Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Boli sme v Istanbule – 1. časť

Bývalé hlavné mesto Byzancie a Osmanskej ríše ponúka svojim návštevníkom unikátny kozmopolitný mix. Jeho dominantami sú niekdajší najväčší kresťanský chrám sveta Hagia Sofia, Modrá mešita a Egyptský obelisk. V Istanbul však toho nájdete oveľa viac.

Reklama

Istanbul

Z letiska Atatürk do centra Istanbulu je veľmi dobrá dostupnosť metrom. Nemusíte teda platiť drahý taxík, ani vybavovať odvoz. Jediné riziko je, že vám automat na lístky môže zhltnúť peniaze, no inak je to úplne v poriadku: cestujete bez prestupu a informácie sú v anglickom jazyku. Ak sa zmierite s tým, že v metre bude pravdepodobne tlačenica, tak si cestu iste užijete.

Istanbul

Vystupujem na zastávke s názvom Aksaray. Tá je obklopená množstvom reštaurácií, obchodov a pouličných predajcov. Kráčam ku chrámu Hagia Sofia a snažím sa vybaviť si jeho obraz. Som presvedčený, že ho spoznám. No ak má človek iba letmú predstavu, tak ako aj ja, v tom prípade sa mu ľahko môže stať, že idúc okolo obrovskej mešity zapochybuje, či je to nie je ten hľadaný slávny chrám… Našťastie mám mapu.

Mešita ktorú míňam, nie je Hagia Sofia, no napriek tomu je bezpochybné, že by dokázala vyrozprávať príbehy staré stovky rokov. To tu môžeme povedať o väčšine budov. Nachádza sa tu množstvo starých  chrámov a historických budov a medzi nimi aj historická budova Istanbulskej Univerzity.

Istanbul

Cestou k turisticky najatraktívnejšej časti  mesta sa utvrdzujem, že sa nemám kde stratiť. Stačí ak pri stúpaní do kopca nasledujem koľaje električky. Tie ma tam dovedú. Zaujímavé je, že koľaje nevyužívajú len električky, ale aj nosiči obrovských nákladov, ktorí sú na nohách efektívnejší než na motorovom vozidle. Pravdepodobne to je zapríčinené nedostatočnou dopravnou infraštruktúrou vzhľadom na fakt, že Istanbul je (po čínskych veľkomestách) jedným z najľudnatejších miest sveta.

Istanbul

Problémy s navigáciou však prichádzajú, pretože som sa rozhodol vkročiť do Veľkého bazáru. Ten je totižto obrovským bludiskom. Nielenže všetky ulice vyzerajú rovnako, dokonca sa v stánkoch predáva aj rovnaký tovar. Väčšinou ide o klenotníctva, obchody s oblečením a kabelkami, alebo predajcov suvenírov. Celý bazár tvorí viac ako tritisíc obchodov, ktoré sa rozprestierajú na 61 uliciach, čo vytvára najväčší krytý bazár na svete.

Istanbul

Istanbul

Svetlou výnimkou v sortimente je však malé námestie, ukryté pred zrakmi väčšiny. Sám neviem ako som sa sem dostal, no sú tu len obchody s knihami, v strede lavičky a nad hlavou konáre stromov, ktoré poskytujú vítaný tieň pri čítaní. Bazár je síce bludisko a väčšinou nemám potuchy, kde som, no  vďaka navigačným tabuľkám nie je až tak zložité dostať sa z neho preč. Problémom však je, že nikdy neviete na ktorej strane bazáru sa ocitnete.

Istanbul

Istanbul

Našťastie som vyšiel v smere k turistickému centru, o čom svedčí aj zvýšené množstvo reštaurácií a barov. Tie lákajú zahraničnú klientelu nápismi v angličtine a profesionálnymi dohadzovačmi pred nimi. Ich prácou je presvedčiť vás, že ich podnik je ten najlepší v okolí a ide im to veľmi dobre. Dokonca aj mňa dostali. Mali pivo, wifi a záchod. So záchodmi je to paradox, pretože mesto Istanbul malo verejné záchody a pitnú vodu (s výnimkou Ríma) skôr než ktorékoľvek iné mesto v kontinentálnej Európe.

Istanbul

Odpočinutý sa vydávam na finálny úsek cesty k chrámu Hagia Sofia, no je ťažké odolať chrumkavo vyzerajúcej grilovanej kukurici, ktorú tu predávajú na ulici. Aspoň mám možnosť zistiť od predavača aký dlhý úsek cesty mi ešte zostáva ku Chrámu Božej Múdrosti. Vraj to je len päť minút cesty smerom dole brehom, a tak s kukuricou v ruke zvyšujem svoje tempo. Bolo to tak. Hagia Sofia sa predo mnou zjavila v celej svojej kráse. Pôvodne najväčšia kresťanská katedrála sveta je stále majestátna, aj napriek tomu, že od dobytia Konštantínopolu v roku 1453 slúžila ako moslimská mešita.

Istanbul

Obchádzam Hagiu Sofiu s vierou, že nájdem možnosť ako nahliadnuť do vnútra, uzrieť kúsok interiéru bez toho, aby som musel platiť drahé vstupné. Nedarí sa mi, no za to sa dostávam k obrovskému múru, pri ktorom je veľké množstvo ľudí. A tak nasledujem dav do vnútra cez majestátnu bránu. Chcem zistiť, kam títo ľudia smerujú.

Istanbul

Za bránou je nádherný park. Ľudia tu relaxujú na tráve, čítajú knihy, alebo piknikujú. Až asi o sto metrov ďalej som pochopil, že to nie je obyčajný park, ale že som v areáli paláca Topkapi. Tento palác kedysi slúžil ako politické, byrokratické a kultúrne centrum Osmanskej ríše, pričom sa do neho dostali len tí najlepší z najlepších, bez ohľadu na vieru či pôvod. To umožnilo udržovať expanziu a správu ríše po niekoľko storočí, a to až do konca I.Svetovej vojny. Palác v súčasnosti funguje ako múzeum. Presúvam sa k „susedke“, sídliacej naproti Chrámu Božej Múdrosti. Vyberám sa k Modrej Mešite.

Istanbul

Istanbul

Miluješ cestovanie? Sleduj Pelipecky aj facebooku :)


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore