Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Etiketa obliekania: Čo nosiť na prázdninách v Turecku

Územie Turecka patrí len z 3% do Európy, ostatok je súčasťou Ázie. Turecká kultúra je preto rôznorodou kombináciou prvkov východného Stredomoria, juhovýchodnej Európy, Kaukazu a tradícií strednej Ázie. Mnohé z týchto dielikov poskladala dokopy multietnická a multináboženská Osmanská ríša. V súčasnosti je Turecko skôr sekulárnou krajinou. Vo všeobecnosti tam teda nie sú stanovené žiadne obmedzenia v obliekaní. Existuje však zopár nepísaných pravidiel, ktoré by ste pred jeho návštevou ovládať mali. Spísali sme pre vás malú etiketu obliekania: Čo nosiť na prázdninách v Turecku.

Reklama

Čo si nosiť na prázdninách v Turecku

Turecko je kombináciou liberálneho a konzervatívneho štátu. Podobne ako nájdete vo veľkých mestách po celom svete špecifické, o čosi konzervatívnejšie štvrte, v Turecku narazíte na takýto typ regiónov. Ak nechcete vytŕčať z davu, nič nepokazíte, ak sa oblečiete skromne. Pri posedávaní v modernej štvrti či počas návštevy pláže v prímorskom mestečku si oblečte, na čo máte chuť. To je všeobecný úzus. Poďme sa však na etiketu obliekania v Turecku pozrieť trochu špecifickejšie.

Zdroj fotografie – Radiokafka / Shutterstock.com

Pri návšteve mesta

Vo veľkých mestách ako je Istanbul nájdete mnoho vibrujúcich a moderných štvrtí: Karaköy, Galata, Nişantaşı, Bebek alebo Arnavutköy. V obliekaní sú skôr slobodomyseľné, takže s tým, čo na seba, si lámať hlavu nemusíte. Nebuďte prekvapení, keď v nich budete míňať potetovaných hipsterov a ľudí oblečených do najnovších trendov. Tieto istanbulské susedstvá vyzerajú presne tak, ako v ktoromkoľvek európskom veľkomeste. Narazíte tu však i na tie konzervatívnejšie. Ak sa vo štvrti Fatih chcete vyhnúť dlhým a nepríjemným pohľadom, zvoľte radšej skromnejšiu verziu outfitu. Krátku sukňu a vysoké opätky si ušetrite na príjemnú večeru a drink v jednej z moderných susedstiev a na prehliadku mesta či pamiatok v časti Sultanahmet sa odejte do jednoduchších a ležérnych šiat. Ak sa vyberiete na výlet do okolia vnútrozemských regiónov Turecka, oblečte si niečo pohodlné a nie príliš vyzývavé a v prípade, že večer plánujete zamieriť do reštaurácie, zbaľte si i niečo štýlové.

Zdroj fotografie – Orlok / Shutterstock.com

Návšteva reštaurácie

V žiadnej reštaurácii od vás nebudú vyžadovať príliš formálne šaty. Na niektorých luxusnejších istanbulských miestach sa však od návštevníkov očakáva skôr ležérne elegantné oblečenie. Čoskoro zistíte, že Istanbul je plný štýlových ľudí s kúskami najnovších trendov, takže sa nebojte byť v obliekaní do baru či reštaurácie v módnych štvrtiach skutočne kreatívni.

Zdroj fotografie – Ozgur Guvenc / Shutterstock.com

Pri návšteve mešity

Pri návšteve mešity prejavte rešpekt tým, že si zakryjete stehná a ramená. Žena by si mala obliecť sukňu či šaty aspoň po kolená a pre prípad, že sa rozhodne počas návštevy mesta mešitu navštíviť, mať pri sebe sveter či šatku. Rovnako je to s vlasmi; zakryte si ich kapucňou alebo šatkou či šálom. Dôležité turistické miesta, ako je Modrá mešita, ponúkajú šatky pre menej pripravených návštevníkov.

Zdroj fotografie – vvoe / Shutterstock.com

Vidiecke oblasti

Vo vidieckych oblastiach Turecka zvyknú miestni privítať svojich návštevníkov takých, akí sú. Aj tu však bude lepšie, ak sa oblečiete do menej vyzývavých kúskov ako sú šortky, topy s rukávom a šaty či sukne po kolená. Vyhnete sa tak prípadným nekomfortným pohľadom. Ak chcete skutočne zapadnúť medzi miestne ženy, oblečte si tradičné şalvar nohavice a dlhé tričko.

Zdroj fotografie – Nejdet Duzen / Shutterstock.com

Pri mori a na pláži

Letné destinácie ako Bodrum, Antalya, İzmir, Ayvalık či Bozcaada sú v obliekaní najliberálnejšie. Oblečte si krátke šaty, bikiny, žabky alebo tielko na ramienka a určite nič nepokazíte. V týchto dovolenkových mestách vystavte svoju kožu počas horúcich dní pokojne na obdiv. Do reštaurácie sa vám zídu i tie krajšie kúsky z vašej garderóby a na pieskovú pláž v okolí týchto miest i ľahké letné topánky.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore