Nájdeš nás aj na:

Novinky

Na letisku v Dubaji používajú na odhalenie koronavírusu psov

Na letisku v Dubaji používajú na odhalenie koronavírusu psov

Na letisku v Dubaji majú nových zamestnancov. Sú nimi špeciálne trénované psy, ktoré vedia rozpoznať koronavírus u ľudí. Ich presnosť je údajne 92-percentná.

Reklama

Všetci pasažieri prilietajúci do Spojených arabských emirátov sa musia preukázať negatívnym testom na COVID-19, ktorý nemôže byť starší ako 96 hodín. Cestujúci s rizikových krajín alebo tí, ktorí vykazujú symptómy ochorenia, sa navyše musia podrobiť testu na letisku.

Testovanie psími pomocníkmi vyžaduje odobratie vzorky potu, ktorá sa následne umiestni do nádoby a preskúma ju jeden zo psov z bezpečnej vzdialenosti. Ak ten určí vzorku ako pozitívnu na koronavírus, pasažier musí podstúpiť test, počas ktorého sa odoberá vzorka z nosu, uvádza Lonely Planet.

Podobné experimenty už odkúšali na viacerých miestach aj v Európe. Napríklad psy z charitatívnej organizácie Medical Detection Dogs spolupracujú s Londýnskou školou hygieny a tropickej medicíny. Tieto zvieratká sú trénované na rozpoznanie malárie, rakoviny, Parkinsonovej choroby a bakteriálnych infekcií prostredníctvom čuchu. V Londýne aktuálne skúšajú, či by ich mohli preučiť na rozpoznanie vírusu.

V Nemecku zasa trénované vojenské psy na univerzite v Hanoveri mali rozpoznať vzorky odobratých tekutín od zdravých pacientov a tých nakazených koronavírusom, pričom ich presnosť dosiahla až 94 percent.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore