Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Etiketa múzea – ktorých chýb by ste sa pri jeho návšteve mali vyvarovať

Kontemplujete nad akýmsi umeleckým dielom, chcete sa mu prizrieť bližšie a v tom vás z meditatívnej nálady vytrhne nepríjemné monotónne pípanie. Všetci sa dívajú len na vás a vy by ste sa najradšej prepadli pod zem. Alebo ešte hlbšie. Aby toho nebolo málo, príde vás upozorniť strážnik, že to lanko tam je z nejakého dôvodu. Alebo sa vám už stalo, že ste pri návšteve múzea narazili na niekoho, kto vás mimoriadne nahneval svojou nevychovanosťou? Múzejný priestor nie je nákupné centrum, ani ihrisko. I keď sa nám jeho nepísané pravidlá správania môžu zdať triviálne, určite je však dobré si ich pripomenúť a vyhnúť sa tak nepríjemným situáciám. Prečítajte si náš článok a o tom, ako vyzerá etiketa múzea – ktorých chýb by ste sa pri jeho návšteve mali vyvarovať.

Reklama

fascinovany-muz-v-muzeu

Ticho ako balzam pre dušu

Umelecky zážitok vám môže veľmi ľahko pokaziť konverzácia, ktorá patrí skôr do kaviarne o poschodie nižšie, než do výstavnej miestnosti. Deti, čo sa naháňajú a prekrikujú navzájom, to je pri návšteve tejto kultúrnej inštitúcie takisto bežná realita. Myslite na toto zlaté pravidlo a uvidíte, že si sami túto prechádzku históriou či výkladom umenia v tichu vychutnáte ešte viac.

chlapec-v-muzeu

Vezmite si so sebou len to nevyhnutné

Väčšina múzeí má pri vstupnej bráne umiestnené šatne. Zložte si tam svoj niekoľkokilový náklad, aby vás zbytočne neťahal k zemi. Okrem toho musíte pri vstupe do väčších múzeí prejsť bezpečnostnou kontrolou. Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému zdržiavaniu sa prehrabovaním vašich osobných vecí, radšej si ich do múzea vezmite minimum.

dievcata-s-mapou

Elegantne sa vyhnite tlačenici

Je to úsmev na tvári Mony Lisy alebo nie? Je vôbec na plátne zobrazená žena? Aj tieto otázky visia nezodpovedané nad kunsthistorickým svetom a ak sa ich budete snažiť zodpovedať na vlastné oči, vedzte, že v tom nebudete sami. Práve diela od notoricky známych maliarov lákajú hordy turistov, a tak sa poľahky ocitnete v miestnosti s desiatkami ďalších horlivých zvedavcov. Nežeňte sa bezhlavo dopredu a radšej si najprv takticky prezrite priestor. Väčšina ľudí si túži dielo vyfotiť, a tak v priestore na po stranách od neho nájdete toho kyslíka asi o čosi viac.

mona-lisa

 Zdroj fotografie – TheresaSc / Shutterstock.com

Nebráňte vo výhľade

Samozrejme, že sa po vystátí radu a zaplatení vstupného chcete dostať k vystaveným exponátom čo najbližšie. Po pár sekundách však poodstúpte o niekoľko krokov opäť dozadu, aby ste nebránili vo výhľade niekoho iného.

Telefonáty si nechajte na neskôr

Nikomu z nás nie je príjemné, keď v električke počúvame hlasný telefonický rozhovor o rodinnej anamnéze. V múzeu sa hlasitosť telefonátu vďaka priestoru ešte zväčšuje. Ak potrebujete s niekým ostať v kontakte, zvoľte radšej textové správy. V newyorskom Metropolitan Museum napríklad nemáte dovolené zdvihnúť svoj hovor ani na chodbe. Ak si chcete zavolať, musíte tak urobiť výhradne vo vestibule.

muz-s-telefonom

Na fotoaparáte si vypnite blesk

Ak sa prechádzate v múzeu, kde je dovolené fotiť exponáty, uistite sa, že váš blesk je vypnutý. Niektoré vystavené kúsky sú extrémne staré alebo citlivé a už tlmené galerijné svetlo pre nich môže byť príliš intenzívne.

Nemusíte mať zachytené úplne všetko

Nikdy si svoj kultúrny zážitok poriadne nevychutnáte, ak budete fotiť každý vystavený exponát či umelecké dielo. Vyberte si len tie, ktoré sa vám páčia najväčšmi, prípadne zachyťte meno umelca, ktorý vás zaujal, aby ste si ho mohli neskôr pozrieť. Túto informáciu však väčšinou nájdete na stránke múzea či v online katalógu.

fotografovanie-obrazov

Dávajte si pozor, kam kráčate

Lanká, čiary na zemi, elektronická ochrana či sklo. Bariér, ktoré nás majú držať od umeleckého diela či historického artefaktu je nemálo a mali by sme si na ne dávať pozor. Zobrať si na prehliadku selfie tyč vám síce môže zaručiť vašich pár minút virtuálnej slávy, no poľahky ňou môžete do niečoho či niekoho nešikovne vraziť.

ludia-v-muzeu

Nemajte pocit, že každé vystavené dielo vo vás musí niečo vyvolať

Jeden z najväčších mýtov pri návšteve múzeí je, že by nami každé vystavené dielo malo pohnúť a pri každom z nich by sme sa mali zastaviť aspoň na tri minúty. Niektoré výstavy pre nás môžu byť skutočným emocionálnym zážitkom, no nie je žiadnou chybou, ak z múzea odchádzame bez zažitej katarzie. Práve objavenie niečoho – a môže to byť jediný obraz – čo nám utkvie v pamäti na veľmi dlho, robí našu návštevu múzea zaujímavou.

zamysleny-muz-v-muzeu

S tým sendvičom ešte trošku počkajte

Väčšina múzeí dnes svojim návštevníkom ponúka bistro, kde sa po prechádzke môžu posilniť a občerstviť. Nikdy neviete, na čo sa vaša kola môže vyliať a okrem toho, kaviarničky a reštaurácie, ktoré múzeá či galérie prevádzkujú sú väčšinou dizajnovo veľmi zaujímavé, takže sa vám na ne do skončenia prehliadky určite oplatí počkať.

zeny-v-kaviarni

Držte plynulé tempo

Väčšina múzeí si vyžaduje istú rezkosť v chôdzi. Inak budete zdržiavať nielen ostatných, ale i seba. A pokojne sa môže stať, že pri čítaní všetkých popiskov v jedinej miestnosti strávite aj pol hodinu bez toho, aby ste si to uvedomili. Zvážte tiež využitie audio sprievodcu. Niektoré múzeá majú dokonca verejne prístupné aplikácie, takže nemusíte míňať peniaze na sprievodcu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore