Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Krížom, krážom Gibraltárom. Tipy na výlet

Krížom, krážom Gibraltárom. Tipy na výlet

Zámorské územie, ktoré aj keď sa nachádza v tesnej blízkosti Španielska, patrí Spojenému kráľovstvu. Španielsko bolo totižto prinútené prenechať ho v roku 1713, po prehratej vojne o španielske dedičstvo. Značnú časť územia tvorí skala, ktorá je najväčšou atrakciou a symbolom Gibraltáru.

Reklama

To najzaujímavejšie o Gibraltári

  • Nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova na mieste, ktoré je najbližšie k Afrike.
  • Jeho rozloha je iba 6,7 km².
  • Ide o jediné miesto v Európe, kde nájdeš voľne žijúce opice.
  • Nie je tu zdroj pitnej vody.
  • Neexistuje tu DPH.
  • Menou je Gibraltárska libra, ale platiť môžeš pokojne eurami, aj keď s nevýhodným kurzom.
Fotené ešte na území Španielska. Na fotke štátna hranica a v pozadí už Gibraltár.

Ako sa sem dostať?

Veľmi jednoducho. Autom alebo autobusovým spojom, ktorý končí v meste La Línea, následne sa dá prejsť cez hranice Gibraltáru pešo. Auto sa taktiež odporúča nechať v mestečku La Línea, nakoľko môže byť na Gibraltári problém zaparkovať.

Čo vidieť na Gibraltári?

Pristávacia dráha

Letisko na Gibraltári je samostatnou turistickou atrakciou. Pristávaciu a odletovú dráhu totižto križuje cesta pre autá a chodník pre chodcov. Ide taktiež o jedinú pevninovú cestu, ktorá sem vedie. Ak sa ti pošťastí a bude práve prilietať aleboodlietať lietadlo, budeš musieť jednoducho počkať, kým semafor zasvieti na zelenú. My sme to žiaľ nestihli, nakoľko v deň nášho výletu odlietali iba dve lietadlá, ale nabudúce si to rozhodne nenecháme újsť.

Výhľad na letiskovú dráhu z hory.

Hlavné námestie a staré mesto

Ak budeš mať čas, prechádzka starým mestom ti padne vhod. Nachádzajú sa tu obchodíky so suvenírmi, ale taktiež obchody bežných značiek. Na námestí sídli zopár barov, reštaurácií a fast foodov. Z vlastnej skúsenosti odporúčam útulný Tiki bar v ktorom sme si pochutnali na skvelých drinkoch. A vieš čo? Za barom bol Slovák, ostali sme celkom prekvapení.

Výlet na horu

Je spoplatnený. Na výber je viacero variant lístkov podľa toho, ktoré atrakcie chceš vidieť. Mám pocit, že ceny a trasy sa menia podľa toho, či je lanovka v prevádzke, pán za okienkom ti ale veľmi ochotne všetko vysvetlí a popíše jednotlivé trasy. (My sme v našom prípadne platili 7€/osoba za základné atrakcie.)

Ako sa dostať na horu?

Lanovkou: Tá nemusí z technických alebo poveternostných podmienok vždy premávať, obojsmerný lístok stojí 16£. Lanovka ťa vyvezie na samotný vrchol, odkiaľ si môžete vychutnať výhľad na celý Gibraltár. Zakúpiť si môžeš aj jednosmerný lístok, ktorý stojí 14£ a jednu cestu absolvovať pešo.

Taxi: Mnoho ľudí využilo možnosť nechať sa vyviesť taxíkom. Vlastným alebo zapožičaným autom sa na skalu nedostaneš, nakoľko tu majú zákaz autá so zahraničnými ŠPZ.

Pešo: Túto variantu sme zvolili my, nakoľko lanovka v daný deň nepremávala a som za to nakoniec veľmi rada. Bola to skvelá prechádzka, ktorá samozrejme dala občas zabrať, ale mali sme možnosť stráviť deň v prírode a kochať sa krásnym prostredím, niečo takéto by sme rozhodne nezažili, keby sme sa hore vyviezli lanovkou.

Trasa ktorú sme absolvovali začala pri Moorish Castle, pokračovala cez Windsor Suspensior Bridge až k hlavnej atrakcii našej trasy – Ape’s den, kde sa nachádzalo najviac opíc. Trasy sú dobre zaznačené aj na google mapách, čiže sa rozhodne nestratíš. Následne sme pokračovali v trase smerom nadol, až sme sa dostali na tzv. koniec Gibraltáru. Celá naša „túra“ trvala približne 3 hodiny.

Windsor Suspensior Bridge

Oddych na konci sveta

Na samotnom cípe Gibraltáru sa nachádza niekoľko monumentov, ktoré stoja za zmienku. Avšak ten božský pokoj, ktorý tu zažiješ, je omnoho lepší. Nájdeš tu: Trinity House Lighthouse, označený tzv. Europa point, kostol Shrine of Our lady of Europe a mešitu King Fahad Bin Abdulaziz Al Saud Mosques. A v diaľke zbadáš aj Afriku. Skvelé je, že z tohto konca sveta ide autobus naspäť priamo do centra mesta. Chodí v dobrých intervaloch a cena lístka je 2,40€.

Mešita
Trinity Lighthouse

Opice na Gibraltári

Legenda hovorí, že dokým budú opice na Gibraltári, dovtedy bude územie patriť Spojenému kráľovstvu, práve preto ich miestni rozmaznávajú. Dôsledkom je, že opice sú celkom doterné. Vytrhnú ti z ruky jedlo, tričko či tašku. Opice na hore sú naozajstným zážitkom, ale naozaj si treba rozmyslieť, ako sa k ním budeš správať. Niektoré sú pokojné a radi ti zapózujú na fotku, iné sú agresívne, niektoré ťa dokonca môžu prenasledovať. Nás sledovala jedna opica asi 10 minút a neustále som čakala kedy na mňa zaútočí. Tá istá mi totižto chcela potiahnuť kabelku. Určite si s nimi užiješ kopec zábavy a odfotíš vtipné fotky, ale treba byť naozaj opatrný.

Akciové letenky

Dúfam, že som ťa navnadila aspoň trochu na návštevu Gibraltáru, stačí ti naň jedeň deň a som si istá, že na tento výlet nezabudneš. A pozor na opice!


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PECKA DŇA: Veľká noc na Santorini? Letenka a hotel 249€ https://t.co/27D4dIMuwy2 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Veľká noc na Santorini s letenkami a hotelom 249€ https://t.co/27D4dIMuwy2 hodiny dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj 4 noci, platíš len 3 (špičkové hotely!) https://t.co/jVYgZ69JDa3 hodiny dozadu
Balkánsky bašavel: Limitovaná akcia s letenkami od 19€! https://t.co/yArfQP5MjW #európa #letenky5 hodín dozadu
Väčší komfort, viac zábavy. Premium Economy leteckej spoločnosti Iberia https://t.co/in6Msw4llL #tipy6 hodín dozadu
8 dôvodov, prečo letieť do USA so Singapore Airlines od 389€ https://t.co/f0iaRkdYGk #amerika #letenky7 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Viedne od 23€! https://t.co/T7jZpLQW5v #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky9 hodín dozadu
Poď na Sardíniu! Talianske Alghero so zľavou od 35€ https://t.co/7CVd3MNrDR #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky10 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 36€! https://t.co/rjr5AzMIPB #ázia #lacnéletenkyzbratislavy #letenky10 hodín dozadu
Slnečný a historický Cyprus s letenkou od 44€! https://t.co/XxY2DgPdvd #európa #letenky10 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore