Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Európska únia od 1. júla odporúča uvoľniť hranice s týmito 14 krajinami

Európska únia od 1. júla odporúča uvoľniť hranice s týmito 14 krajinami

Hranice Európskej únie by podľa odporúčania Európskej Komisie mohli byť od 1. júla otvorené bez prísnejších obmedzení aj pre občanov z tretích krajín. Opätovné otváranie vonkajších hraníc EÚ by sa malo diať na základe spoločného koordinovaného prístupu. Informuje o tom Lonely Planet.

Reklama

Zoznam krajín, s ktorými EÚ odporúča otvoriť hranice

Úradníci Európskej únie zostavili zoznam 14 krajín, ktorých občania budú môcť opäť cestovať do Európy. Počítajú s turistami z Kanady, Austrálie a prípadne aj Číny, ale zatiaľ v zozname nezahŕňajú USA, Brazíliu a Rusko.

Zoznam schválených krajín sa bude sledovať a prehodnocovať každé dva týždne. Pravidlá o cestovaní sa majú uvoľňovať recipročne, teda že ak napríklad Európska únia uvoľní pravidlá pre Kanadu, urobí tak aj Kanada pre turistov z EÚ.

S týmito krajinami sa už zrejme čoskoro budeme môcť recipročne navštíviť:

 • Austrália
 • Nový Zéland
 • Kanada
 • Južná Kórea
 • Japonsko
 • Thajsko
 • Gruzínsko
 • Maroko
 • Tunisko
 • Uruguaj
 • Srbsko
 • Rwanda
 • Alžírsko
 • Čierna Hora

Na zozname sa objaví aj Čína, ak zruší svoj recipročný zákaz cestovania do krajín EÚ.

Rozhodnutie o tom, kto môže navštíviť tú-ktorú krajinu, je v konečnom dôsledku na každom členskom štáte. Odporúčania nie sú povinné a 27 členských štátov sa musí formálne dohodnúť na kritériách použitých na zostavenie zoznamu navrhovaných „bezpečných“ krajín.

Slováci aktuálne otvorili hranice pre viac ako 20 krajín Európy. Znamená to, že po návrate z uvedených krajín už nemusíme absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu, ani test na COVID-19. Pred návštevou krajín Európy si však treba naštudovať aj konkrétne podmienky tej-ktorej krajiny. Niektorým štátom sme síce otvorili hranice, avšak z opačnej strany nemusíme mať zelenú. Zoznam krajín, ktoré môžeme bez problémov navštíviť nájdeš tu.

K uvoľňeniu hraníc v rámci krajín Európskej únie došlo 15. júna, do konca mesiaca by malo byť cestovanie v rámci schengenu opäť ako predtým. Jednotlivé krajiny si však upravujú pravidlá a vyhodnocujú, ktorých občanov si k sebe pustia a ktorých nie. Slovenská vláda uviedla, že chce rešpektovať uvoľnenia hraníc Európskej únie a tieto odporúčanie prijme ako záväzné.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Predĺžený víkend v auguste na Cypre v 3*hoteli za 259€ https://t.co/akaoHvd8l9 #dovolenky2 hodiny dozadu
Česko už nie je pre Slovincov bezpečné, cesta do Chorvátska s obmedzeniami https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky2 hodiny dozadu
Veľká Británia od 6. júla zruší povinnú karanténu pre turistov zo 75 krajín https://t.co/7ESrLIIWBM #novinky6 hodín dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník https://t.co/wADZn4OYHE #letenky6 hodín dozadu
PR manažér Pelikána: Zvykli sme si na lacné letenky. Zdražovanie je takmer isté https://t.co/WUARI1vYfF6 hodín dozadu
Kedy budeme môcť vycestovať do Thajska? Krajina je zatiaľ opatrná https://t.co/oO3mens3Xi6 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodín dozadu
Wizz Air už lieta do Abu Dhabi. Prvý let sa uskutočnil včera (FOTO) https://t.co/IECvpZB95f #novinky7 hodín dozadu
TOP letenky do 100€ s odletom na jeseň 2020 https://t.co/E9I6yV5qXG #letenky7 hodín dozadu
Spoločnosť Qatar Airways zavádza povinné štíty na tvár pre cestujúcich https://t.co/7uQlj7hLmM #novinky7 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore