Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Krížom, krážom Gibraltárom. Tipy, čo vidieť a ako sa sem dostať!

Krížom, krážom Gibraltárom. Tipy, čo vidieť a ako sa sem dostať!

Gibraltár. Zámorské územie, ktoré aj keď sa nachádza v tesnej blízkosti Španielska, patrí Spojenému kráľovstvu. Španielsko bolo totižto prinútené prenechať ho v roku 1713, po prehratej vojne o španielske dedičstvo. Značnú časť územia tvorí skala, ktorá je najväčšou atrakciou a symbolom Gibraltáru.

Reklama

Zaujímavosti o Gibraltári

 • Nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova na mieste, ktoré je najbližšie k Afrike.
 • Jeho rozloha je iba 6,7 km².
 • Ide o jediné miesto v Európe, kde nájdeš voľne žijúce opice.
 • Nie je tu zdroj pitnej vody.
 • Neexistuje tu DPH.
 • Menou je Gibraltárska libra, ale platiť môžeš pokojne eurami, aj keď s nevýhodným kurzom.
gibraltár a hraničný prechod
Fotené ešte na území Španielska. Na fotke štátna hranica a v pozadí už Gibraltár.

Ako sa dostať na Gibraltár?

Veľmi jednoducho. Autom alebo autobusovým spojom, ktorý končí v meste La Línea, následne sa dá prejsť cez hranice Gibraltáru pešo. Auto sa taktiež odporúča nechať v mestečku La Línea, nakoľko môže byť na Gibraltári problém zaparkovať.

letisko gibraltár

Čo vidieť na Gibraltári?

Pristávacia dráha je zážitok sám o sebe

Letisko na Gibraltári je samostatnou turistickou atrakciou. Pristávaciu a odletovú dráhu totižto križuje cesta pre autá a chodník pre chodcov. Ide taktiež o jedinú pevninovú cestu, ktorá sem vedie. Ak sa ti pošťastí a bude práve prilietať aleboodlietať lietadlo, budeš musieť jednoducho počkať, kým semafor zasvieti na zelenú. My sme to žiaľ nestihli, nakoľko v deň nášho výletu odlietali iba dve lietadlá, ale nabudúce si to rozhodne nenecháme újsť.

Hlavné námestie a staré mesto

Ak budeš mať čas, prechádzka starým mestom ti padne vhod. Nachádzajú sa tu obchodíky so suvenírmi, ale taktiež obchody bežných značiek. Na námestí sídli zopár barov, reštaurácií a fast foodov. Z vlastnej skúsenosti odporúčam útulný Tiki bar v ktorom sme si pochutnali na skvelých drinkoch. A vieš čo? Za barom bol Slovák, ostali sme celkom prekvapení.

Výlet na horu

Je spoplatnený. Na výber je viacero variant lístkov podľa toho, ktoré atrakcie chceš vidieť. Mám pocit, že ceny a trasy sa menia podľa toho, či je lanovka v prevádzke, pán za okienkom ti ale veľmi ochotne všetko vysvetlí a popíše jednotlivé trasy. (My sme v našom prípadne platili 7€/osoba za základné atrakcie.)

Ako sa dostať na horu?

Lanovkou: Tá nemusí z technických alebo poveternostných podmienok vždy premávať, obojsmerný lístok stojí 16£. Lanovka ťa vyvezie na samotný vrchol, odkiaľ si môžete vychutnať výhľad na celý Gibraltár. Zakúpiť si môžeš aj jednosmerný lístok, ktorý stojí 14£ a jednu cestu absolvovať pešo.

Taxi: Mnoho ľudí využilo možnosť nechať sa vyviesť taxíkom. Vlastným alebo zapožičaným autom sa na skalu nedostaneš, nakoľko tu majú zákaz autá so zahraničnými ŠPZ.

Pešo: Túto variantu sme zvolili my, nakoľko lanovka v daný deň nepremávala a som za to nakoniec veľmi rada. Bola to skvelá prechádzka, ktorá samozrejme dala občas zabrať, ale mali sme možnosť stráviť deň v prírode a kochať sa krásnym prostredím, niečo takéto by sme rozhodne nezažili, keby sme sa hore vyviezli lanovkou.

Trasa ktorú sme absolvovali začala pri Moorish Castle, pokračovala cez Windsor Suspensior Bridge až k hlavnej atrakcii našej trasy – Ape’s den, kde sa nachádzalo najviac opíc. Trasy sú dobre zaznačené aj na google mapách, čiže sa rozhodne nestratíš. Následne sme pokračovali v trase smerom nadol, až sme sa dostali na tzv. koniec Gibraltáru. Celá naša „túra“ trvala približne 3 hodiny.

Windsor Suspensior Bridge

Oddych na konci sveta

Na samotnom cípe Gibraltáru sa nachádza niekoľko monumentov, ktoré stoja za zmienku. Avšak ten božský pokoj, ktorý tu zažiješ, je omnoho lepší. Nájdeš tu: Trinity House Lighthouse, označený tzv. Europa point, kostol Shrine of Our lady of Europe a mešitu King Fahad Bin Abdulaziz Al Saud Mosques. A v diaľke zbadáš aj Afriku. Skvelé je, že z tohto konca sveta ide autobus naspäť priamo do centra mesta. Chodí v dobrých intervaloch a cena lístka je 2,40€.

Mešita

Trinity Lighthouse

Opice na Gibraltári

Legenda hovorí, že dokým budú opice na Gibraltári, dovtedy bude územie patriť Spojenému kráľovstvu, práve preto ich miestni rozmaznávajú. Dôsledkom je, že opice sú celkom doterné. Vytrhnú ti z ruky jedlo, tričko či tašku. Opice na hore sú naozajstným zážitkom, ale naozaj si treba rozmyslieť, ako sa k ním budeš správať. Niektoré sú pokojné a radi ti zapózujú na fotku, iné sú agresívne, niektoré ťa dokonca môžu prenasledovať. Nás sledovala jedna opica asi 10 minút a neustále som čakala kedy na mňa zaútočí. Tá istá mi totižto chcela potiahnuť kabelku. Určite si s nimi užiješ kopec zábavy a odfotíš vtipné fotky, ale treba byť naozaj opatrný.

hora a gibraltár

gibraltár a opice

Akciové letenky

Dúfam, že som ťa navnadila aspoň trochu na návštevu Gibraltáru, stačí ti naň jedeň deň a som si istá, že na tento výlet nezabudneš. A pozor na opice!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4/5 - (4 votes)
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Hore