Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Ako budú vyzerať Vianoce a Silvester 2020 v Európe?

Ako budú vyzerať Vianoce a Silvester 2020 v Európe?

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa vlády mnohých krajín naprieč Európou rozhodli obmedziť pohyb či otvorenie niektorých prevádzok a zaviesť iné bezpečnostné opatrenia. Niektoré z nich sa naopak rozhodli počas sviatkov na pár dní pravidlá povoliť. Ktoré krajiny majú vo svojom sviatočnom korona-režime jasno?

Reklama

Holandsko ide do tvrdého lockdownu

Premiér Mark Rutte vyhlásil, že Holandsko bude mať po dobu 5 týždňov prísny lockdown – od 15. decembra do 19. januára. Zatvoriť sa majú obchody, ktoré neposkytujú základné služby, kiná, kaderníctva či posilňovne. Obyvateľom odporúčajú zdržať sa cestovania, pokiaľ nie je nevyhnutné, do polovice marca 2021.

Obmedzenia budú mierne povolené počas troch vianočných sviatkov – domácnosti môžu privítať troch hostí (inak len dvoch), pričom deti do 13 rokov sa sem nerátajú. „Nebude to teraz, o týždeň ani o mesiac. S vakcínou bude však rok 2021 nádejou a svetlom na konci tunela,“ povedal holandský premiér.

Veľká Británia povoľuje dočasné cestovateľské bubliny

Veľká Británia zaviedla kvôli vianočným sviatkom krátke uvoľnenie reštrikcií. Medzi 23. – 27. decembrom (22. – 28. decembrom v Severnom Írsku) neplatia cestovateľské zákazy, ľudia sa môžu navštevovať a prespať u svojich blízkych. Počet ľudí v domácnosti je však predsalen obmedzený – na väčšine územia Británie sú to tri domácnosti, v Škótsku osem ľudí.

Vďaka týmto bublinám sa ľudia môžu stretnúť aj na verejných priestranstvách či bohoslužobných miestach, musia si však vybrať, s ktorými domácnosťami sa počas sviatkov stretnú. V skratke to znamená, že ak sa stretnú s určitými troma domácnosťami v jeden vianočný sviatok, musia sa stretnúť s tými istými ľuďmi aj nasledujúci sviatok. Domácnosti nemôžu návštevy kombinovať.

Od 16. decembra sa zatvárajú puby, reštaurácie okrem donášky a jedla so sebou, takisto väčšina interiérových zábavných služieb a športové štadióny zatvoria.

Taliansko bude mať počas sviatkov zákaz vychádzania

Premiér Giuseppe Conte upozornil obyvateľov Talianska, že majú očakávať „triezvejšie Vianoce, bez štedrovečerných stretnutí, objatí a bozkov“ píše BBC. Mnohé talianske regióny majú čiastočný lockdown, oznámené bolo tiež zakázané cestovanie medzi rôznymi regiónmi od 21. decembra do 6. januára.

Zakáz vychádzania bude platiť 25. decembra (Vianoce v krajine), 26. decembra a na Silvester. Platiť bude tiež nočný zákaz vychádzania od 22:00 do 5:00. Kostoly môžu ostať otvorené, vianočné trhy boli zrušené.

Francúzsko má prísne opatrenia

Francúzsko 15. decembra uvoľnilo lockdown, stále však platia prísne opatrenia. Opustenie domu s pádnym dôvodom, certifikátom na papieri alebo v telefóne, bolo dočasne tiež zrušené. Namiesto toho bude platiť zákaz vychádzania od 20:00 do 6:00, ktorý však nebude paltný na Štedrý večer. Na Silvestra platiť bude. Zatvorené sú bary, reštaurácie, divadlá a kiná.

Nemecko ide do tvrdého lockdownu, na Vianoce uvoľní stretnutia doma

V Nemecku sa zatvoria všetky obchody, ktoré nespadajú do základných potrieb ako aj školy od 16. decembra do 10. januára. V súčasnosti sa môžu stretávať maximálne dve domácnosti a zároveň maximálne 5 ľudí. Tento limit bude medzi 24. a 26. decembrom uvoľnený – jedna domácnosť môže pohostiť inú domácnosť so štyrmi ľuďmi. Malo by však ísť o blízkych príbuzných. Deti do 14 rokov sa do tohto počtu nerátajú.

Predaj vianočných stromčekov môže ostať otvorený. Väčšina hlavých vianočných trhov bola zrušená. Na Silvestra zrušili mestský ohňostroj.

Španielsko povoľuje limitované návštevy vrátane detí

Španielska vláda prijala súbor opatrení, ktoré budú platiť od 23. decembra do 6. januára. Zároveň platí, že regionálne útvary môžu v obmedzeniach pritvrdiť, pokiaľ to považujú za nevyhnutné.

V týchto dňoch budú môcť obyvatelia cestovať medzi regiónmi v prípade, že chcú navštíviť rodinu alebo priateľov. Stretnutia budú počas Štedrého večera, vianočných sviatkov a Silvestra obmedzené na 10 ľudí. Narozdiel od niektorých vyššie spomenutých krajín do tohto limitu spadajú aj deti. Aktuálny zákaz vychádzania bude na Štedrý večer a Silvester predĺžený do 1.30 hodiny ráno.

Vláda tiež odporúča, aby sa tradičný pochod pri príležitosti Sviatku troch kráľov 5. januára nekonal.

Rakúsko má aj naďalej nočný zákaz vychádzania

V Rakúsku sa od 7. decembra opäť otvorili obchody a prevádzky, ktoré neposkytujú základné služby. Rovnako sa otvorili aj múzeá a knižnice. Predbežne do 6. januára ostávajú zatvorené hotely pre turistické účely, reštaurácie a voľný pohyb je aj naďalej obmedzený medzi 20:00 a 6:00.

Od 24. decembra sú povolené individuálne druhy športov najmä lyžovanie.

Rusko izoluje seniorov

Moskva ohlásila nové reštrikcie, ktoré by mali byť platné do 15. januára. Reštaurácie a kaviarne musia zatvárať skôr, kiná a divadlá fungujú s 25-percentnou kapacitou. Obyvatelia nad 65 rokov sa musia izolovať.

 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky35 minút dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky45 minút dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky48 minút dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky2 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky2 hodiny dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy20 hodín dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky23 hodín dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc23 hodín dozadu
USA zrejme sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test 24 hodín pred odletom https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky24 hodín dozadu
Vodíkové technológie, príroda i gastronomické nebo. Navštívili sme slovenský pavilón na EXPO2020 https://t.co/FPsshE95KP #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore