Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Indie: zákaz medzinárodných letov do 31. januára

Cestovanie do Indie: zákaz medzinárodných letov do 31. januára

India predĺžila zákaz medzinárodných letov do 31. januára, oznámilo dnes tamojšie Generálne riaditeľstvo civilného letectva (DGCA). India mala zrušiť zákaz medzinárodných letov 31. decembra po deviatich mesiacoch obmedzení, no nestalo sa tak.

Reklama

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí tiež informuje, že od 25. novembra 2020 platia nové podmienky pri príchode do Indie. Povinnú karanténu možno najnovšie obísť platným RT-PCR testom. Kto nemá výsledok testu so sebou putuje na 7 dní do vládnej karantény (na vlastné náklady) a následne na ďalších 7 dní do domácej izolácie.

Výsledok testu je tiež potrebné naskenovať a vložiť na portál na posúdenie, zároveň s čestným vyhlásením o pravosti poskytnutého testu. Testom sa je potrebné preukázať aj priamo na letisku na vstupe do Indie, rovnako ako kópiou čestného vyhlásenia o pravosti poskytnutého testu. Pri prílete do Indie sa cestujúci podrobia skríningu telesnej teploty a predložia požadované dokumenty. 

Symptomatickí cestovatelia budú okamžite izolovaní a odvezení do karanténneho zariadenia. 

V prípade pozitívneho testu budú asymptomatickí pacienti, resp. pacienti s veľmi miernymi príznakmi ochorenia izolovaní v domácej karanténe alebo v príslušnom COVIDcentre – verejnom alebo súkromnom. Pacienti s výraznejšími príznakmi a v ťažších stavoch budú prijatí do príslušných liečebných zariadení. 

Podmienky pred príletom do Indie

Od 21. októbra 2020 je možné požiadať o všetky kategórie víz do Indie, s výnimkou turistických. Víza, ktorých platnosť bola pozastavená z dôvodu prijatia mimoriadnych opatrení opätovne vstupujú do platnosti, s výnimkou elektronických víz, turistických víz a víz za zdravotným účelom. V prípade rodinnej pohotovosti je možné požiadať príslušný indický zastupiteľský úrad o vydanie tzv. X-Misc víza s jediným vstupom. Takéto žiadosti budú posudzované individuálne.

Osoby cestujúce do Indie sú povinné vyplniť online formulár self-declaration minimálne 72 hodín pred plánovaným príletom. Negatívny COVID-19 test sa prikladá do formulára o udelenie výnimky zo štátnej karantény na rovnakej stránke. Jednotlivé zväzové štáty Indie môžu používať vlastné karanténne protokoly v súvislosti s lokálnou situáciou v príslušnom štáte. Detailné informácie o pandemickej situácii v Indii sú dostupné na stránke Ministerstva zdravotníctva a rodiny Indie.

Platné reštrikcie v krajine

Oblasti so zvýšeným počtom nakazených COVID-19 sú klasifikované ako containment zones, čo znamená kompletný zákaz vychádzania a nedostupnosť všetkých služieb, s výnimkou tých základných. Od 15. októbra 2020 sa v krajine postupne otvárajú školy, kiná a športoviská, v závislosti od prijatých opatrení jednotlivých spolkových vlád. V Dillí, ako aj vo viacerých spolkových štátoch, zostávajú školy, kultúrne pamiatky a múzeá, naďalej zatvorené a to až do 31. decembra 2020.

Pozemná a letecká preprava – Presuny hromadnou dopravou sú už plne dostupné, vo vybraných lokalitách je možné využiť ako vlakovú, tak aj autobusovú dopravu a premáva aj metro. Jednotlivé spolkové štáty Indie uplatňujú vlastné podmienky vstupu na svoje územie, ako aj režim nočného zákazu vychádzania. Vnútroštátne lety a lety cudzincov sa riadia doterajšími pravidlami. Naďalej je možné využívať služby spoločností Lufthansa, Air France, KLM a Air India.

Napriek zrušeným letom a karanténnym opatreniam sa domáci trh v Indii pomaly zotavuje. Svoje prvé domáce lety obnovila krajina 24. mája.

Podľa Telangana today Federácia združení indického cestovného ruchu a pohostinstva vyhlásila, že „turistický priemysel v Indii je v nedôvere a v šoku“. Pozastavenie komerčných letov kvôli globálnej pandémii koronavírusu je veľkým úderom pre turizmus v krajine. V roku 2018 tvoril turizmus viac ako 9 percent HDP krajiny. V roku 2016 podľa tamojšieho Ministerstva turizmu navštívilo Indiu 8,8 milióna zahraničných turistov. Najviac ich v danom roku prišlo z USA, Spojeného kráľovstva a Bangladéšu.

Zdroj informácií: simpleflying.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (+super letenky na sezónu!) https://t.co/OCs49vj40y #letenky8 hodiny dozadu
Letisko na Zanzibare už umožňuje antigénové testovanie pre cestujúcich letiacich s KLM https://t.co/tSvPRBXJME #novinky8 hodiny dozadu
Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky15 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky16 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky16 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky16 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky16 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky16 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky17 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky17 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore