyše 200 000 divákov. Oslavy v roku 2023 sa budú konať od 20. januára do 26. februára s témou „New York – mesto, ktoré nikdy nespí“. Jednou z najpopulárnejších udalostí je slávnostná voľba kráľovnej karnevalu. Na „karnevalový utorok“ sa pred oficiálnym ukončením osláv, koná veľkolepý sprievod nesúci „ducha“ karnevalu – sardinku, ktorá je v závere ceremónie zapálená.

Zdroj: Shutterstock, AldisToome

Karneval v Benátkach, Taliansko

Slávna karnevalová oslava v Benátkach sa koná od roku 1296 a tento rok sa bude konať od 4. februára do 21. februára 2023. Podujatie každoročne hostí sprievod lodí a svetelnú show na kanáli Rio di Cannaregio. Počas 10-dňovej oslavy sa koná niekoľko maškarných plesov, na ktorých si návštevníci obliekajú dobové kostýmy a masky za úsvitu. Veselie vrcholí vyhlásením najkrajšej masky na Námestí svätého Marka.

Zdroj: Shutterstock

Karneval Mardi Gras, New Orleans, USA

Mardi Gras deň pripadá na 21. februára 2023. Karnevalové oslavy sa však vždy začínajú už 6. januára, pri západe slnka a po ňom nasleduje týždňový program živých sprievodov a pouličných večierkov. New Orleans každý rok navštívi kvôli tejto udalosti takmer 1 milión divákov. Oslava je známa svojimi veľkolepými sprievodmi, kde sa na divákov hádžu korálky a mince zo slávnostných vozov obklopených pochodovými kapelami.

Zdroj: Shutterstoc,Tom Pumphret

Zdroj: Travel off Path

Akciové letenky do Talianska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore