Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Máš chuť na inú letnú dovolenku? Poď do Estónska! Itinerár na 7 dní + tajné tipy

Máš chuť na inú letnú dovolenku? Poď do Estónska! Itinerár na 7 dní + tajné tipy

Estónsko je krajina nekonečných lesov, jazier a močiarov. Je to tiež krajina so zaujímavou históriou, ktorú vám pripomenú staré katedrály a hrady. Krajina s krásnymi plážami a v lete s dlhými dňami, ktoré vám dodajú veľa energie na objavovanie. Je jasné, že dovolenka v Estónsku nie je pre všetkých – nie je pre ľudí, ktorý majú radi kúpanie v aspoň 26 stupňovom mori a ani pre tých, ktorí si radi dajú niekoľko hodinové stúpanie s výživným prevýšením. Na druhú stranu sa jej určite potešia ľudia, ktorý majú radi prírodu, osviežujúcu vodu, históriu a baví ich poznávať nové, ešte nie celkom turistami opozerané, časti Európy.

Reklama

V riadkoch nižšie nájdete prehľad toho, čo môžete stihnúť za 7 dní v Estónsku a aj niečo naviac. Pokiaľ si teda niekto kladie otázku, či bude mať týždeň v Estónsku čo robiť, tak určite áno a bude mu ľúto, že nemôže ostať dlhšie. Tento itinerár sa hodí pre tých, ktorí na cestách chcú vidieť čo najviac, ale majú radi aj oddych a pohodu.

Deň 1: Kúpeľné mesto Pärnu

Prvý deň sme sa rozhodli spraviť taký oddychovejší, po skorom lete do Tallinnu (o 6:00). Po prílete do Tallinnu odporúčame požičanie auta, cesty sú v Estónsku vo vynikajúcom stave – radosť jazdiť, väčšinou sú nové a kde nie sú nové, tam sa na nových pracuje.

Pláž v Pärnu

Po požičaní auta sme sa vybrali na cestu do kúpeľného mesta Pärnu, cesta trvá cca 1 hodinu a 50 minút. Turistické itineráre označujú mesto Pärnu ako ultimátnu letnú destináciu, čo podľa fotiek tak nepochybne je, ale nás zastihol studený veterný  front, takže to bolo fajn počasie maximálne pre kitesurf. Pri prechádzke po meste Pärnu nevynechajte okrem známej piesočnatej pláže (ktorá je držiteľom označenia modrej vlajky) tiež drevený chodník, ktorý k pláži vedie, rytiersku ulicu (Rüütli street) s klasickými drevenými farebnými domami, Tallinnskú bránu (ktorej história siaha až do 17. storočia) a po prechádzke po parku (ktorý je hneď vedľa pláže) si dajte wellness v jednom z miestnych hotelov.

Deň 2: Tartu, Vastseliina a najvyšší vrch Pobaltia

Približne 180 kilometrov na východ od Pärnu sa nachádza druhé najväčšie mesto Estónska, univerzitné mesto Tartu. Tartu je najstarším mestom celého Pobaltia a hlavným cieľom mnohých turistov je najmä pre pozostatky gotickej katedrály z 13. storočia. Na kopci Toomemägi sa môžete poprechádzať pod jej masívnymi oblúkmi a dostanete sa aj na jej veže, odkiaľ si môžete užiť výhľad na katedrálu a na celé mesto (pokiaľ sem idete v lete, tak cez stromy uvidíte najmä vysoké veže okolitých kostolov a vyššie budovy, ale stojí to určite za to 🙂 ). Oddýchnuť si môžete tiež v parku, ktorý sa pri katedrále nachádza – nájdete tu pamätníky významných osobností spätých s históriou mesta a následne si môžete prehliadnuť neďaleké Staré mesto a dať si skvelú kávu a jedlo (Tartu je známe skvelým gastrom).

Tartu

Ďalšou zastávkou sú ruiny hradu a magické pútnické miesto vo Vastseliine. Vastseliina sa nachádza na juhovýchode krajiny a z Tartu sa k nej dostanete autom za približne 1 hodinu a 15 minút. Hrad vo Vastseliine vás očarí svojím pokojom a legendami (zjavenie kríža, spievajúce panny, víťazný šíp). Okrem toho je cieľom pútnikov, ktorí absolvujú púť cez celé Estónsko, od severného pobrežia krajiny až sem. Pokiaľ ste v tejto oblasti dlhšie a máte viac času, môžete si dať aj túru s počiatočným bodom práve na hrade Vastseliina (nájdete tu turistické značenie).

Neďaleko hradu (približne 20 km západne) sa nachádza najvyšší vrch celého Pobaltia Suur Munamägi 318 m.n.m. (Veľký vajcový vrch), na ktorom sa nachádza rozhľadňa s nádherným výhľadom na okolité husté a nekonečné lesy. Tajným tipom na návštevu v tomto regióne je aj neďaleká rozhľadňa v tvare bocianieho hniezda – Rõuge Ööbikuoru vaatetorn Pesapuu. V jej okolí sa nachádza jazero, turistické chodníky, oddychová drevená hojdačka a domy pripomínajúce pôvodné osídlenie.

Suur Munamägi

Deň 3: ostrov Saaremaa – Angla Windmill Park, Panga Cliff

Pokiaľ budete v Estónsku aspoň týždeň, určite sa vyberte na jeden z Estónskych ostrovov. Do úvahy prichádza malý a tradičný ostrov Kihnu, na ktorý sa dostanete trajektom z prístavu Munalaid, pričom na jeho preskúmanie by vám mal stačiť aj jednodňový výlet. Alternatívne sa môžete vybrať na jeden z väčších ostrovov Hiumaa alebo Saaremaa. My sme sa vybrali na rozlohou najväčší ostrov Saaremaa – dostanete sa sem trajektom z prístavu v meste Virtsu, ktorý vás odvezie na susedný ostrov Muhu a z neho už vedie cestný most na ostrov Saaremaa.

Trajekt chodí pravidelne cca každých 45 minút, odporúčame kúpiť si lístok bez presného času, ktorý môžete využiť na nástup počas celého dňa. Trajekt je super moderný, je v ňom aj reštaurácia, kde sa všetci po vyplávaní trajektu rozbehnú najesť – sú tam fajn ceny a veľký výber, ale treba sa ponáhľať – cesta trvá len 30 minút. Po príjazde na ostrov zamierte rovno na farmu s veternými mlynmi Angla Windmill Park, kde si pozriete tradičné estónske mlyny (do niektorých si aj vleziete), dozviete sa, aký je rozdiel medzi mlynom holandským a estónskym, na záver si môžete pozrieť múzeum, ktoré sa nachádza v dome pri parku a občerstvíte sa tradičným miestnym nápojom Kamou – chutí to podobne ako naše acidko (je to v podstate jedlo, ktoré sa dá piť).

Útes Panga

Ďalšou zastávkou je severné pobrežie ostrova – útes Panga. Z útesu si môžete užiť krásne výhľady na Baltské more, západ slnka, prípadne zliezť dole po lane a poprechádzať sa popri pobreží. Príroda je tu naozaj prekrásna a turistov tu pri troche šťastia ani nestretnete.

Akciové letenky do Estónska

Deň 4: Kuressaare, Sõrve, Mändjala rand

Kuressare je hlavným mestom ostrova, ktorému dominuje krásny episkopálny hrad – je to najzachovalejší hrad Pobaltia. Vo vnútri hradu nájdete múzeum ostrova Saaremaa, prípadne sa môžete len tak poprechádzať po hradbách a užiť si výhľady na okolie. Za hradom sa nachádza aj milá pláž, ktorú by ste tiež nemali vynechať. Kuressare má krásne centrum s príjemnými reštauráciami, kde si gurmáni prídu na svoje. Ak máte radi remeselné pivovary, môžete si objednať prehliadku pivovaru v Pöide. Prípadne si kúpte med od trhovníkov v centre (Saaremský med má vzhľadom na osobitnú prírodu a miestnu flóru špecifickú jemne mätovú chuť). V stánkoch na námestí neprehliadnite miestne drevené výrobky a ak si chcete ušetriť čas v Tallinne, tak odporúčam navštíviť aj podnikovú predajňu čokoládovne Kalev – nakúpite si tu skvelé estónske čokolády a iné cukrovinky za lepšie ceny ako v miestnych potravinách (určite vyskúšajte plnenú čokoládu s estónskym tradičným likérom Vana Tallinn).

Kuressaare

Najjužnejšiemu cípu ostrova dominuje maják Sõrve, z ktorého si užijete epický výhľad na okolité pobrežie a pri jasnom počasí uvidíte aj Lotyšsko vzdialené cca 36 kilometrov. Neďaleko majáku je malé múzeum venované najvýznamnejším majákom Estónska (v cene vstupného na maják).

Pokiaľ budete ubytovaní v Kuresaare alebo v jeho blízkosti, zastavte sa určite aj na dlhej piesočnej pláži Mändjala. K pláži vedú drevené chodníky cez borovicové lesy – jednoducho severské pláže, tie vždy chytia za srdce.

Deň 5: Kráter Kaali, hrad Maasi a hurá Tallinn

Piaty deň je posledný na ostrove, preto nemôžeme vynechať najikonickejšie miesto ostrova  Saaremaa, a to meteorický kráter nachádzajúci sa v dedine Kaali. Kráter má pre Estónsko veľký význam (svoje miesto má aj vo Fínskej mytológii), nazýva sa tiež posvätným jazerom, predpokladá sa, že sa tu vykonávali obrady a Kaali je preto poeticky nazývané ako miesto, kde slnko išlo odpočívať…  Určite si tu teda odpočiniete aj vy.

Pre všetkých, ktorí majú radi aj pivnú turistiku a nestihli si objednať ochutnávku v pivovare Pöide (toto pivo si inak kúpite vo väčšine supermarketov, tak netreba byť smutný) odporúčame navštíviť pivovar Pihtla (cca 11 km južne od mesta Kaali). Pivovar sa nachádza prakticky priamo v rodinnom dome pivovarníka, budete sa tam preto cítiť ako doma ????. Nájdete tu modernú degustačnú miestnosť a hlavne super remeselné pivo.

Hrad Maasi

Poslednou zastávkou na ostrove je zrúcanina hradu Maasi – vstup na vlastné riziko, ale hradby vyzerali relatívne stabilne. Je to miesto s veľmi pokojnou atmosférou a výhľadmi na okolitú prírodu, a keďže to nie je to hlavný turistický spot ostrova, budete tu mať priestor len pre seba a svoje myšlienky. Ak máte čas a chuť ďalej objavovať, zastavte sa po ceste na pevninu v skanzene na ostrove Muhu (Muhu museum) pri dedinke Koguva. Cestou na trajekt, smer estónska pevnina, ochutnajte Muhurito a kávu z estónskej pražiarne v streetfoodových stánkoch v dedinke Liiva. Ďalšiu noc už môžete stráviť v Tallinne.

Deň 6: vodopád Jägala, národný park Laahema, Ehalkivi

Predposledný deň preskúmame severovýchod Estónska. Prvou zastávkou je vodopád Jägala, ktorý sa nachádza len približne 30 minút jazdy od hlavného mesta. Toto miesto je populárne najmä pre domácich, ktorý sem chodia v lete na pikniky.

Vodopád Jägala

Ďalšou povinnou zastávkou pre všetkých milovníkov prírody je národný park Laahema. Práve v ňom budete mať jedinečnú možnosť užiť si typickú Estónsku krajinu, plnú brezových a borovicových lesov, močiarov a jazier. Príjemná je prechádzka po drevenom chodníku k rozhľadni Viru raba vaatetorn, z ktorej máte úchvatný výhľad na okolitú krajinu, ďalej pokračujte po zúženom chodníku na jeho koniec a odtiaľ sa už lesnou krajinou vrátite späť na začiatok trasy. Trasa je krátka, má približne 8 km, ale môžete si ju predĺžiť po rôznych turistických chodníkoch.

Národný park Laahema

Severovýchod Estónska je pomerne turisticky bohatý a určite si tam každý nájde to svoje… za všetko odporúčame najmä Narvu a jej hrad, hrad v Rakvere, prímorskú pevnosť Toolse, vodopád Valaste, priemyselné mestečko Kunda (to musíte proste navštíviť za každých okolností ????) a najväčší ľadovcový balvan Ehalkivi – ľadovcové balvany boli v minulosti symbolom národnej identity a dodnes sú pre Estóncov srdcovou záležitosťou. Konkrétne balvan Ehalkivi je najväčším balvanom svojho druhu v severnej Európe. V lete môžete mať problém dostať sa do jeho bezprostrednej blízkosti, keďže zem je premočená a bažinatá, ak máte gumáky žiaden problém.

Večer už zbehnite na pivo do pivovaru Põhjala v Talline, čaká Vás asi najlepší pivovar v Estónsku a brutálna atmosféra starého prístavu.

Deň 7: Tallinn

Samozrejme nemôžete vynechať hlavné mesto. Je destináciou, v ktorej môžete spoznávať históriu i kultúru a zároveň si oddýchnuť. Jeho poznávacím znamením sú stredoveké uličky a staroveké kostoly. Pozrite si nášho sprievodcu s tipmi, čo v Tallinne nevynechať.

Článok pre Pelipecky napísala Zuzana Vavreková, Instagram: @lekvos.
Zdroj foto v texte: Archív Zuzany Vavrekovej.
Zdroj úvodnej foto: Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (9 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore