Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tallinn od A po Z: Sprievodca top miestami a užitočnými tipmi

Tallinn od A po Z: Sprievodca top miestami a užitočnými tipmi

Tallinn je dnes hrdým európskym mestom s dostatkom lákadiel na to, aby zaujal cesovateľov z celého sveta. Hlavné mesto Estónska je destinácia, v ktorej môžeš spoznávať históriu i kultúru a zároveň si oddýchnuť. Jeho poznávacím znamením sú stredoveké uličky a staroveké kostoly. Páčiť sa bude určite aj tvojmu foťáku. Gastro-scéna tiež nie je na zahodenie a bonusom je, že sa nemusíš pri každej pamiatke pretekať s davom turistov.

Reklama

Vedel(a) si o Tallinne, že…?

 • Pod Starým mestom sa nachádza labyrint tunelov zo 17. storočia. Počas 2. svetovej vojny boli používané ako skladisko pre bomby, široká verejnosť o nich však nevedela. V roku 2010 bolo pre ľudí otvorených 380 chodieb.
 • Najvyššou budovou nielen v Tallinne, ale v celom Estónsku, je Teletorn, televízna veža. Týči sa do výšky 314 metrov.
 • Názov mesta je údajne odvodený od slov taani linnus, čo v preklade znamená „dánsky hrad“.

Akciové letenky

Čo v Tallinne nesmieš vynechať?

Stredoveké Staré mesto

Dláždené chodníčky a tematické reštaurácie ťa prenesú v čase rovno do 15. storočia. Domy starých obchodníkov s vyzdobenými fasádami, stredoveké nádvoria a nekonečné schody vedúce ku krásnym výhľadom na červené strechy mesta fakt stoja za to. Staré mesto Tallinnu sa často označuje za najkrajšie stredoveké mesto v Európe. Úzke uličky sú plné unikátnej architektúry a kultúry. Centrum mesta je obklopené pôvodnými stredovekými múrmi. Radničné námestie je živým trhoviskom, ktoré žiari najmä v čase Vianoc. Nájdeš tu aj najstaršiu fungujúcu lekáreň v Európe, ktorá bola otvorená v roku 1422.

Kostoly

Podľa niektorých zdrojov je Estónsko považované za jednu z najmenej nábožensky založených krajín na svete. História náboženských tradícií je však v skutočnosti v Estónsku bohatá. Tallinn osobitne je domovom fascinujúcich kostolov a katedrál. Najdôležitejším z nich je hádam Kostol svätého Olafa, ktorý je zároveň najväčšou stredovekou budovou v meste. Pomenovaný je podľa nórskeho kráľa. Veža kostola poskytuj krásny výhľad na mesto. Ďalším kostolom, ktorý stojí za zmienku, je Oleviste, kedysi najvyššia budova v stredovekej Európe. Gotická katderála svätej Márie je najstaršou katedrálou v Tallinne.

Park od Petra

Asi 2 kilometre na východ od Starého mesta sa rozprestiera krásny park, ktorý je miestnym obľúbeným kúskom zelene. Spolu s barokovým palácom Kadriorg ho dal postaviť cár Peter Veľký svojej žene Kataríne. Zdobia ho obrovské duby a gaštany, nájdeš tu tiež romantický rybníček a záhrady. Do parku sa môžeš vydať ja za kultúrou, keďže sa tu nachádza niekoľko múzeí vrátane Estónskeho múzea umenia, Kadriorgského múzea umenia a múzea Mikkeli.

Jedlo, mňam!

Kuchyňa v Tallinne je ovplyvnená takzvanou novou severskou kuchyňou, trendom, ktorý dáva dôraz na čisté a sezónne chute severu. Tradičnými jedlami sú napríklad leivasupp – chlebová polievka, mannavaht – akási krémová kaša s ovocím a populárny je aj tmavý ražný chlieb. Výlet v Tallinne sa nesie v znamení kvalitných reštaurácií, ktoré okrem typických jedál ponúkajú aj fúziu celého sveta. Menu v niektorých miestnych reštauráciách pozostáva z rôznych verzií jedál z jednoduchých prísad. Korene tejto podoby estónskeho jedla siahajú do histórie, kedy množstvo Estónčanov pracovalo na poliach pre svojich pánov a sýta strava ich musela udržať na nohách dlhé dni.

TOP múzeá

Ďalším miestom, ktoré by si nemal(a) vynechať, je miestne open-air múzeum, teda skanzen. Architektonický komplex pozostávajúci z asi 80 historických estónskych budov je celodennou zábavou pre celú rodinu. Domčeky sem boli dopravené z rôznych častí krajiny, takže reprezentujú pestrosť regiónov Estónska. Zamestnanci v historických kostýmoch predvádzajú historické aktivity medzi drevenými farmárskymi domčekmi a veternými mlynmi.

Kumu je hlavnou budovou Estónskeho múzea umenia a najväčšou výstavou v Estónsku. Trvalá expozícia reprezentuje estónske umenie od 18. storočia a dočasné expozície sa zameriavajú na medzinárodné a súčasné umenie.

História krajiny je zachytená v Múzeu estónskej histórie vo Veľke cechovej hale z 15. storočia. Múzeum ti priblíži nielen štýl života na tomto mieste v minulosti, ale aj spôsob, akým Estónčania obchodovali. Niektoré časti exhibícií sú interaktívne, takže zaujmú aj tých najmenších.

Hromadná doprava

Verejná hromadná doprava v Tallinne funguje zväčša v časoch od 6:00 do 23:00. Využiť môžeš autobusy, trolejbusy a električky.

 • Hodinový lístok: 1.50€ 
 • Celodenný lístok: 4.50€ 
 • Trojdňový lístok: 7.50€ 
 • Päťdňový lístok: 9€ 
 • Mesačný lístok: 30€ 
 • Zakúpiť si môžeš aj Tallinn kartu, v ktorej máš okrem dopravy napríklad niektoré múzeá zdarma.

Počasie

Tallinn má mierne prímorskú klímu, s najslnečnejšími mesiacmi spravidla máj, jún a júl a najchladnejším februárom.

Dá sa v Tallinne kúpať v mori?

V meste je 5 oficiálnych pláží a niekoľko ďalšch, ktoré lemujú pobrežie. K tým najznámejším sa pohodlne dopravíš verejnou dopravou alebo napríklad aj na bicykli. Plážová sezóna v Estónsku oficiálne začína 1. júna a konči 31. augusta. Niektorí odvážlivci si zaplávajú v mori už v máji, voda má však od teplej ďaleko. Medzi top pláže patria napríklad – Kakumäe, Pikakari, Pirita a Stroomi.

Kakumäe

Krátky estónsky slovník

 • Dobrý deň – Tervist
 • Dovidenia – Head aega
 • Prosím – Palun
 • Ďakujem – Aitäh
 • Áno – Jah
 • Nie – Ei

Zdroj informácií: visitestonia.com, travel.earth, lonelyplanet.com, visittallinn.ee

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky2 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky3 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky6 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy6 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky6 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy7 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy7 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky7 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky7 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore