Nájdeš nás aj na:

Novinky

Fairbnb: Bude férová alternatíva rastúceho Airbnb fungovať?

Fairbnb: Bude férová alternatíva rastúceho Airbnb fungovať?

Airbnb, obľúbené medzi turistami, je čoraz viac obviňované z nárastu cien nájomného a narušenia charakteru miestnych štvrtí kvôli nadmernému využívaniu turistami. Princíp, na ktorom krátkodobé bývanie v bytoch funguje, je v rozpore s predstavou miestnych obyvateľov.

Reklama
Litva

Musí byť podnikanie tohto druhu náročné pre spoločnosť?

Ambiciózny projekt založený v Amsterdame tvrdí, že nie. Projekt sa nazýva Fairbnb a jeho snahou je prenastavenie modelu zdieľania bytov na krátku dobu tak, aby obohacovalo miestne komunity. Podľa spoluzakladateľa Fairbnb Sita Veracruza problémom bolo aj to, že sa spočiatku vôbec nedbalo na sociálny dopad cestovania. Teraz sa už zamerajú aj na znehodnocujúcu stránku turizmu voči komunitám. Nie len preto, že tento priemysel stúpa, ale najmä kvôli rozrastajúcemu sa turizmu v obytných oblastiach.

Benátky

Fairbnb buduje svoju udržateľnú alternatívu už tri roky. Má členov v Taliansku, Španielsku, Holandsku a Litve. Veľa času venovalo konzultáciám s Benátkami, Bolognou či Barcelonou. Hoci sa projekt ešte len pripravuje na registráciu hostiteľov, cvičenia na podporu budovania komunít prilákali viac ako 700 ľudí, ktorí chcú uviesť na zozname prenájmov svoje nehnuteľnosti.

Ako sa odlišuje Fairbnb od Airbnb?

Fairbnb sa od štandardného modelu odlišuje niekoľkými základnými faktormi. Poplatok za rezerváciu bude 15 percent, čo je podobné spôsobu fungovania Airbnb. Alternatívna verzia však polovicu týchto peňazí pošle späť do komunity, v ktorej sa byt nachádza. Peniaze budú použité na rôzne komunitné projekty, ako napríklad nekomerčné meetingové priestory, komunitné centrá alebo sociálne byty. Fairbnb hostia si budú môcť vybrať projekty, ktoré budú podporené práve z ich peňazí.

Barcelona

Aj alternatíva potrebuje kontrolu

Znie to sľubne. Aj tento udržateľnejší model by však mohol poškodiť mestá, ak by nekontrolovali, kde a v akom objeme krátkodobé byty fungujú. Fairbnb si je toho vedomé a verejne sa zaväzuje, že bude dodržiavať každé miestne právo a zdieľať všetky relevantné informácie s miestnymi orgánmi. To by znamenalo aj istý stupeň sebakontroly tam, kde lokálny dozor nestačí.

Takýto systém by priniesol veľkú zmenu, keďže v súčasnosti sú s Airbnb problémy práve pre nedodržiavanie pravidiel. Napríklad v Amsterdame namiesto 30 povolených nocí 41 percent miestnych Airbnb hostilo ľudí na viac ako 60 nocí.

Amsterdam

Hoci by sa mohlo zdať, že veriť súkromnej firme a jej vystupovaniu v prospech verejného blaha je naivné, Fairbnb nie je výhradne súkromná spoločnosť. Ide o neziskovú organizáciu, ktorú vlastnia a riadia ľudia s obmedzenou finančnou odmenou, s plánmi pripravenými pre tzv. „co-governance“ systém, v ktorom sa miestne komunity podieľajú na odštartovaní projektu.

zdroj: citylab.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore