Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

EÚ vyradila Srbsko a Čiernu Horu zo zoznamu bezpečných krajín

EÚ vyradila Srbsko a Čiernu Horu zo zoznamu bezpečných krajín

Odporúčania Európskej únie k otváraniu a zatváraniu hraníc v súvislosti s cestovaním sa prehodnocujú každé dva týždne. Najnovšia správa hovorí, že EÚ sa rozhodla odstrániť Srbsko a Čiernu Horu z nezáväzného zoznamu bezpečných krajín. Urobila tak najmenej na dva týždne, teda do 30. júla z dôvodu zhoršenej epidemiologickej situácie.

Reklama

Opätovné otváranie vonkajších hraníc EÚ by sa malo diať na základe spoločného koordinovaného prístupu. Zoznam je pre členské štáty odporúčaním pri rozhodovaní, ktorým tretím krajinám otvoria svoje hranice.

Zoznam krajín, s ktorými EÚ odporúča otvoriť hranice

Úradníci Európskej únie pravidelne aktualizujú zoznam, ktorých občania budú môcť opäť cestovať do Európy. Pre nasledujúce dva týždne počítajú s turistami z Kanady, Austrálie a prípadne aj Číny, ale zatiaľ v zozname nezahŕňajú USA, Brazíliu a Rusko.

Zoznam schválených krajín sa sleduje a prehodnocuje každé dva týždne. Pravidlá o cestovaní sa majú uvoľňovať recipročne, teda že ak napríklad Európska únia uvoľní pravidlá pre Kanadu, urobí tak aj Kanada pre turistov z EÚ.

S týmito krajinami odporúča EÚ otvoriť hranice od 15. júla:

 • Austrália
 • Nový Zéland
 • Kanada
 • Južná Kórea
 • Japonsko
 • Thajsko
 • Gruzínsko
 • Maroko
 • Tunisko
 • Uruguaj
 • Rwanda
 • Alžírsko
 • Srbsko vyškrtnuté zo zoznamu 15. júla
 • Čierna Hora vyškrtnuté zo zoznamu 15. júla

Na zozname sa už 1. júla objavila aj Čína, mala by tiež zrušiť svoj recipročný zákaz cestovania do krajín EÚ.

Rozhodnutie o tom, kto môže navštíviť tú-ktorú krajinu, je v konečnom dôsledku na každom členskom štáte. Odporúčania nie sú povinné a 27 členských štátov sa musí formálne dohodnúť na kritériách použitých na zostavenie zoznamu navrhovaných „bezpečných“ krajín.

Slováci majú aktuálne otvorené hranice pre viac ako dvadsiatku krajín Európy. Znamená to, že po návrate z uvedených krajín už nemusíme absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu, ani test na COVID-19. Pred návštevou krajín Európy si však treba naštudovať aj konkrétne podmienky tej-ktorej krajiny. Niektorým štátom sme síce otvorili hranice, avšak z opačnej strany nemusíme mať zelenú. Zoznam krajín, ktoré môžeme bez problémov navštíviť nájdeš tu.

Slovenská vláda uviedla, že chce rešpektovať uvoľnenia hraníc Európskej únie a tieto odporúčania prijme ako záväzné.

 • Tento článok si môžete prečítať i uložiť na neskôr v NOVEJ APLIKÁCII PELIPECKY, kde sa automaticky aktualizuje. Budete tak mať čerstvé a horúce informácie z prvej ruky (funguje aj v offline režime)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Toto sú najkrajšie miesta na Slovensku (hrady, zámky a iné) https://t.co/IohwTYWATU #cestopisy15 hodín dozadu
TOP PONUKA: Luxusný wellness pobyt v 5* Kempinski na jeseň od 109€! https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky15 hodín dozadu
Šéfkuchár Gordon Ramsay hľadá mladých cestovateľov s vášňou pre varenie. Chystá dobrodružnú šou https://t.co/m3z6MPLKGv #novinky15 hodín dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste naše tipy na hotely https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky16 hodín dozadu
Budúcnosť bezemisného lietania? Airbus ukázal tri koncepty vodíkového lietadla https://t.co/EYgZFVfXTx18 hodín dozadu
Turisti v Abu Dhabi musia nosiť elektronické náramky. Kontrolujú dodržiavanie obmedzení https://t.co/o8iRkxeeUA18 hodín dozadu
Letisko Helsinki už používa psov na detekovanie COVID-19 u cestujúcich https://t.co/rccZPhhRIw #novinky18 hodín dozadu
Havaj sa opäť otvorí 15. októbra, stačí negatívny test. Letenky na budúci rok od 589€ https://t.co/suchMz0OPp #letenky19 hodín dozadu
Novinky na semafore, karanténa v Írsku aj Nórsku a exotika od októbra https://t.co/Ek57YTBNHx #novinky19 hodín dozadu
Exotický ostrov Réunion od neuveriteľných 299€! https://t.co/ILnQRrNuhR #letenky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore