Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

IATA začne testovať digitálny cestovný pas. Má uľahčiť bezpečné cestovanie

IATA začne testovať digitálny cestovný pas. Má uľahčiť bezpečné cestovanie

Globálna pandémia komplikuje cestovanie a vytvára otázniky, pokiaľ ide o bezpečnosť. Niekoľko štúdií už preukázalo, že lietanie je vďaka HEPA filtrom bezpečné. Viacero veľkých letísk po celom svete poskytuje možnosť testovania pred odletom, čím chcú prispieť k celkovej bezpečnosti pasažierov i zamestnancov. K snahám o naštartovanie cestovania s eliminovaným rizikom sa pridáva aj IATA. Pracuje na vytvorení globálneho zdravotného cestového pasu.

Reklama

Digitálny cestovný pas by mohol umožniť ľuďom lietať medzi mnohými destináciami a zároveň zabezpečiť všetky zdravotné a bezpečnostné opatrenia. Podľa organizácie IATA je dôležité mať presné informácie o zdravotnom stave pasažierov, aby sa vlády nebáli rozšírenia rizika nákazy ochorenia COVID-19, píše Lonely Planet. A presne to by mal zabezpečiť nový cestovný pas.

Fungovať by mal na báze mobilnej aplikácie, ktorá má byť efektívnym spôsobom presunu informácii medzi pasažiermi, vládou, aerolinkami a laboratóriami. Cestujúci by si v appke navyše mohli vždy skontrolovať platné opatrenia pre danú destináciu a nájsť si najbližšie miesto, kde sa môžu dať otestovať. Laboratóriá nahrajú výsledky do aplikácie jednotlivých cestujúcich a tí sa môžu následne takýmto spôsobom preukázať pri nástupe na lietadlo či pri kontrole na hraniciach.

Aplikácia by mala byť spustená pre testovanie koncom roka 2020 a následne by v roku 2021 mohla byť publikovaná pre verejnosť.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore