Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najmilší zlodeji sú na Gibraltáre

Gibraltár sa stal najzaujímavejšou zástavkou nášho Eurotripu. V aute sme presedeli desiatky úmorných hodín v nemilosrdnom teple. Cestou sme zažili vyprahnutú španielsku púšť v regióne Andalúzia,  kde by sa človek nechcel ocitnúť bez auta, vody a peňazí. Čerpacích staníc pri diaľnici stále ubúdalo, prišlo mi to ako odpočítavanie do konca našej cesty. Bol ňou najjužnejší cíp španielskeho pobrežia. Míňali sme more skleníkov pri meste Alméria. Boli všade kam len oko dovidí. Keď sa v supermarkete pýtate samých seba z ktorej časti Španielska sú tieto paradajky, sú práve odtiaľto. Táto mega „továreň“ na ovocie a zeleninu sa rozprestiera na ploche 26,000 hektárov a táto gigantická záhrada je vidno dokonca aj z vesmíru. V lete tu teplota dosahuje aj viac ako 45 stupňov a preto v skleníkoch pracujú najmä imigranti z Afriky a východnej Európy. Je to najsuchšia a najteplejšia časť Európy, kde je v priemere viac ako 320 slnečných dní v roku.

Reklama

Gibraltár opice

Cesta pozdĺž pobrežia nás doviedla do Malagy, kde sme sa vykúpali v osviežujúcom ale studenom mori aj keď teplota vzduchu bola 35 stupňov. To znamená, že sa pomaly blížime k vodám atlantického oceánu, ktorého chladné prúdy sa miešajú s morskými prúdmi a niektoré sa dostanú až do Malagy. Naša cesta pokračovala ďalej pobrežím a konečne sa pred nami hrdo predviedli strmé svahy polostrova Gibraltár v celej svojej kráse. Pri pohľade naň som si nevedela predstaviť, ako sa môže bývať na tomto polostrove, keďže vyzerá ako jedna obrovská hora. Ale keď sa dostanete bližšie uvidíte tú obrovskú obytnú plochu, zaplnenú domčekmi, modernými ulicami a obchodmi.

Skleníky v Almérii

Prešli sme cez colnicu, kde nás poriadne skontrolovali a o pár minút sme sa oficiálne nachádzali na území Veľkej Británie. Vítala nás tradičná červená britská telefónna búdka.

telefónna búdka na Gibraltáre

Po prejdení štátnej hranice vedie chodník priamo cez runway letiska. Nikto z nás sa z niečím podobným pred tým nestretol, preto sme sa rozhodli si tu spraviť pár fotiek. Hneď sa za nami rozbehli policajti, nech tam nezavadziame, lebo o chvíľu bude pristávať lietadlo. Tak sme sa radšej vydali miestnym autobusom preskúmať turistické lákadlá Gibraltáru. Boli sme prekvapení, že Gibraltár je tak samostatný, napriek tomu, že je spojený pevninou so Španielskom. Majú vlastnú vládu a do konca vlastnú menu. Tak sa väčšina z nás sa odobrala do bankomatu vybrať pár z tých gibraltárskych libier, ale platiť sa tu dá aj tými britskými.

The Rock Gibraltár

Gibraltár je oficiálne britskou kolóniou strategického významu. Umožňuje mať kontrolu nad Gibraltársku úžinou a spravovať tak prechod zo stredozemného mora do Atlantického oceánu. Dnes žije Gibraltár hlavne z turizmu a celá hora je pretkaná turistickými chodníkmi a atrakciami pre turistov.

Opice na Gibraltáre

Nastúpili sme do lanovky, ktorá vedie na horu Gibraltáru prezývanú taktiež „The Rock“. Ako sme stúpali hore sa pred nami rozprestieral nádherný výhľad na celý polostrov. Vyšli sme z lanovky a zrazu mi akási malá ruka chlpatá siahla do ruksaku a vytiahla odtiaľ obal z keksíka.

Bola to malá opička, ktorá visela na zábradlí horného poschodia budovy lanovky. Vyzerala veľmi nevinne, že by si ju chcel človek zobrať domov a vložiť medzi „plyšáky“. No v tom sa ich objavilo viac a zoskočili na prílev nových turistov, čo pre nich znamenalo novú korisť. Samozrejme sme všetci vytasili fotoaparáty a fotili sme malé zlaté opičky, ktoré sa preplietali medzi ruksakmi turistov a brali všetko čo voňalo, chutilo alebo sa proste dalo zobrať. Opičky boli síce dotieravé, ale na Gibraltári platí nespochybniteľná zásada, že pokiaľ budú opice na Gibraltári, bude Gibraltár stále patriť Anglicku. Síce zatiaľ patrí skorej tým opiciam. Niektoré dali aj na polostrov doviesť.

The Rock Gibraltár

Po zážitku s opičkami sme pokračovali ďalej kľukatými uličkami a z každej strany sme si užívali nádherné výhľady. Chodník nás doviedol aj do múzea, ktoré sa skrýva vo vnútri skaly. Sú tam autentické exponáty bojov, ako Veľká Británia bojovala so španielmi o územie Gibraltáru. Figuríny majú nádherné uniformy a spolu so zbraňami, delami a tmavými chodbami sa môžeme preniesť do dávnej doby a prejsť po stopách vojakov, ktorí za Gibraltár bojovali. Na polostrove sa nachádza aj množstvo pevností, ktoré sú tiež otvorené pre návštevy turistov.

Gibraltár

Keď sme skončili s prehliadkou The rock, už nás poriadne boleli nohy, tak sme sa rozhodli zísť do mesta na zmrzlinu. Cestou nás ešte pozorovali naliehavé pohľady opičiek, ktoré sa dali pochopiť, ako: „Chcem tvoje jedlo!“, no nás už viac upútal pohľad na pobrežie Afriky, ktoré bolo neuveriteľne blízko od pevniny polostrova. Hrialo nás príjemné letné slnko a ovieval nás osviežujúci vánok, ktorý mi pripomenul, že sa potrebujem napiť vody. V predraženom „giftšope“, kde som si kúpila dve pohľadnice za 10eur a malú vodu za euro, tak som si povedala, že rozhadzovanie sa skončilo. Náladu som si napravila v jaskyni, do ktorej máte prístup v cene lístka do celého areálu. Kamenné útvary vytvárali spolu s farebným osvetlením pozoruhodné obrazce a aspoň sme boli chvíľku v úkryte pred slnkom.

Gibraltár

Na Gibraltári sme strávila veľmi príjemný deň. Nádherná príroda a zaujímavá história, z neho spravila unikátne miesto Európy, ktoré sa určite oplatí vidieť a zažiť na vlastnej koži.

Autor fotografií a videa: Dáša Králiková – Viac fotografií od našej redaktorky Dáši nájdeš TU

Páčil sa Ti článok? Sleduj Pelipecky na facebooku

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Spoznaj Bolognu. Máme letenky z Viedne od 84€! https://t.co/XCki1lMxtM #letenky52 minút dozadu
Panenská príroda aj nočná párty. Najkrajšie pláže Malty https://t.co/F2hnlD524O #cestopisy3 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Tunisko na 7 nocí s letenkami a luxusným 5*hotelom od 671€ https://t.co/Mj89ZPVlYP #dovolenky3 dni dozadu
Chceš zažiť autentické Španielsko? Leť do Zaragozy od 89€ https://t.co/QdxhNsncp6 #letenky3 dni dozadu
Krásna Menorka na jar od 84€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky3 dni dozadu
Malorka za výborné ceny z Viedne na jar aj leto od 100€! https://t.co/4cNYTOJczi #letenky3 dni dozadu
Miluješ Toskánsko? Pisa s letenkami od 63€! https://t.co/bIF2nJLJtb #letenky3 dni dozadu
Južná Afrika od 22. júna 2022 zrušila všetky covidové obmedzenia pri vstupe: https://t.co/skdFx1jL9w3 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore