Nájdeš nás aj na:

Novinky

Finnair po takmer 30 rokoch spúšťa lety nad severným pólom

Finnair po takmer 30 rokoch spúšťa lety nad severným pólom

V roku 1983 bola spoločnosť Finnair prvou leteckou spoločnosťou, ktorá lietala bez medzipristátia priamo z Európy do Japonska cez severný pól. Kvôli súčasnému uzavretiu ruského vzdušného priestoru, ktoré značne zasiahlo fínsku leteckú dopravu do Ázie, sa letecká spoločnosť Finnair rozhodla túto trasu opäť obnoviť.

Reklama

Uzavretie ruského vzdušného priestoru prinútilo niekoľkých európskych aj medzinárodných dopravcov hľadať alternatívne trasy. Pre lety medzi Európou a juhovýchodnou Áziou je to obzvlášť problematické, keďže Rusko bolo najfrekventovanejšou oblasťou.

Už dva týždne pred uzavretím ruského vzdušného priestoru sa fínska letecká spoločnosť Finnair pripravovala na obmedzenia a nakoniec prišla s riešením, ktoré predstavuje zmenu trasy do Ázie za polárnym kruhom. Svoj prvý „polárny expres“ zahájili 9. marca letom do japonského Tokia. Lietadlá tak štartujú z Helsínk k súostroviu Svalbard cez celý severný pól, Aljašku, Pacifik až k ostrovom Japonska. Cesta teraz trvá viac, ako 13 hodín a spotrebuje sa o 40 percent paliva viac.

Táto náročná trasa si vyžaduje aj iný typ lietadiel, ktoré sú prispôsobené ťažším poveternostným podmienkam. Preto sa fínski leteckí technici rozhodli vybrať práve Airbus A350, ktorého motory lepšie odolávajú masám studeného vzduchu.

Okrem polárnej trasy Finnair operuje svoje lety do východnej a juhovýchodnej Ázie cez Pobaltie, Poľsko, Slovenskú republiku, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a centrálnu Áziu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore