Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zažite jazero Titicaca štyrikrát inak u domácich obyvateľov

Zažite jazero Titicaca štyrikrát inak u domácich obyvateľov

Starovekí ľudia, žijúci v Andách verili, že Titicaca je rodiskom Slnka. Zasadené medzi Peru a Bolíviou, predstavuje najväčšie jazero v Južnej Amerike a zároveň najvyššie položené jazero s obchodnou lodnou prepravou na svete. Jasné dni sú tu v kontraste s trpko chladnými nocami. Úchvatné, hlboké modré jazero Titicaca je zjednocujúcim, dlhoročným domovom starých národov hôr.

Dnes je región miestom rozpadajúcich sa katedrál, pustej vysočiny a šachovnicových polí, obklopených kopcami a vysokými andskými vrchmi. V tomto svete sa plodiny stále vysádzajú a zbierajú ručne, campesinos (farmári) nosia sandále, zrecyklované z pneumatík pre nákladné vozidlá, ženy pracujú v nazbieraných spodničkách a cylindroch a lamy tu stretnete ako krotké domáce zvieratá.

Cestovatelia, ktorí sa vyberú do okolia jazera Titicaca, majú na výber veľké množstvo alternatív. Od luxusných stredísk, až po zájazdy pre nenáročných cestovateľov s batohom. Pre tých, ktorí túžia po skutočnom kultúrnom zážitku, neexistuje lepšia možnosť ako tzv. Titicaca homestay. Ako hostia miestnej rodiny, získajú návštevníci fascinujúci pohľad na jedinečný spôsob života týchto očarujúcich domorodých ľudí. Ako hostia miestnej rodiny získate fascinujúci pohľad na jedinečný spôsob života týchto očarujúcich domorodých ľudí.

Ostrovy Uros

Urovia sú jedinečným domorodým národom, ktorý sa k jazeru Titicaca prisťahovali približne pred 3700 rokmi. V priebehu času sa zmiešali s neďalekým národom Aymara, kedy sa ich tradície a jazyky navzájom ovplyvnili. Vzhľadom na politickú neistotu v regióne, a predovšetkým s príchodom Inkov, si Urovia voči svojim nepriateľom vybudovali mobilné plávajúce mesto. Nanešťastie ich kolóniu Inkovia objavili a mnohých z nich nútili do otroctva. Dnes sú ich ostrovy jedným z najvýraznejších zážitkov v Peru. Avšak len niekoľko zo 60 ostrovov sú turistom na denné prehliadky prístupné.

Mnohé ďalšie ponúkajú prichýlenie cestujúcich v domácnostiach miestnych. Tak môžete zažiť každodenný život v ich komunite. So svojou hostiteľskou rodinou jete a spíte v ich hosťovskej izbe. Na práci nemáte viac, ako sledovanie vĺn, narážajúcich na trstinu. Vitajte v komunite, kde celkom zabudnete na stres moderného života. Obľúbenou hosťovskou rodinou je tu napríklad Uros Summa Paqari, známa svojou pohostinnosťou.

Ostrov Amantaní

Dychberúci výhľad na jazero, vrelá a priateľská pohostinnosť, pulzujúca nočná hudba a tanečné vystúpenia. To všetko môžete zažiť počas výletu na ostrov Amantaní. Návšteva lokálnej rodiny je chlebom a maslom tunajšieho turizmu, v rámci ktorej každý deň veľká komunitná iniciatíva rozdeľuje nových príchodzích do rôznych rodín. Návšteva ostrova býva súčasťou dvojdňového návštevy jazera Titicaca, začínajúc v meste Puno, možné je však si tento výlet zorganizovať i samostatne, na lodi, odchádzajúcej z prístavu. Jedlo tu zvykne byť skôr základné, zahŕňajúc lokálne produkty z ostrova, takže ak ste poriadny jedlík, prineste si so sebou nejaké občerstvenie.

Ostrov Taquile

Ďalším fascinujúcim miestom na lokálnu návštevu miestnych je ostrov Taquile, vzdialený len krátkou jazdou loďou od ostrova Amantaní. Prakticky všetky organizované prehliadky zahŕňajú noc na Amantaní, čo znamená, že prenocovanie na Taquile je príjemným zážitkom bez priveľa pobehujúcich turistov. Oslovte pracovníkov v prístave, ktorí vám pridelia miestnu rodinu, v ktorej dome následne strávite noc. Počas vášho pobytu na ostrove neprehliadnite prácu miestnych tkáčov, o ktorých sa hovorí, že vyrábajú niektoré z najlepších remeselných výrobkoch v Peru.

Llachon

Pre vskutku autentické chvíle navštívte miestnych obyvateľov na malebnom ostrove Llachon. V tejto malej komunite pri jazere Titicaca budete márne hľadať hotely. Svojich návštevníkov však obyvatelia v rámci turistickej iniciatívy pozývajú za skutočným komunitným zážitkom do svojich domovov. Dohodnúť si ho môžete jednoducho; oslovením miestnych, zabookovaním si svojho pobytu cez Puno travel agent, či dokonca cez AirBnB. Ktorýkoľvek spôsob si vyberiete, určite si so sebou vezmite aj nejaké zásoby. Zísť sa môže trebárs olej na varenie, toaletný papier, čerstvé ovocie, či darček pre vašu hosťovskú rodinu.

5 (100%) 7 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štvrtok, 23. máj 2019
15:04 | Na víno do Bordeaux? Letenka z Viedne ako víno za 55 eur.
12:49 | Edinburgh na jeseň za super ceny. Leť spiatočne za 73 eur.
10:45 | 139 eur za kompletný letecký pobyt v Ríme? Klikni a vyber si termín 15-17. júl.
9:58 | Pridáva sa aj lacná Barcelona v lete: Z Viedne tam aj späť od 53 eur.
9:35 | Voilá, Paríž v júni za málo peňazí! Letenky z Viedne od 43 eur!

Streda, 22. máj 2019
16:15 | Turkish Airlines majú novinku: Obnovia leteckú linku do Osaky!
1 2 3 42

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore