Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Krížom, krážom Gibraltárom. Tipy na výlet

Krížom, krážom Gibraltárom. Tipy na výlet

Zámorské územie, ktoré aj keď sa nachádza v tesnej blízkosti Španielska, patrí Spojenému kráľovstvu. Španielsko bolo totižto prinútené prenechať ho v roku 1713, po prehratej vojne o španielske dedičstvo. Značnú časť územia tvorí skala, ktorá je najväčšou atrakciou a symbolom Gibraltáru.

Reklama

To najzaujímavejšie o Gibraltári

  • Nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova na mieste, ktoré je najbližšie k Afrike.
  • Jeho rozloha je iba 6,7 km².
  • Ide o jediné miesto v Európe, kde nájdeš voľne žijúce opice.
  • Nie je tu zdroj pitnej vody.
  • Neexistuje tu DPH.
  • Menou je Gibraltárska libra, ale platiť môžeš pokojne eurami, aj keď s nevýhodným kurzom.
Fotené ešte na území Španielska. Na fotke štátna hranica a v pozadí už Gibraltár.

Ako sa sem dostať?

Veľmi jednoducho. Autom alebo autobusovým spojom, ktorý končí v meste La Línea, následne sa dá prejsť cez hranice Gibraltáru pešo. Auto sa taktiež odporúča nechať v mestečku La Línea, nakoľko môže byť na Gibraltári problém zaparkovať.

Čo vidieť na Gibraltári?

Pristávacia dráha

Letisko na Gibraltári je samostatnou turistickou atrakciou. Pristávaciu a odletovú dráhu totižto križuje cesta pre autá a chodník pre chodcov. Ide taktiež o jedinú pevninovú cestu, ktorá sem vedie. Ak sa ti pošťastí a bude práve prilietať aleboodlietať lietadlo, budeš musieť jednoducho počkať, kým semafor zasvieti na zelenú. My sme to žiaľ nestihli, nakoľko v deň nášho výletu odlietali iba dve lietadlá, ale nabudúce si to rozhodne nenecháme újsť.

Výhľad na letiskovú dráhu z hory.

Hlavné námestie a staré mesto

Ak budeš mať čas, prechádzka starým mestom ti padne vhod. Nachádzajú sa tu obchodíky so suvenírmi, ale taktiež obchody bežných značiek. Na námestí sídli zopár barov, reštaurácií a fast foodov. Z vlastnej skúsenosti odporúčam útulný Tiki bar v ktorom sme si pochutnali na skvelých drinkoch. A vieš čo? Za barom bol Slovák, ostali sme celkom prekvapení.

Výlet na horu

Je spoplatnený. Na výber je viacero variant lístkov podľa toho, ktoré atrakcie chceš vidieť. Mám pocit, že ceny a trasy sa menia podľa toho, či je lanovka v prevádzke, pán za okienkom ti ale veľmi ochotne všetko vysvetlí a popíše jednotlivé trasy. (My sme v našom prípadne platili 7€/osoba za základné atrakcie.)

Ako sa dostať na horu?

Lanovkou: Tá nemusí z technických alebo poveternostných podmienok vždy premávať, obojsmerný lístok stojí 16£. Lanovka ťa vyvezie na samotný vrchol, odkiaľ si môžete vychutnať výhľad na celý Gibraltár. Zakúpiť si môžeš aj jednosmerný lístok, ktorý stojí 14£ a jednu cestu absolvovať pešo.

Taxi: Mnoho ľudí využilo možnosť nechať sa vyviesť taxíkom. Vlastným alebo zapožičaným autom sa na skalu nedostaneš, nakoľko tu majú zákaz autá so zahraničnými ŠPZ.

Pešo: Túto variantu sme zvolili my, nakoľko lanovka v daný deň nepremávala a som za to nakoniec veľmi rada. Bola to skvelá prechádzka, ktorá samozrejme dala občas zabrať, ale mali sme možnosť stráviť deň v prírode a kochať sa krásnym prostredím, niečo takéto by sme rozhodne nezažili, keby sme sa hore vyviezli lanovkou.

Trasa ktorú sme absolvovali začala pri Moorish Castle, pokračovala cez Windsor Suspensior Bridge až k hlavnej atrakcii našej trasy – Ape’s den, kde sa nachádzalo najviac opíc. Trasy sú dobre zaznačené aj na google mapách, čiže sa rozhodne nestratíš. Následne sme pokračovali v trase smerom nadol, až sme sa dostali na tzv. koniec Gibraltáru. Celá naša „túra“ trvala približne 3 hodiny.

Windsor Suspensior Bridge

Oddych na konci sveta

Na samotnom cípe Gibraltáru sa nachádza niekoľko monumentov, ktoré stoja za zmienku. Avšak ten božský pokoj, ktorý tu zažiješ, je omnoho lepší. Nájdeš tu: Trinity House Lighthouse, označený tzv. Europa point, kostol Shrine of Our lady of Europe a mešitu King Fahad Bin Abdulaziz Al Saud Mosques. A v diaľke zbadáš aj Afriku. Skvelé je, že z tohto konca sveta ide autobus naspäť priamo do centra mesta. Chodí v dobrých intervaloch a cena lístka je 2,40€.

Mešita
Trinity Lighthouse

Opice na Gibraltári

Legenda hovorí, že dokým budú opice na Gibraltári, dovtedy bude územie patriť Spojenému kráľovstvu, práve preto ich miestni rozmaznávajú. Dôsledkom je, že opice sú celkom doterné. Vytrhnú ti z ruky jedlo, tričko či tašku. Opice na hore sú naozajstným zážitkom, ale naozaj si treba rozmyslieť, ako sa k ním budeš správať. Niektoré sú pokojné a radi ti zapózujú na fotku, iné sú agresívne, niektoré ťa dokonca môžu prenasledovať. Nás sledovala jedna opica asi 10 minút a neustále som čakala kedy na mňa zaútočí. Tá istá mi totižto chcela potiahnuť kabelku. Určite si s nimi užiješ kopec zábavy a odfotíš vtipné fotky, ale treba byť naozaj opatrný.

Akciové letenky

Dúfam, že som ťa navnadila aspoň trochu na návštevu Gibraltáru, stačí ti naň jedeň deň a som si istá, že na tento výlet nezabudneš. A pozor na opice!

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines už vyžadujú na palube respirátor FFP2, Lufthanse stačí aj chirurgické rúško https://t.co/4eh3zGHq4D #novinky13 hodiny dozadu
Ujdi pred koronou do exotiky: Ostrov Svätého Martina z Viedne za 569€! https://t.co/kzHmaLgzP1 #letenky17 hodiny dozadu
Ako funguje testovanie na letiskách? Viedeň, Budapešť aj Praha ponúkajú PCR aj antigén test https://t.co/rqQsLcJPee #novinky18 hodiny dozadu
Čo je krajšie? Martinik či Guadeloupe? Super letenky Air France od 569€! https://t.co/vVwtEwIA5R #letenky19 hodiny dozadu
Rumunsko ruší karanténu pre zaočkovaných návštevníkov https://t.co/dzhNJr6O8f #novinky19 hodiny dozadu
Namiesto rúška treba respirátor. Skupina Lufthansa zaviedla nové pravidlo pre cestujúcich https://t.co/4eh3zGHq4D #novinky19 hodiny dozadu
Belgicko zakázalo nie nevyhnutné cezhraničné cestovanie až do 1. marca https://t.co/fX3OfT7m4T #novinky20 hodiny dozadu
Izrael do konca januára zatvára hranice a zakázal aj všetky lety https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky20 hodiny dozadu
Posledná šanca! Emirates bezplatne poisťujú už len tento týždeň. Nové poistenie je štedrejšie https://t.co/p2HgumuMD8 #letenky20 hodiny dozadu
Cestovanie do Nórska: treba test, avšak platí aj 10-dňová karanténa https://t.co/yPp5zT22iZ #novinky20 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore